فراخوان پادشاه جدید عربستان سعودی به وحدت مسلمانان

فراخوان پادشاه جدید عربستان سعودی به وحدت مسلمانان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی در نخستین ساعات روز جمعه درگذشت. دلیل مرگ وی که ۹۰ سال داشت عنوان نشده است. پیش تر پادشاه عربستان

آگهی

ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی در نخستین ساعات روز جمعه درگذشت.

دلیل مرگ وی که ۹۰ سال داشت عنوان نشده است. پیش تر پادشاه عربستان سعودی به دلیل عفونت ریوی، سی و یکم دسامبر در بیمارستانی در ریاض بستری شده بود.

خاندان سلطنتی آل سعود به سرعت نسبت به جانشینی ملک عبدالله اقدام کرده و قدرت به برادرش، شاهزاده سلمان منتقل شد. پادشاه جدید عربستان سعودی در نخستین پیام تلویزیونی اش به «همبستگی و وحدت میان مسلمانان و ملل عرب» فراخوان داد.

از سوی دیگر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران درگذشت ملک عبدالله را تسلیت گفته است. همچنین محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه نیز روز شنبه در مراسم ترحیم وی شرکت خواهد کرد.

ملک عبدالله، پادشاه بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان در ماه های اخیر اگرچه با سقوط بهای این حامل انرژی در بازارهای جهانی رو به رو شد ولی سیاست کاهش تولید را نپذیرفت.

غرب از ملک عبدالله به عنوان حامی اصلاحات تدریجی در عربستان سعودی یاد می کند. وی اجازه داد تا زنان به عنوان صندوقدار در فروشگاه ها کار کنند. با این همه همچنان زنان در عربستان سعودی اجازه رانندگی ندارند.

ملک عبدالله اعلام کرده بود که زنان این کشور در اکتبر ۲۰۰۹ میلادی از حق رای برخوردار می شوند. این وعده سپس به سپتامبر ۲۰۱۱ معوق شد. ماه مارس همان سال وزارت امور شهرها و روستاها اعلام کرد که «به دلیل رسوم اجتماعی، مساله حق رای زنان تا اطلاع ثانوی از دستور کار خارج می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آل سعود؛ خاندان سلطنتی حاکم بر عربستان سعودی

واکنش شرکت کنندگان نشست داووس به خبر درگذشت ملک عبدالله

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد