Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگاهی به نظام آموزش و پرورش در هلند

نگاهی به نظام آموزش و پرورش در هلند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هلندی کشوری کوچک با آرزوهایی بزرگ است. زمانی که از نمایش فوتبالی کم عیب و برگزاری دادگاه های عدل بین المللی صحبت می شود، نام هلند نیز به میان می آید. می گویند با وجود نگرانی از ادامه برخی تبعیض های قومی و فرهنگی، سامانه آموزشی هلند یکی از معتبرترین و بهترین های جهان است. دلیل موفقیت آن چیست؟ نکات قوت و ضعف آن کدام هستند؟

آموزش نوین با نوآوری و فنآوری

مشخصه اصلی نظام آموزشی هلند تنوع ساختاری آن است، و مدارس مذهبی و غیرمذهبی از این قاعده مستثنی نیستند. اولیاء با مشورت آموزگاران آزادی کامل دارند که دروس و روش تدریس فرزندانشان را برگزینند. برخی از آنان نقش فنآوری و نوآوری در آموزش را بسیار مهم می دانند و موسسه ای را بنا نهادند که در آن استفاده از فنآوری های جدید بویژه تکنولوژی یارانه ای و مجازی از اهمیت ویژه ای بر خوردار است.

دانشگاه آیندهوون: یکی از معتبرترین موسسات علمی جهان

باوجود کمک های کم دولتی، مقامات دانشگاهی هلند آرزوهای بزرگ در سر دارند. به دانشگاه علوم و فنآوری آیندهوون، یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های این کشور رفتیم. دانشگاه علوم و فنآوری آیندهوون در سال ۱۹۵۶ بنا نهاده شد و با گذشت نزدیک به ۶۰ سال از عمرش، به یکی از معتبرترین موسسات علمی جهان تبدیل شده است. رئیس این دانشگاه در گفت و گو با یورونیوز از عملکرد و تاثیرات موسسه تحت مدیریتش بر منطقه و کشور گفت.

مدارس «سیاه و سفید»

هلند کشوری مهاجر پذیر و چند فرهنگی است که به دفاع از برابری و مدارا، زبانزد خاص و عام بوده است. اما این فرهنگ آنچنان که باید در طول زمان بویژه در مدارس برخی مناطق اجرایی نشده است. غالبا نسبت جمعیت مهاجر و غیرمهاجر در حومه شهرهای بزرگ به دلایل مختلف دقیق نیست. عملا دانش آموزان مدارسی در حومه شهرها، که به مدارس«سیاه» معروف شده اند، اکثرا مهاجر هستند و رابطه کمتری با بخش دیگر جامعه یعنی غیرمهاجران دارند. در راستای ادغام اقوام و اعمال یکپارچگی بیشتر در جامعه، برخی از شهروندان مردم را به نام نویسی فرزندانشان در مدارس «سیاه» تشویق و ترغیب می کنند.

Learning World Facebook

Learning World Twitter

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود

گرتا تونبرگ، فعال سرشناس سوئدی در اعتراض به تغییرات اقلیمی در هلند بازداشت شد

گروگانگیری در کلوب شبانه‌ای در هلند؛ گروگان‌ها آزاد شدند اما وضعیت فوق‌العاده همچنان ادامه دارد