روزتا؛ یک دهه سفر برای آغاز ماموریتی منحصربفرد

روزتا؛ یک دهه سفر برای آغاز ماموریتی منحصربفرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک سفر فضایی طولانی همراه با خواب زمستانی، برای رفتن به سوی ستاره دنباله دار چوریوموف گراسیمنکو. فضاپیمای روزتا در سال ۲۰۱۴ به مقصد رسید و صفحه ای جدید در دفتر آگاهی های ما از منظومه شمسی گشود.

ده سال پیش، در دوم مارس سال ۲۰۰۴ میلادی سفینه روزتا همراه با موشک آریان ۵ از خاک گویان فرانسه واقع در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب شد تا پس از فرود بر سطح ستاره دنباله دار«۶۷ پ، چوریموف گراسیمنکو» یا به اختصار دنباله دار چوری، به کاوش روی این ستاره دنباله دار بپردازد.

این سفینه که متعلق به سازمان فضایی اروپا است، برای رسیدن به مقصد مسافتی بیش از ۶ میلیارد کیلومتر را طی کرد. در این مدت برای صرفه جویی در ذخیره انرژی سفینه، پژوهشگران فعالیتهایش را به حداقل ممکن رساندند و بخشهایی از سفینه را خاموش کردند.

این دوره خواب، نزدیک به ۳۱ ماه طول کشید و سرانجام روزتا در ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی از خواب زمستانی بیدار شد و اولین سیگنالها را به مرکز تحقیقات فضایی واقع در شهر دارمشتات آلمان ارسال کرد.

روزتا در نهایت در ۶ اوت سال ۲۰۱۴ میلادی ستاره دنباله دار چوری را ملاقات کرد و وارد مدار آن شد. مرحله بعدی شناسایی مکانی برای فرود بود.

روز ۱۲ نوامبر، سرانجام کاوشگر فیله از سفینه رزتا جدا شد و روی ستاره دنباله دار فرود آمد. عملیات فرود این ربات کوچک هفت ساعت طول کشید. فیله در مکانی فرود آمد که پیش از آن هیچ انسانی فرود نیامده بود و هیچ تصویری از آن دیده نشده بود.

تصاویر منحصر بفردی ۴۵۰ میلیون کیلومتر را طی کردند تا به زمین برسند و صدای فرود این روبات کوچک را به گوش زمینیان برسانند.

کاوشگر فیله پس از سه بار تلاش سرانجام بر سطح ستاره دنباله دار فرود آمده و شادی را برای پژوهشگران در زمین به ارمغان آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا، یک رویداد سیاسی مهم در سالی که گذشت

نگاهی کوتاه به رویدادهای اوکراین در سالی که گذشت

سال ۲۰۱۴، بدترین سال برای خطوط هوایی مالزی بود