Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برزیلی ها می گویند دیلما روسف باید برود

برزیلی ها می گویند دیلما روسف باید برود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تظاهرات مخالفان دیلما روسف، رییس جمهوری برزیل، در سال گذشته، با وقفه ای کوتاه بمناسبت جام جهانی فوتبال همراه بود. بعد از این وقفه، اعتراض هایی که

آگهی

تظاهرات مخالفان دیلما روسف، رییس جمهوری برزیل، در سال گذشته، با وقفه ای کوتاه بمناسبت جام جهانی فوتبال همراه بود. بعد از این وقفه، اعتراض هایی که تمام کشور را در بر گرفته بود، اندکی فروکش کرد.

در این میان، انتخابات ریاست جمهوری با رقابت تنگاتنگ احزاب راست و چپ برگزار شد اما با پیروزی مجدد دیلما روسف به پایان رسید. اکنون و بعد از گذشت چند ماه از این انتخابات، تظاهرات در شهرهای برزیل علیه دولت از سرگرفته شده و معترضان خواهان کناره گیری رییس جمهوری هستند.

اعتراضها از ماه ژانویۀ امسال شدت بیشتری گرفته است و روز به روز نیز بر شمار شرکت کنندگان افزوده می شود. بر طبق یک نظرسنجی، ۷۵ درصد از مردم برزیل با گشایش یک کمیسیون در کنگره برای برکناری دیلما روسف موافق هستند.

دیلما روسف که در اکتبر سال گذشته مجددا رییس جمهوری شد محبوبیت خود را نیز از دست داده است. طی شش ماه بعد از این انتخابات، محبوبیت وی از ۲۳ درصد به ۱۳ درصد کاهش یافته و حتی اقداماتی از جمله امضای قانون مبارزه با فساد مالی نیز نتوانست خشم مردم برزیل را علیه رییس جمهوری کاهش دهد.

منشاء این اعتراض ها به اختلاس میلیاردها دلار در شرکت نفتی «نفتابراس» باز می گردد. بسیاری از سناتورها، فرمانداران و نمایندگان مجلس که از اعضای احزاب چپ و چپ میانۀ برزیل از جمله حزب کارگر هستند به دریافت رشوه و اختلاس مالی متهم شده اند. دیلما روسف که در فاصلۀ سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰، رییس این شرکت نفتی ثروتمند دولتی برزیلی بوده است، از این اختلاسها اظهار بی اطلاعی می کند و دستور رسیدگی سریع به این اتهامات را صادر کرده است.

گیلبرتو براگا، اقتصاددان می گوید: «امسال به یک خانه تکانی بهاره احتیاج داریم. باید تغییرات زیادی در اقتصاد بمنظور جبران خسارت وسیعی که روسف برای انتخاب محدد به بار آورد، صورت بگیرد. او اقتصاد را باز کرد و اجازه داد همه مثل یک چک سفید آن را استفاده کنند. حالا وقت پرداخت این مبالغ است.»

شرایط اقتصادی برزیل که یکی از بزرگترین کشورهای آمریکای لاتین است، بدتر از قبل شده و تورم بمیزان ۸.۱۳ درصد افزایش یافته که بالاترین رقم از سال ۱۹۹۰ به اینسو است. تولید ناخالص ملی در سال گذشته صفر و یکدهم درصد بود و صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص این کشور را برای سال جاری یک درصد پیش بینی کرده است.

دیلما روسف علاوه بر معضلات اقتصادی، با مشکلات سیاسی و فشارهای احزاب راست این کشور نیز مواجه است. نمایندگان راست و راست میانۀ حاضر در پارلمان، اخیرا قانونی را تصویب کردند که به شرکت های خصوصی یا عمومی امکان می دهد تا فعالیت های خود را از طریق مقاطعه کاری به دیگران واگذار کنند. این امر نگرانی ها از افزایش بیکاری را به دنبال داشته و اتحادیه های کارگری به همین دلیل، مردم را به اعتصاب عمومی در روز چهارشنبه دعوت کرده اند.

به موازات بالا رفتن شمار تظاهر کنندگان در شهرهای برزیل، بر مشکلاتی که خانم روسف باید با آنها دست و پنجه نرم کند افزوده می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس برزیل منزل مسکونی رئیس جمهوری سابق را به ظن جعل گواهی‌های واکسن کرونا تفتیش کرد

ماجرای بولسونارو و جواهرات اهدایی عربستان؛ رئیس جمهور پیشین برزیل هرگونه اقدام «غیرقانونی»را منکر شد

حامیان رئیس جمهوری برزیل: زندان عزم لولا را برای مبارزه با فقر تقویت کرد