Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جایزه پرنسس آستوریاس؛ تکنیک «کریسپر کس ۹» برنده جایزه پژوهش های علمی

جایزه پرنسس آستوریاس؛ تکنیک «کریسپر کس ۹» برنده جایزه پژوهش های علمی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جایزه پرنسس آستوریاس، شاهزاده اسپانیا در بخش پژوهش های علمی و فنی روز پنج شنبه به دو دانشمند زن فرانسوی و آمریکایی اهدا شد. هیات داوران این جایزه،

آگهی

جایزه پرنسس آستوریاس، شاهزاده اسپانیا در بخش پژوهش های علمی و فنی روز پنج شنبه به دو دانشمند زن فرانسوی و آمریکایی اهدا شد.

هیات داوران این جایزه، امانوئل شارپانتیه ۴۷ ساله، میکروبیولوژیست و متخصص ایمنی شناسی فرانسوی و پرفسور دانشگاه الکساندر فون هومبولت و جنیفر دودنا پرفسور شیمی و بیولوژی سلولی ملکولی آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیا را شایسته دریافت جایزه بخش پژوهش های علمی و فنی دانست.

رئیس هیات داوران می گوید: «مطالعات این دو پژوهشگر درباره حفاظت باکتری ها از خودشان در برابر ابتلا به ویروس ها و چگونگی تخریب دی ان ای شان در صورت شناخت برخی ویژگی های خاص در ویروسها است. این روش به حذف، فعال کردن یا غیر فعال کردن ژن ها، حتی در ژن هایی که درست کار می کنند کمک می کند و امکانی برای پیشرفت تحقیقات بنیادی و همچنین در حوزه کشاورزی، دامپروری و تحقیقات زیست پزشکی ایجاد می کند.»

آنها توانسته اند فن آوری ویرایش ژن و تکنیک ویژه ای با نام «کریسپر کس ۹» (CRISPR-Cas 9) را ابداع کنند که به دانشمندان امکان حذف و اضافه کردن مواد ژنتیکی را می دهد. متخصصین ژنتیک با این تکنولوژی می توانند ویروس ایدز را از بین ببرند و راهی برای بهبود کم خونی داسی و اصلاح سلول های سرطانی پیدا کنند. با این تکنیک همچنین می توان توانایی سلول هایی که در معرض شیمی درمانی قرار می گیرند را افزایش داد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

می‌خواهید شاداب بمانید و پیری سالم داشته باشید؟ پنیر بخورید

پژوهشگران از کشف ریزپلاستیک‌‌ها در بافت آلت تناسلی مردان خبر دادند

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است