گروگانگیری ها در فرانسه به پایان رسید؛ برادران کواشی کشته شدند

گروگانگیری ها در فرانسه به پایان رسید؛ برادران کواشی کشته شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عصر روز جمعه و کمی پیش از تاریک شدن هوا، دو گروگانگیری جداگانه، یکی در منطقه ونسن در شرق پاریس و دیگری در روستای دمارتن انگوئل در حومه شمال شرق

آگهی

عصر روز جمعه و کمی پیش از تاریک شدن هوا، دو گروگانگیری جداگانه، یکی در منطقه ونسن در شرق پاریس و دیگری در روستای دمارتن انگوئل در حومه شمال شرق پایتخت فرانسه، با هجوم ماموران پلیس خاتمه یافت.

گروگانگیری نخست در چاپخانه ای در روستای دمارتن انگوئل توسط برادران کواشی، مظنونان اصلی کشتار روز چهارشنبه در دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو انجام شده بود.

به گزارش خبرگزاری آنسا، مردی که در داخل ساختمان چاپخانه محل محاصره برادران کواشی بعنوان یک گروگان از او یاد شده بود، اصلا به گروگان گرفته نشده بود. سعید و شریف کواشی اصلا متوجه حضور او نشده بودند زیرا او که در جعبه ای مخفی شده بود، با تلفن موبایل خود با پلیس تماس گرفته بود.

از سوی دیگر، با پایان گروگانگیری شرق پاریس در منطقه پورت دو ونسن که در آن دست کم پنج نفر در یک فروشگاه مواد غذایی یهودی به گروگان گرفته شده بودند، خبر می رسد که یک گروگانگیر و چهار نفر گروگان کشته شده اند.

احتمال آن می رود این گروگانگیر همان تیرانداز روز پنجشنبه در مون روژ باشد. گفته می شود این گروگانگیر یک همدست داشته که دختری بیست و شش ساله بنام حیات است. از سرنوشت او فعلا خبری در دست نیست.

پیش تر، تعداد قابل توجهی از نیروهای پلیس ویژه فرانسه در نزدیکی این سوپرمارکت موضع گرفته و آماده انجام عملیات شده بودند و راههای ارتباطی به منطقه ونسن توسط پلیس کاملا قطع شده بود.

حال با پایان عملیات، صدای آژیر آمبولانسها در منطقه ونسن به گوش می رسد، عملیات امداد همراه با حضور پرشمار پلیس ادامه دارد.

در چاپخانه روستای دمارتن انگوئل که برادران کواشی در محاصره پلیس، یک نفر را در گروگان خود داشتند،
پلیس ساعتها اطراف محل درگیری را تحت محاصره و حفاظت شدید قرار داده و از ورود خبرنگاران نیز جلوگیری می کرد. بنا به گزارش ها در نزدیکی محل درگیری یک مدرسه وجود داشت که پلیس آنرا تخلیه و دانش آموزان را از منطقه خارج کرده بود.

پیش تر، وزیر کشور فرانسه بامداد امروز (جمعه) به خبرنگاران گفته بود که پلیس محل اختفای دو مظنون را که دو برادر الجزایری تبار بنام سعید و شریف کواشی هستند، کشف کرده و آنها تحت محاصره اند، اما از جزئیات این عملیات سخن نگفته بود.

این دو برادر روز چهارشنبه با هجوم مسلحانه به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو، سیزده نفر از جمله چهار کاریکاتوریست معروف این هفته نامه را بطرز فجیعی به قتل رساندند.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه قرار است تا قبل از ساعت بیست بوقت اروپای مرکزی، در این باره سخنرانی کند.

سخنان فرانسوا اولاند در جمع فرمانداران

پیش از ظهر امروز جمعه و در حالی که عملیات پلیس در دامارتان اون گوئل واقع در شمال شرق پاریس در جریان بود و هنوز گروگانگیری در فروشگاه مواد غذایی یهودی آغاز نشده بود، فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه به شهروندان اطمینان داد که دولت برای مقابله با تروریسم مصمم است و از فرمانداران مناطق مختلف خواست در مورد حفاظت از جان شهروندان و نیز در مورد اطلاع رسانی به آنها تلاش کنند.

آقای اولاند گفت اقدامات لازم برای مقابله با تروریسم در سطح اروپا گرفته می شود. وی گفت نخست وزیر فرانسه در تماس با سایر رهبران اروپایی است و مرزهای فرانسه تحت کنترل کاملند.

وی اظهار داشت یک حکومت دموکراتیک با نهادها، سازمانها و دولتی دارد که به کمک مسئولان دولت سعی می کند مسئولیت خود را انجام دهد. او گفت: ما، کارکنان دولت، نیروهای پلیس و ژاندارمری همه سعی می کنیم که به شهروندان نشان دهیم که به وظیفه خود آگاه هستیم و خواهیم توانست در مقابل مشکلات بایستیم. وی گفت فرانسه توانایی لازم برای عبور از این مشکلات را دارد.

آقای اولاند در مورد شرکت راستگرایان جبهه ملی در راهپیمایی همبستگی در مقابل اقدام تروریستی اخیر در پاریس گفت که همه می توانند در این حرکت شرکت کنند.

رییس جمهوری فرانسه افزود وقتی ما اتحاد داشته باشیم و بتوانیم دوستی و زندگی مشترک خودمان را در این کشور داشته باشیم، می توانیم هر مشکلی را از سر بگذرانیم.

بازداشت دو مظنون دیگر در شب گذشته

آگهی

پلیس فرانسه در نخستین ساعات بامداد جمعه، دو فرد دیگر را به ظن ارتباط با حادثه کشتار در مون روژ، واقع در جنوب پاریس بازداشت کرده است.

جلسه اضطراری دولت فرانسه

دو ساعت قبل از حمله پلیس، جلسه فوق العاده مدیریت بحران دولت فرانسه با حضور فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری، مانوئل والس، نخست وزیر، برنار کَزنوو، وزیر کشور، کریستیان توبیرا، وزیر دادگستری و مشاوران امنیتی رییس جمهوری برگزار شده بود.

تقویت نیروهای امنیتی حاضر در محل

در تدارک هجوم به گروگانگیرها در چاپخانه ای در دمارتن انگوئل، تک تیراندازهای نیروهای ویژه، محل اختفای مظنونان را محاصره کرده بودند و پلیس افراد عادی را از محدوده عملیات کاملا خارج کرده بود.

آگهی

برادران کواشی گفته بودند می خواهند به «شهادت» برسند

یکی از رسانه های فرانسوی به نقل از یک سیاستمدار گزارش کرده بود که برادران کواشی اعلام کرده اند که آماده «شهادت» هستند.

ارتباط میان حادثه شارلی ابدو و تیراندازی در مون روژ پاریس

بنا به اعلام خبرگزاری فرانسه، به نقل از یک منبع در پلیس، میان مظنون اصلی تیراندازی بامداد پنجشنبه در مون روژِ پاریس و برادران کواشی، متهمان کشتار در تحریریه شارلی ابدو، ارتباط وجود دارد.

تاسف مارین لوپن از تنها بودن در جبهه جنگ علیه بنیادگرایی اسلامی

آگهی

قبل از پایان گروگانگیری ها، مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه، خود را تنها رهبر سیاسی فرانسه خواند که با بنیادگراییِ اسلامگرایان در کشورش مبارزه می کند. خانم لوپن در جریان دیدار با فرانسوا اولاند، خواستار خروج فرانسه از منطقه شنگن اروپا شد. وی گفت به هر حال، در راهپیمایی روز یکشنبه برای دفاع از ارزشهای جمهوری فرانسه شرکت خواهد کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تروریسم را محکوم کرد

رئیس جمهوری ایران، 48 ساعت پس از حادثه تیراندازی و کشتار روز چهارشنبه در شارلی ابدو، با محکومیت تروریسم و خشونت در تمام جهان، گفت: «آنها که به ناروا به نام جهاد و دین و اسلام به آدم کشی و خشونت و افراط می پردازند، چه بخواهند و چه نخواهند در مسیر اسلام هراسی و اسلام ستیزی قدم گذاشته اند.»

آقای روحانی این سخنان را پیش از سخنرانی علی خامنه ای، رهبر ایران بمناسبت میلاد پیامبر اسلام ایراد کرد.

برنامه زنده یورونیوز

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجم پاکستانی‌تبار حمله «تروریستی» پاریس اعتراف کرد

از چهارشنبه تا جمعه، بر فرانسه چه گذشت؟

در گرماگرم افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، فرانسه امنیت شب تحویل سال نوی المپیکی را تشدید می‌کند