Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات پارلمان اروپا، یک رویداد سیاسی مهم در سالی که گذشت

انتخابات پارلمان اروپا، یک رویداد سیاسی مهم در سالی که گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سال ۲۰۱۴، برای میلیون ها شهروند اروپایی با انتخابات پارلمان اروپا تداعی می شود. در ماه مه، شهروندان ۲۸ کشور اتحادیه اروپا، در فضایی مترلزل و دشوار، نمایندگان جدید خود را به پارلمان فرستادند.

هشتمین انتخابات پارلمان اروپا در روز های ۲۲ تا ۲۵ ماه مه ۲۰۱۴ در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا و در شرایط دشوار بحران منطقه پولی یورو برگزار شد. در این انتخابات ۱۶۰ میلیون نفر واجد شرایط حق رای شرکت کردند و ۷۵۱ عضو پارلمان را برگزیدند.

اما نکته جدید در این انتخابات، تاثیر مستقیم آرای شهروندان در انتخاب رئیس کمیسیون اروپا بود. اکنون باید برای این سمت پنج عضو از احزاب مختلف پیروز نامزد می شدند و بحث های مکرر برای انتخاب رئیس کمیسیون صورت می گرفت.

با این حال در نتایج انتخابات تحول بزرگی رخ نداد یعنی حزب مردم اروپا در صدر قرار گرفت و سوسیالیست ها رتبه دوم شدند. احزاب بزرگ دیگر یعنی لیبرال ها، چپ های رادیکال و سبزها کمتر از ۱۹ درصد آرا را به دست آوردند.

اما نکته شگفت در این انتخابات، پیشرفت غیر منتظره احزاب ناسیونالست، راست افراطی، عوام گرا و ضد اتحادیه اروپا بود. این احزاب در بسیاری کشورها بویژه در فرانسه و بریتانیا پیروزی قابل توجهی به دست آوردند و مارین لوپن و نایجل فاراژ به آرای بالایی دست یافتند.

اما علیرغم این آرای بالا که نایجل فاراژ آنرا زمین لرزه ای در سیاست اروپا نامید، دو حزب راست گرای یوکیپ و جبهه ملی برای اینکه بتوانند گروه هایی قوی در پارلمان باشند، هر یک باید دارای ۲۵ نماینده از ۷ کشور اروپایی باشند. اما با وجود تلاش های اولیه نتوانستند چنین موفقیتی به دست آورند.

با گذشت کمتر از دو ماه از انتخابات، نوبت به انتخاب رئیس کمیسیون اروپا رسید. از مدت ها قبل یک نام در کریدورهای پارلمان اروپا به گوش می رسید و آن ژان کلود یونکر بود که سرانجام مسئولیت ریاست کمیسیون را از ژوزه مانوئل باروسو تحویل گرفت.

انتخابات پارلمان اروپا یک رکورد منفی نیز به ثبت رساند، زیرا تنها ۴۲.۵ درصد واجدان شرایط در آن شرکت کردند که چالش اضافی دیگری برای تیم جدید است که باید برای پنج سال آینده پارلمان را اداره کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی کوتاه به رویدادهای اوکراین در سالی که گذشت

سال ۲۰۱۴، بدترین سال برای خطوط هوایی مالزی بود

ابولا در سال گذشته، قربانیان زیادی از میان آفریقایی ها گرفت