چالش های پیش روی حزب عدالت و توسعه در آستانه انتخابات سراسری

چالش های پیش روی حزب عدالت و توسعه در آستانه انتخابات سراسری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی انتخابات سراسری روز یکشنبه در ترکیه ممکن است پایان سکان داری ۱۲ ساله قدرت توسط حزب عدالت و توسعه را رقم زند. این حزب برای بدست گرفتن

آگهی

گزارش تفصیلی

انتخابات سراسری روز یکشنبه در ترکیه ممکن است پایان سکان داری ۱۲ ساله قدرت توسط حزب عدالت و توسعه را رقم زند. این حزب برای بدست گرفتن قدرت دولت آتی نیاز به کسب اکثریت کرسی های پارلمان را دارد. در صورت کسب قدرت، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، وعده اصلاح قانون اساسی برای تغییر نظام پارلمانی به نظام ریاست جمهوری را داده است.

با اینحال، چندین مانع احتمالی بر سر راه پیروزی حزب آقای اردوغان قرار دارد. بر اساس نظرسنجی ها، از محبوبیت حزب عدالت و توسعه کاسته شده است.

حزب دموکراتیک خلق ها یکی از موانع پیش روی حزب آقای اردوغان است. این حزب با گرایش های چپ طرفدار اقلیت کرد احتمال دارد بتواند بیش از ۱۰ درصد آرای روز یکشنبه را از آن خود کند و اینگونه برای نخستین بار در پارلمان ترکیه حضور داشته باشد.

صلاح الدین دمیر تاش، رهبر این حزب توانسته بود در انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت سال پیش حدود ۱۰ درصد آراء را از آن خود کند.

تاکنون، حزب عدالت و توسعه از پراکندگی آرای دیگر احزاب برای بدست آوردن اکثریت کرسی های پارلمان سود جسته است. اکنون محبوبیت حزب دموکراتیک خلق ها می تواند در جبهه آقای اردوغان پراکندگی آراء ایجاد کند.

اقتصاد از دیگر دلایلی است که در کاهش محبوبیت حزب حاکم تاثیر دارد. پس از سالها رشد اقتصادی با داشتن ۴ تا ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی، در سال ۲۰۱۴ رشد اقتصادی به کمتر از ۳ درصد کاهش یافت. در سال ۲۰۱۵ رشد اقتصادی در سه ماه نخست به صفر رسیده است. این ارقام نشانگر ضعف روزافزون اقتصاد وابسته به ساخت و ساز، مصرف داخلی و مقروض بودن خانواده هاست. به همین دلیل اقتصاد یکی از موضوعات کارزارهای انتخاباتی بوده است.

دلیل دیگری که از محبوبیت حزب حاکم کاسته، سیاست ترکیه در برابر سوریه است. چهار سال جنگ در کشور همسایه، چهره جمعیتی شهرهای مرزی ترکیه را تغییر داده است. نزدیک دو میلیون پناهجوی سوری تاکنون وارد این کشور همسایه شده اند. ورود این میزان پناهجو باعث احساس ناامنیتی اقتصادی از سوی شهروندان ترکیه شده است. علاوه بر موضوع مرزهای باز ترکیه، موضع گیری آنکارا علیه بشار اسد ریس جمهوری سوریه، از سوی بسیاری چون یک مداخله جویی سیاسی ضد یک کشور همسایه تلقی می شود.

در همین راستا و همزمان با بالاگرفتن چالش و گمانه زنی ها در مورد انتخابات پیش روی مجلس در ترکیه، عادل گور مدیر موسسه نظرسنجی “آ گ“، به پرسشهای بورا بایکتار، خبرنگار شبکه یورونیوز پاسخ داده است.

یورونیوز: بعد از انجام آخرین نظرسنجیها، آخرین تصویری که نزد افکار عمومی در مورد انتخابات بدست آورده اید، چیست؟

عادل گور، مدیر موسسه نظرسنجی “آ گ”: «در سه ماه گذشته، ترکیه با چند پرسش مهم مواجه شده است. نخست اینکه آیا حزب “دموکراتیک خلقها” که مدافع حقوق اقلیتهای کرد است، با موفقیت وارد پارلمان می شود؟ دوم اینکه آیا یک قدرت تک حزبی حاکم خواهد شد یا مانند دهه نود میلادی دولتی ائتلافی شکل خواهد گرفت؟ ما بر اساس نظرسنجیها می گوییم که برای نخستین مرتبه، در این انتخابات حتی بالا و پایین رفتن نیم درصد از آراء در سبد برخی از گروهها هم سرنوشت ساز خواهد بود. می توانم بگویم که اگر بینندگان شما هم نتایج نظرسنجی را نگاه کنند خواهند گفت که هر دو احتمال وجود دارد. تا پایان روز یکشنبه با واپسین رأیی که در صندوق انداخته می شود و با آخرین نماینده ای که انتخاب می شود، این پرسش وجود خواهد داشت.»

یورونیوز: در چند انتخابات گذشته، مردم با نگاهی هویتگرایانه به پای صندوقها رفتند. در این انتخابات چه خواهد شد؟ مردم برای رأی دادن چه دغدغه هایی دارند؟

عادل گور: اکنون بیش از یک دغدغه وجود دارد. بسیاری هستند که برای رفع نگرانی ایدئولوژیکشان به حزب دموکراتیک خلقها رأی می دهند. آنها می گویند که این نشان دهنده هویت قومی من است، با ایدئولوژی من سازگاری دارد. بسیاری از رای دهندگان به حزب “حرکت ملی“، با توجه به عواطف ملی خود رأی می دهند. در وضعیتی که آرای هویت گرایانه کرد افزایش می یابد، هویت گرایی ترکی نیز به شکلی طبیعی رشد می کند. این موردی اجتماعی است که در تمام جوامع دنیا دیده می شود. بسیاری از آرای حزب “جمهوریخواه خلق” هم به دلایل ایدئولوژیک است. آنها با توجه به مواضع خود که ضد حزب “عدالت و توسعه” است، عمل می کنند. اما بخش بسیار کوچکی از رای دهندگان به حزب حاکم، با توجه به نگرانیهای ایدئولوژیک رأی می دهند. بسیاری از رای دهندگان به حزب عدالت و توسعه می گویند این رأی مرتبط با زندگی روزمره من است. می گویند من از خدماتی که می گیرم خوشحال هستم و به این رأی دادن ادامه می دهم. پس رأی دادن فقط به یک دلیل نیست، انگیزه های ایدئولوژیک، اقتصادی و چیزهای دیگر در آن دخیل هستند.
اما در ترکیه آنچه که سرنوشت نهائی انتخابات را تعیین می کند، آنچه که مشخص می کند چه دولتی بر سر کار باشد، اقتصاد است. شادیهای روزانه در زندگی مهم هستند. مردم به دنبال پاسخ برای چنین پرسشهایی هستند: چطور می توانم اجاره خانه ام را در پایان برج پرداخت کنم؟ چگونه هزینه تحصیل فرزندانم را فراهم کنم؟ چطور می توانم کارت اعتباری ام را که در دوران پیری از من محافظت می کند، تأمین اعتبار کنم؟

یورونیوز: با این توضیحاتی که دادید، فکر می کنید آیا دولت کنونی پایدار خواهد ماند، یا شاهد یک انتخابات زودهنگام برای تشکیل دولت جدید خواهیم بود؟

عادل گور: ترکیه در چد سال گذشته به شکل غیرقابل باوری چندقطبی شده است. سران احزاب در قبال یکدیگر از الفاظی خشن استفاده می کنند که در نزاعهای خیابانی هم نمی شنوید. پیشبینی اینکه این قطبها در آینده چگونه و در چه جایگاهی در قبال هم قرار می گیرند، دشوار است. همچنین اگر دولتی با یک اکثریت شکننده روی کار بماند، دوامش در مدت زمانی طولانی سخت خواهد بود آنهم در کشوری مانند ترکیه. باید جنگ داخلی سوریه و دیگر تحولات خاورمیانه را هم در نظر داشته باشید. نظر من بعنوان شخصی که سالهاست سیاست ترکیه را پیگیری می کنم چنین است: اگر ما یک دولت تک حزبی با اکثریتی شکننده در مجلس داشته باشیم، یا اگر دولتی ائتلافی شکل بگیرد آنگاه باید منتظر انتخابات زودهنگام دیگری هم باشیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

اپوزیسیون دوباره جان گرفته ترکیه توانست در انتخابات محلی شهرهای مهم پیشتاز باشد