نقش احزاب اصلی ترکیه در انتخابات پارلمانی این کشور

نقش احزاب اصلی ترکیه در انتخابات پارلمانی این کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات مجلس قانونگذاری ترکیه روز یکشنبه ۷ ژوئن برگزار خواهد شد. در این کارزار انتخاباتی احزابی با گرایشهای کمونیستی، لیبرال، اسلامگرا و دیگر احزابی

آگهی

انتخابات مجلس قانونگذاری ترکیه روز یکشنبه ۷ ژوئن برگزار خواهد شد. در این کارزار انتخاباتی احزابی با گرایشهای کمونیستی، لیبرال، اسلامگرا و دیگر احزابی که سابق بر این در راس قدرت بوده اند، حضور دارند. در ترکیه، با رای مستقیم مردم، از میان نمایندگان منتخب، نخست وزیر و اعضای دولت انتخاب می شوند.

ساختار سیاسی ترکیه اجازه خودنمایی احزاب کوچک را در انتخابات پارلمانی نمی دهد. بر اساس قانون اساسی نگاشته شده پس از کودتای نظامی در اوایل دهه هشتاد میلادی، برای حضور در پارلمان ترکیه، هر حزب باید دستکم ۱۰ درصد کل آرا را به دست آورد.

حزب عدالت و توسعه که از سال ۲۰۰۲ میلادی سکان هدایت دولت ترکیه را در دست دارد، بیش از هر جریان سیاسی ای در ترکیه در قدرت بوده است. دو رییس جمهوری، عبدالله گل و رجب طیب اردوغان و سه نخست وزیر به ترتیب عبدالله گل، رجب طیب اردوغان و احمد داووداغلو برآمده از این حزب هستند.

حزب عدالت و توسعه ریشه در جریانهای اسلامگرای ترکیه دارد. کادر اصلی این حزب از اعضای پیشین دو “حزب رفاه” و “حزب سلامت ملی” متعلق به نجم الدین اربکان هستند. فعالیت هر دو حزب پیشتر به دلیل ناسازگاری با نظام لائیک ترکیه ممنوع شده بود.

آقای اردوغان و آقای گل و همکارانشان در سال ۲۰۰۱ حزب عدالت و توسعه را پایه گذاری و با لیبرالها در ترکیه ائتلاف کردند تا بتوانند پایه های سنتی نظام سیاسی ترکیه را در ادارات دولتی، ارتش، سازمانهای بزرگ و دیگر نهادهای اجتماعی در دست گیرند.

کمال قلیچ داراوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق، اصلی ترین حزب مخالف دولت کنونی ترکیه است. این حزب که خود را به عنوان حزبی با گرایشهای چپ میانه معرفی می کند و تا حدی شانه به شانه محافظه کاران می زند در تلاش است تا با قشر مذهبی جامعه ارتباط برقرار کند. با اینهمه این حزب سعی می کند تا مرزبندی خود را با حزب عدالت و توسعه حفظ و موضع گیریهای خود را بر مسائل اقتصادی متمرکز کند.

دولت باغچلی رهبر ۶۳ ساله حزب حرکت ملی ترکیه است. سیاست اصلی این حزب مبتنی بر سیاستهای ضد کُرد است. این حزب در تلاش است تا جریانهای ملی گرا اعم از لائیک و مذهبی را گرد هم آورد.

بورا بایراکتار خبرنگار یورونیوز در مورد نقش اصلی ترین احزاب ترکیه در انتخابات پیش رو می گوید: «حزب عدالت و توسعه در حال رقم زدن بزرگترین ائتلاف در صفحه شطرنج سیاست ترکیه است. این حزب در تلاش است تا محافظه کاران و راست میانه را دور خود گرد آورد. حزب دموکراتیک خلق ها و حزب حرکت ملی مهمترین و قدیمی ترین احزاب ترکیه هستند. بازیگر اصلی این انتخابات حزب دموکراتیک خلق هاست . این حزب، کردهای ترکیه و جریانهای چپ را گرد هم می آورد.

حزب دموکراتیک خلق ها بر حقوق اقلیتهای بومی ترکیه و همچنین اصلاحات اجتماعی تاکید دارد. بر اساس نظر سنجی های به دست آمده، این حزب می تواند بیش از ۱۰ درصد کل آرا به دست آورد. این نتیجه به توزیع نسبی کرسی ها میان اقلیتهای قومی در پارلمان آتی ترکیه کمک خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

اپوزیسیون دوباره جان گرفته ترکیه توانست در انتخابات محلی شهرهای مهم پیشتاز باشد