Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گرتا تونبرگ، فعال سرشناس سوئدی در اعتراض به تغییرات اقلیمی در هلند بازداشت شد

گرتا تونبرگ (وسط) در کنار سایر فعالان محیط زیستی از جمله اعضای جنبش شورش علیه انقراض در راهپیمایی در مقابل پارلمان هلند به تاریخ ۶ آوریل ۲۰۲۴
گرتا تونبرگ (وسط) در کنار سایر فعالان محیط زیستی از جمله اعضای جنبش شورش علیه انقراض در راهپیمایی در مقابل پارلمان هلند به تاریخ ۶ آوریل ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای پلیس لاهه در جریان متفرق کردن معترضانی که بخشی از یک جاده در این شهر را مسدود کرده بودند، ده‌ها نفر از جمله گرتا تونبرگ، فعال سوئدی مبارزه با تغییرات اقلیمی را بازداشت کرد.

آگهی

خانم تونبرگ هنگامی که در کنار سایر معترضان بازداشتی در اتوبوس پلیس بود، با انگشتان دست علامت پیروزی نشان داد. این افراد نسبت به یارانه‌ها‌ و معافیت‌های مالیاتی هلند برای شرکت‌های مرتبط با صنایع مصرف‌کننده سوخت‌های فسیلی اعتراض دارند.

جنبش زیست‌محیطی «شورش علیه انقراض / Extinction Rebellion» قبل از انجام این اقدام اعتراضی خود اعلام کرده بود که می‌خواهد یکی از جاده‌های اصلی منتهی به لاهه را مسدود کند، اما حضور شدید نیروهای پلیس از جمله افسران سوار بر اسب، در همان وهله اول مانع از ورود این فعالان به جاده شد.

عده کمی از مردم موفق شدند در جاده دیگری روی زمین بنشینند که پس از بی‌توجهی به دستور پلیس مبنی بر ترک محل، بازداشت شدند.

فعالان زیست‌محیطی «شورش علیه انقراض» تا کنون بیش از ۳۰ مرتبه در اعتراض به اختصاص یارانه‌ به صنایع مصرف‌کننده سوخت‌های فسیلی در هلند، جاده‌ای که از جلوی ساختمان موقت پارلمان هلند می‌گذرد را مسدود کرده‌اند.

گرتا تونبرگ (چپ) در حال نشان دادن علامت پیروزی در اتوبوس افراد بازداشت شده در ۶ آوریل ۲۰۲۴
گرتا تونبرگ (چپ) در حال نشان دادن علامت پیروزی در اتوبوس افراد بازداشت شده در ۶ آوریل ۲۰۲۴آسوشیتدپرس

تظاهرکنندگان پرچم‌های خود را به اهتزاز درآوردند و شعار می‌دادند: «ما توقف نا‌پذیریم، چرا که هنوز می‌توان دنیای دیگری را [بدون سوخت فسیلی] متصور بود.»

یکی از دیگر از معترضان بنری در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «این راه به بن‌بست ختم می‌شود.»

خانم تونبرگ قبل از اینکه بازداشت شود به خبرنگاران گفت که اعتراض می‌کند چونکه جهان با یک بحران ماهوی مواجه است. او گفت: «ما در یک وضعیت اضطراری بر روی سیاره زمین هستیم و قرار نیست دست روی دست بگذاریم تا مردم زندگی و معیشت خود را از دست بدهند و کار به جایی برسد به خاطر تغییرات اقلیمی آواره شوند، کما اینکه هنوز می‌توان در این زمینه کارهایی کرد.»

گرتا تونبرگ ۲۱ ساله در سال گذشته میلادی نیز بابت مسدود کردن جاده منتهی به کنفرانس بزرگ صنعت نفت و گاز لندن بازداشت شده بود ولی در ماه فوریه ۲۰۲۴ توسط دادگاه تبرئه شد.

این فعال آب و هوایی همچنین از جمله کسانی بود که در همان ماه فوریه در موزه علوم در شهر کنزینگتون جنوبی در حومه لندن تظاهراتی را بر سر حمایت مالی از سوخت‌های فسیلی برگزار کرد.

از زمانی که او شروع به برگزاری تظاهرات هفتگی در خارج از پارلمان سوئد از سال ۲۰۱۸ میلادی کرد، فعالیت او الهام بخش دیگر فعالان آب و هوایی در سراسر جهان شده است.

او بارها به دلیل نافرمانی مدنی در ارتباط با اعتراضات زیست محیطی جریمه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان سوئیسی برنده پرونده مهم تغییرات آب و هوایی در دادگاه حقوق بشر اروپا شدند

رواج نبش قبر اجساد مومیایی در پرو؛ اعتقاد به فرازمینی بودن اجداد بشر ریشه در چه دارد؟

پلیس اکوادور به قیمت قطع روابط دیپلماتیک از دیوار سفارت مکزیک بالا رفت تا محکوم فراری را دستگیر کند