Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آل سعود؛ خاندان سلطنتی حاکم بر عربستان سعودی

آل سعود؛ خاندان سلطنتی حاکم بر عربستان سعودی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پادشاهان عربستان سعودی فرزندان «عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل» هستند. او اولین پادشاه عربستان سعودی نوین محسوب می شود. او قدرت را از سال ۱۹۳۲میلادی

آگهی

پادشاهان عربستان سعودی فرزندان «عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل» هستند. او اولین پادشاه عربستان سعودی نوین محسوب می شود. او قدرت را از سال ۱۹۳۲میلادی در دست گرفت، به مدت ۲۷ سال حکومت کرد و در سال ۱۹۵۳میلادی وفات یافت. در دوره حکمرانی او عربستان سعودی به دلیل منابع عظیم نفتی، اهمیت ژئوپولتیک قابل توجهی یافت و روابط نزدیکی با کشورهای غربی برقرار کرد.

به این ترتیب آل سعود از سال ۱۹۳۲میلادی قدرت را در عربستان سعودی در دست دارند و طی شصت سال اخیر شش نفر از فرزندان «عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل» به مقام پادشاهی این کشور رسیدند. گفته می شود شمار اعضای خاندان آل سعود به پانزده هزار نفر می رسد اما ثروت و قدرت این کشور در دستان نزدیک به دو هزار نفر از آنها متمرکز شده است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز؛ پادشاه جدید عربستان سعودی

عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل ۲۲ همسر قانونی داشت و شمار فرزندان او دقیقا مشخص نیست و آمار منتشر شده بین ۹۰ تا ۳۰۰ فرزند متغیر است. ملک سلمان بیست و پنجمین پسر عبدالعزیز است. او در سال ۱۹۳۵میلادی متولد شده و از بیست سالگی به فعالیتهای سیاسی متعددی گمارده شده است.او تا سال ۲۰۱۱ میلادی فرماندار ریاض، پایتخت عربستان سعودی بود و به توسعه این شهر که در میان صحرا بنا شده پرداخت.

در سال ۲۰۱۱ میلادی ملک سلمان به سمت وزیر دفاع عربستان سعودی منصوب شد و یکسال بعد از آن پس از مرگ برادرش نایف بن عبدالعزیز که ولیعهد کشور بود، به ولیعهدی ملک عبدالله انتخاب شد و به این ترتیب نقشی کلیدی در حیات سیاسی عربستان سعودی پیدا کرد. کهولت سن و بیماری ملک عبدالله و غیبت او در فعالیتهای سیاسی باعث شد نقش ملک سلمان بیش از پیش اهمیت یابد. او بطور منظم در جلسات شورای وزیران و همچنین دیدارهای بین المللی شرکت می کرد و به این ترتیب جایگاه او در عرصه بین الملل نیز تقویت شد.

با درگذشت ملک عبدالله در سوم بهمن سال ۱۳۹۳شمسی، او بطور رسمی به پادشاهی این کشور رسید. ملک سلمان هم اکنون ۷۰ سال سن دارد.

مقرن بن عبدالعزیز؛ ولیعهد عربستان سعودی

مقرن بن عبدالعزیز دیگر برادر ملک عبدالله، پادشاه متوفی هم اکنون ولیعهد عربستان است. او در سال ۱۹۴۵میلادی به دنیا آمده و جوانترین فرزند عبدالعزیز، اولین پادشاه عربستان سعودی محسوب می شود و در صورت درگذشت ملک سلمان، هشتمین پادشاه این کشور خواهد بود. او فارغ التحصیل مدرسه نظامی کرانول بریتانیا است و فرمانداری حائل و سپس مدینه را در کارنامه خود دارد.

او در سال ۲۰۰۵میلادی به ریاست سرویس اطلاعات این کشور برگزیده شد و این فرصتی بود تا بیش از گذشته با سیاست خارجی کشور آشنا شود. آخرین سمتهای او در دوران حیات ملک عبدالله، نماینده شخصی پادشاه و همچنین معاونت شورای وزیران بود. در ۲۷ مارس سال ۲۰۱۴ میلادی و بر اساس حکم پادشاهی، او به عنوان ولیعهد آینده عربستان سعودی انتخاب شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت

هشدار عربستان نسبت به گرمای بیش از حد در مراسم حج؛ چهل زائر ایرانی بستری شدند

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است