جایزه پرنسس آستوریاس؛ تکنیک «کریسپر کس ۹» برنده جایزه پژوهش های علمی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جایزه پرنسس آستوریاس؛ تکنیک «کریسپر کس ۹» برنده جایزه پژوهش های علمی

جایزه پرنسس آستوریاس، شاهزاده اسپانیا در بخش پژوهش های علمی و فنی روز پنج شنبه به دو دانشمند زن فرانسوی و آمریکایی اهدا شد.

هیات داوران این جایزه، امانوئل شارپانتیه ۴۷ ساله، میکروبیولوژیست و متخصص ایمنی شناسی فرانسوی و پرفسور دانشگاه الکساندر فون هومبولت و جنیفر دودنا پرفسور شیمی و بیولوژی سلولی ملکولی آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیا را شایسته دریافت جایزه بخش پژوهش های علمی و فنی دانست.

رئیس هیات داوران می گوید: «مطالعات این دو پژوهشگر درباره حفاظت باکتری ها از خودشان در برابر ابتلا به ویروس ها و چگونگی تخریب دی ان ای شان در صورت شناخت برخی ویژگی های خاص در ویروسها است. این روش به حذف، فعال کردن یا غیر فعال کردن ژن ها، حتی در ژن هایی که درست کار می کنند کمک می کند و امکانی برای پیشرفت تحقیقات بنیادی و همچنین در حوزه کشاورزی، دامپروری و تحقیقات زیست پزشکی ایجاد می کند.»

آنها توانسته اند فن آوری ویرایش ژن و تکنیک ویژه ای با نام «کریسپر کس ۹» (CRISPR-Cas 9) را ابداع کنند که به دانشمندان امکان حذف و اضافه کردن مواد ژنتیکی را می دهد. متخصصین ژنتیک با این تکنولوژی می توانند ویروس ایدز را از بین ببرند و راهی برای بهبود کم خونی داسی و اصلاح سلول های سرطانی پیدا کنند. با این تکنیک همچنین می توان توانایی سلول هایی که در معرض شیمی درمانی قرار می گیرند را افزایش داد.»