Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مذاکرات مربوط به قرارداد جدید تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و آمریکا از سر گرفته شده است

مذاکرات مربوط به قرارداد جدید تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و آمریکا از سر گرفته شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا مذاکرات جدیدی را برای ایجاد بزرگترین منطقه آزاد تجاری جهان آغاز کردند که گفته می شود به نفع اقتصاد هر دو منطقه خواهد بود.

آگهی

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا مذاکرات جدیدی را برای ایجاد بزرگترین منطقه آزاد تجاری جهان آغاز کردند که گفته می شود به نفع اقتصاد هر دو منطقه خواهد بود.

اما منتقدان این قرارداد نسبت به منافع اقتصادی مشارکت تجاری و سرمایه گذاری فرا آتلانتیک تردید جدی دارند و می گویند گنجاندن بند جنجالی سرمایه گذاری دولتی نه تنها دموکراسی را تضعیف می کند بلکه هرگونه کنترل اروپا در مورد کیفیت غذا و حفظ محیط زیست را به فقدان کنترل همانگونه که در آمریکا دیده می شود، نزدیک خواهد کرد.

از آن گذشته، این قرارداد راه را برای مواد غذایی آمریکایی که از نظر ژنتیکی دستکاری شده باز خواهد کرد و اروپا دیگر امکان محافظت از محیط زیست و کیفیت وارداتش را نخواهد داشت.

این مذاکرات در ژوئیه 2013 آغاز شد و علیرغم مخالفتهای فراوان سازمان صلح سبز همچنان در بروکسل ادامه دارد. انتظار میرود مفاد این قرارداد تا پایان سال جاری به تصویب طرفین برسد، اما در این میان بسیاری از موارد آن از دید و اطلاع مردم پنهان نگاه داشته شده و خواهد شد.

کمیسیون اروپا می گوید این طبیعت چنین قراردادهایی است که مفاد آن به دلیل پیچیده بودن به اطلاع مردم عادی نرسد، اما مخالفین با این قرارداد می گویند هدف برداشتن موانع تجاری، انتقال سرمایه و قدرت از مردم به واحدهای بازرگانی عظیم است که همراه با آن شرایط کار برای کارمند هم بسیار دشوار خواهد شد.

صحبت ها در مورد یک قرارداد تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا از چند دهه پیش آغاز شد، اما کاتالیزور اصلی آن، بحران اقتصادی سال 2008 میلادی بود.

روابط تجاری اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در حال حاضر بزرگترین روابط تجاری جهان است. این قرارداد می تواند راه نسبتا ارزان قیمتی برای شدت بخشیدن به رشد اقتصاد این دو قدرت تجاری باشد.

هدف این است که با از بین بردن موانع تجاری، خرید و فروش کالا و خدمات بسیار ساده تر شود.

حذف تعرفه و هماهنگ سازی چارچوب های قانونی، دستاورد قابل توجهی برای شرکتهای عمده در اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا خواهد داشت. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات سیاست اقتصادی بریتانیا، این قرارداد، هر سال 119 میلیارد یورو به اقتصادی اتحادیه اروپا و 95 میلیارد یورو به اقتصاد ایالات متحده آمریکا کمک خواهد کرد.

اختلاف نظر اصلی در مورد مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی است.

اتحادیه اروپا دارای یکی ازسخت ترین مقررات در این زمینه است و تا امروز تنها 52 مورد را مجاز دانسته است.

از سوی دیگر، ایالات متحده آمریکا بزرگترین رشد تجاری محصولات اصلاح شده ژنتیکی در جهان را دارد که حال قرار است بازار مصرف اروپا را آماج خود قرار دهد. قرارداد بازگانی، حق هرگونه مقاومت قانونی شهروندان اروپا را در مورد ورود این مواد سلب خواهد کرد. همچنین نگرانی هایی در مورد محصولات گوشتی تولید شده در ایالات متحده آمریکا
وجود دارد. تولیدکنندگان گوشت قادر خواهند بود محصولات خود را در بازارهای اروپا بفروشند. محصولاتی که با استانداردهای متفاوت تولید می شود. به عنوان مثال در ایالات متحده مرغ با کلر ضد عفونی می شود در حالیکه این کار در اروپا ممنوع است؛ و نیز گوشتهای آمریکایی مملو از هورمونهای رشد مصنوعی و آنتی بیوتیک است که شهروندان اروپا را همانند آمریکایی ها در معرض بیماری هایی از قبیل چاقی مفرط و دیابت قرار می دهد.

کمیسیون اروپا به نمایندگی از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن این مذاکرات را انجام می دهند. کمیسیون اروپا می گوید انجام این معامله نیاز به محرمانه بودن دارد. با این استدلال که شفافیت بیشتر دست شما را برای حریف باز می کند.

از سوی دیگر، منتقدان می گویند اگر خدمات مالی شامل این قرارداد تجارت آزاد شوند، استانداردهای نظارتی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و این به ثبات مالی صدمه خواهد زد.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)0; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = “//connect.facebook.net/fr_FR/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));> آیا بنظر شما قرارداد جدید تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و آمریکا برای اروپا خوب است؟❏ بله❏ نه❏ نمی دانم

Posted by euronews on vendredi 17 avril 2015

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و امارات برای اولین بار بعد از ده سال تشکیل جلسه می‌دهد

ترکیه، ایران و مراکش برای ایفای نقش پررنگ‌تر در منطقه ساحل صحرای آفریقا با هم رقابت می‌کنند

چرا توافق آمریکا و تایوان را باید سیاسی و نه تجاری و اقتصادی دانست؟