سال ۲۰۱۴، بدترین سال برای خطوط هوایی مالزی بود

سال ۲۰۱۴، بدترین سال برای خطوط هوایی مالزی بود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سالی بد شگون برای مالزی ایرلاین. این شرکت دو هواپیما و صدها تن از مسافرانش را از دست داد. دو سانحه هوایی در شرایطی کاملا متفاوت که تنها در یک نقطه اشتراک داشتند: ابهام. در حالی که اولین بوئینگ این شرکت هیچگاه پیدا نشد، هیچ کس مسئولیت شلیک به دومین هواپیمای مالزی ایرلاین را برعهده نگرفت.

سال گذشته برای خطوط هواپیمایی مالزی سالی پر از بدبیاری بود. در روز هشتم مارس ۲۰۱۴، هواپیمای مسافربری متعلق به این خطوط هواپیمایی که به روی اقیانوس هند در پرواز بود، با ۲۳۹ سرنشین و خدمه،ناپدید شد.

مسافران این بویینگ ۷۷۷ متشکل از چهارده کشور بودند که دو مسافر ایرانی با پاسپورت جعلی و مسروقه نیز در میان آنها بچشم می خورد. وجود همین دو مسافر با هویت جعلی در ابتدا موجب گمانه زنی در مورد یک حملۀ تروریستی شد اما مقامات مالزی این مساله را تکذیب کردند.

جستجوها برای یافتن این هواپیمای مسافربری از همان ساعات نخست آغاز شد اما با وجود مشارکت بیش از ۲۰ کشور جهان از جمله آمریکا و چین، هیچ نشانی از پرواز ام اچ ۳۷۰ یافت نشد.

برای یافتن جعبه های سیاه این هواپیمای مفقود شده، نیروی دریای استرالیا حتی از یک ربات بسیار مجهز به نام بلوفین استفاده کرد که قادر به نفوذ تا عمق بیش از ۶۰۰۰ متری دریا بود اما باز هم هیچ اثری از این هواپیما به دست نیامد.

عملیات جستجو برای یافتن این بویینگ ۷۷۷ متعلق به خطوط هواپیمایی مالزی از گران ترین عملیات جستجوی هوایی و دریایی عنوان شده است. بیش از ۹ ماه از مفقود شدن این بویینگ ۷۷۷ می گذرد و سرنوشت پرواز ام اچ ۳۷۰ به یکی از بزرگترین معماهای تاریخ هوانوردی تبدیل شده است.

هنوز چهار ماه از این سانحه نگذشته بود که یک هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی مالزی، قربانی یک جنگ داخلی در شرق اروپا شد.

پرواز ام اچ ۱۷ که از آمستردام عازم کوالالامپور بود، بر فراز منطقه شرق اوکراین که توسط جدایی طلبان نزدیک به روسیه، کنترل می شود، هدف یک موشک زمین به هوا قرار گرفت و سقوط کرد.

مقامات اوکراین می گویند این هواپیما توسط جدایی طلبان هدف اصابت موشک قرار گرفته و جدایی طلبان نیز ارتش اوکراین را عامل سقوط این هواپیمای مسافربری معرفی می کنند.

بر اساس اظهارات متخصصان، این هواپیما بر اثر اصابت موشکی به نام “بوک” سقوط کرده است و مقامات اوکراین می گویند روسیه این سلاح را در اختیار جدایی طلبان شرق این کشور قرار داده است.

بعد از آنکه، فشارها علیه روسیه و جدایی طلبان برای ممانعت از تحقیقات در این زمینه بالا گرفت، دو جعبۀ سیاه این هواپیما به مسولان خطوط هوایی مالزی و متخصصان هلندی تحویل داده شد.

جدایی طلبان اوکراین، اجساد ۲۹۸ سرنشین این هواپیما را نیز برای شناسایی به این کشور تحویل دادند اما نتایج قطعی تحقیقات هنوز منتشر نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا، یک رویداد سیاسی مهم در سالی که گذشت

نگاهی کوتاه به رویدادهای اوکراین در سالی که گذشت

ابولا در سال گذشته، قربانیان زیادی از میان آفریقایی ها گرفت