رئیس جمهور کرواسی: منطقه بالکان بی ثبات است اما در آستانه خشونت قومی نیست

رئیس جمهور کرواسی: منطقه بالکان بی ثبات است اما در آستانه خشونت قومی نیست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیست سال از پیمان صلح دیتون می گذرد اما سایۀ خشونتهای فرقه ای همچنان بر روی منطقه بالکان سنگینی می کند. بسیاری پیش بینی می کردند که کرواسی نمونه ای

بیست سال از پیمان صلح دیتون می گذرد اما سایۀ خشونتهای فرقه ای همچنان بر روی منطقه بالکان سنگینی می کند.

بسیاری پیش بینی می کردند که کرواسی نمونه ای موفق در منطقه بالکان باشد. این کشور با اینکه دو سال پیش به اتحادیه اروپا پیوست اما همچنان دستیابی به موفقیت در آن دشوار به نظر می رسد. ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی و در حاشیه گردهمایی امنیتی «امنیت جهان» با کولیندا گرابار کیتاروویچ، رئیس جمهور کرواسی گفتگو کرده است.

کولیندا گرابار کیتاروویچ

  • کولیندا گرابار کیتاروویچ اولین رئیس جمهور زن در کرواسی است
  • او در ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ به ریاست جمهوری کرواسی انتخاب شد
  • او در رقابتی نزدیک و با کسب ۵۰.۷ درصد آرا رئیس جمهور شد
  • در کرواسی سمت رئیس جمهوری بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و رئیس جمهور تنها دارای اختیاراتی در حوزه سیاست خارجی و سیاست دفاعی است
  • کیتاروویچ پیش تر وزیر خارجه و از مقامات ارشد ناتو بوده است

کولیندا گرابار کیتاروویچ در این گفتگو درباره شرایط امنیتی منطقه جنوب شرق اروپا اظهار داشت: «ما بار دیگر در آستانه خشونت درون قومی نیستیم اما مطمئنا بی ثباتی در منطقه بالکان وجود دارد. حسی از خوش بینی در اوایل سالهای ۲۰۰۰ به دلیل گسترش بزرگ اتحادیه اروپا به وجود آمده بود. اینک اما می بینیم که آن خوشبینی تبدیل به سرخوردگی شده است و ما شاهد چندین حادثه در منطقه بودیم که با تهدیدات جدیدی که در مرزهای شرقی اروپا می بینیم همراه شده است. در مرزهای شرقی اروپا مفاهیم حاکمیت دولت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی زیر سوال رفته است. علاوه بر این، بی ثباتی در منطقه مدیترانه، مناقشه ها در سوریه و عراق و جاهای دیگر، مهاجرت غیرقانونی و بازگشت جنگجویان گروه داعش در سوریه و عراق، همگی کل فضای امنیتی جنوب شرق اروپا را پیچیده کرده است.»

رئیس جمهور کرواسی در مورد اقداماتی که باید توسط کشورهایی که نامزد عضویت در اتحادیه اروپا هستند، گفت: «من مایلم که تلاشهای بیشتری در زمینه پیشگیری از جنایتهای سازمان یافته و همکاری در زمینه های امنیتی صورت گیرد. با فساد شدیدا مبارزه شود و در زمینه آزادی های رسانه، نظامهای دموکراتیک، کنترل بخش اطلاعاتی و استفاده درست از این بخش براساس قانون، اقدام شود.»

کولیندا گرابار کیتاروویچ در مورد گرامیداشت عملیات طوفان در کشورش گفت: «این رخداد به وضوح عملیاتی برای آزادسازی مناطقی بود که به شکل غیرقانونی تحت اشغال بودند. کرواسی مورد حمله قرار گرفت، به ما تجاوز شد و یک سوم سرزمینمان اشغال شد. ما اقدامی مشروع انجام دادیم که بعدا توسط دادگاه لاهه مورد تائید قرار گرفت.»

رئیس جمهور کرواسی در مورد رابطه کشورش با صربستان معتقد است: «البته که ما در مورد رابطه مان با صربستان نگران هستیم. اما صربستان هم باید واقعیتها را بپذیرد و ما همگی می توانیم نظر خودمان را داشته باشیم اما نمی توانیم واقعیتهای خاص خودمان را داشته باشیم. واقعیت این است که ما از خودمان دفاع کردیم و سرزمین خودمان را تحت کنترل در آوردیم. ما نمی توانیم آنچه که میراث ملی مان را که به آن افتخار می کنیم و بر ضد کسی هم نیست، رها کنیم. ما تنها آنچه در کرواسی انجام دادیم را جشن می گیریم.»

خانم کیتاروویچ درباره بحران مهاجرت به اروپا می گوید: «موضع ما این است که باید به معضل مهاجران و پناهجویان به شکلی جامع و فراگیر نگاه کنیم. ما اقدامات موقت از جمله سهمیه بندی کردن و تعدیل برای افرادی که در اتحادیه اروپا زندگی می کنند، انجام می دهیم اما باید مواظب باشیم که چه پیامی می فرستیم. طبیعتا ما افراد را می پذیریم ولی نمی توانیم مهاجرتهای غیرقانونی بیشتر به اتحادیه اروپا را تشویق کنیم. ما همچنین باید دلایل ریشه ای و سایر خطراتی را که همراه با آن پیش می آید بررسی کنیم.»

کولیندا گرابار کیتاروویچ بزرگترین خطر برای رشد و ثبات اقتصادی کشورش را بحران جمعیتی می داند و می گوید: «مشکل، روندهای منفی جمعیت شناسی است زیرا بسیاری از مردم اکنون به دلیل گشایش بازارها و اتحادیه اروپا بر روی کارگران کروات از کرواسی می روند. کمیسیون اروپا تخمین زده است که حدود ۲۰۰ هزار نفر تا سال ۲۰۱۹ کرواسی را ترک می کنند.»

برای مشاهده گفتگوی کامل با کولیندا گرابار کیتاروویچ، رئیس جمهور کرواسی می توانید بر روی ویدئوی آن کلیک کنید

.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با نخست وزیر صربستان

رئیس‌جمهوری کرواسی شعار «درود بر اوکراین» را با سلام هیتلری مقایسه کرد

بارندگی‌های شدید در بالکان؛ در شهرهای بوسنی و کرواسی سیل جاری شد