Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهوری موزامبیک: اروپا نمی تواند معجزه کند

رئیس جمهوری موزامبیک: اروپا نمی تواند معجزه کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حاشیه اجلاس اخیر اتحادیه اروپا آفریقا با آرماندو گبوزا، رئیس جمهوری موزامبیک، در مورد مختلف این کشور و تحولات اخیر در آفریقا گفت و گو کردیم..

یورونیوز: در سال های اخیر هرچند کشف ذخایر جدید انرژی اقتصاد موزامبیک را تقویت کرده اما نیمی از جمعیت این کشور همچنان از فقر و تهدستی رنج می برد. در اجلاس اخیر، تغییر مدل کمک های اتحادیه اروپا به مدل سرمایه گذاری و تجارت از طریق بخش خصوصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. لطفا کمی در این مورد توضیح بدهید.

آرماندو گبوزا: صنعت کشاورزی یکی از بخش هایی است که در حال رشد است. گام های مهمی نیز برای بهبود وضعیت تولید محصولات کشاورزی در سطح صنعتی در نظر گرفته شده است. در مدل جدید تقویت بیشتر زیرساخت های کشاورزی مد نظر است. گردشگری بخشی مهم دیگر است. همانطور که می دانید آفریقا نه فقط به خاطر ساحل های زیبایش بلکه به دلیل طبیعت و حیات وحش از جذابیت گردشگری بالایی بر خوردار است.

یورونیوز: نقش اروپاییان به ویژه در مورد سرمایه گذاری و تجارت با آفریقا چیست؟ و کدام مدل برای بهبود رشد اقتصادی مناسب تر است؟

آرماندو گبوزا: آنچه اروپاییان می توانند و باید انجام دهند تداوم حمایت و کمک رسانی است، به ویژه در زمینه زیرساخت های [صنعتی]، کارآموزی و مبارزه با بیمارهای خطرناک. به تازگی در موزامبیک مراحل اولیه پژوهش واکسن وبا برای کودکان آغاز شده است. کمک و حمایت اروپا برای تشکیل مراکز پژوهشی جدید بسیار موثر و مهم بوده است. مثلا در حال حاضر بیش از ۴۰ موسسه عالی آموزشی در استان های مختلف موزامبیک راه اندازی شده است.

یورونیوز: درآمد سالانه کشور افزایش یافته ولی میزان فقر افت نکرده است. فقط نخبگان جامعه هستند که به آب آشامیدنی، برق، حمل و نقل عمومی دسترسی دارند. چرا خدمات بیشتری برای مردم در نظر گرفته نمی شود؟

آرماندو گبوزا: آخر به دلیل اینکه رشد اقتصادی ۱۰ یا ۱۵ درصد رشد کرده که رفتار مردم تغییر نمی کند. تقسیم ثروت عملی ریاضیاتی نیست بلکه وابسته است به ایجاد فرصت های شغلی، تقویت زیرساخت های صنعتی و بهداشتی و غیره. و زمان لازم است تا به این خدمات دست یابیم. درست است که آفریقا رشد اقتصادی قابل توجهی را تجربه می کند اما ما همچنان برای ساخت مثلا ۱۰۰ کیلومتر جاده نیازمند سرمایه گذاری فراوانی هستیم که هنوز در حد توانایی ما نیست. فراموش نکنید که اروپا و کشورهای پیشرفته نیز با مشکل بیکاری روبرو هستند. و نمی توان گفت که دلیل آن کمبود منابع مالی و ذخایر طبیعی است. منابع و ذخایر وجود دارند اما برای جذب کل نیروی کار کافی نیستند. ما شاهد رشد اقتصادی هستیم اما این رشد نمی توانند به سرعت منجر به توسعه همه جانبه شود.

یورونیوز: مساله مهاجرت غیرقانونی نیز از دیگر مشکلات حال حاضر بین اروپا و آفریقا است. مساله ای که سالانه جان بسیاری را می گیرد و مغضل قاچاق انسان را نیز در دل خود نهفته دارد. برای حل این مشکل چه می توان کرد؟

آرماندو گبوزا: این مساله را باید از منظر اقتصادی و اجتماعی بررسی کرد. باید اشتغالزایی کرد، باید سرمایه گذاری کرد تا وضعیت و شرایط زندگی مردم بهبود یابد. باید با استفاده از فنآوری های جدید سطح آموزش و پرورش را بالا برد. باید زیرساخت های اقتصادی و صنعتی را تقویت کرد. مردمی که آفریقا را رها می کنند و به اروپا یا دیگر قاره ها می روند، در واقع به دنبال شرایط بهتر زندگی هستند و اگر این شرایط در آفریقا ایجاد شود آنها نیز در سرزمین شان خواهند ماند.

یورونیوز: مساله دیگر رابطه منابع طبیعی و سلامت جامعه است. می گویند موزامبیک در پی کشف ذخایر جدید انرژی «الدورادوی» قرن است. اما ما می دانیم که ذخایریی از این دست همیشه رحمت نیستند و در بسیاری از اوقات مایه زحمت و پایه فساد و جنگ و فجایع طبیعی می شوند. کشوری مثل کشور شما چگونه می تواند در یک چنین دامی نیافتد؟ آیا همکاری با اروپاییان می تواند در این راه موثر باشد؟

آرماندو گبوزا: مشکل اصلی که ما در پی کشف این منابع و ذخایر عالی دچارش شدیم کمبود علم و فنآوری و شناخت کافی برای استفاده بهینه از آنها است. این ذخایر می توانست سال های پیش کشف شود اما ما امکانات و سرمایه لازم را برای این کار نداشتیم.اکنون باید با کمک سرمایه های اروپایی از این منابع و ذخایر استفاده کنیم و بر درآمدهای کشور بیافزایم و بتوانیم در زمینه های دیگر سرمایه گذاری کنیم. سرمایه ناشی از مالیت و تجارت را باید به بهترین نحو برای تقویت بودجه کشور بکار گیریم.

یورونیوز: اتحادیه اروپا نقش مهمی در ماموریت های صلح بانی در آفریقا به عهده دارد. مثلا اخیرا در آفریقای مرکزی یا مالی. در دهه اخیر اتحادیه اروپا حدود ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو در پروژه موسوم به «تسهیلات صلح در آفریقا» سرمایه گذاری کرده اما به نظر نمی رسد که از میزان درگیری ها مسلح در این قاره کاسته شده باشد. نظر شما چیست؟

آرماندو گبوزا: مردمان قاره آفریقا به این مسایل و مشکلات کاملا آگاه هستند. آنها سعی می کنند جلوی این مسایل را بگیرند و تدابیری برای پیشگیری از آنها اتخاذ کنند. اما نباید فراموش کرد که این مسایل مربوط به مشکلات اجتماعی و اقتصادی در این کشورها هستند و گاه نیز به اختلافات کهن فرهنگی بین اقشار و اقوام مختلف هر کشور مربوط می شنود. و این مسایل را نمی توانند فقط با پول حل و فصل کرد.

یورونیوز: یعنی این ماموریت ها بی فایده هستند؟

آرماندو گبوزا: آنها فقط بخشی از راه حل هستند. ما به حمایت اروپا نیازمندیم اما نباید فراموش کرد که اروپا نمی تواند معجزه کند تا یک شبه مشکلات برطرف شود. ای کاش می توانست!

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای موزامبیک و رواندا کنترل یک شهر بندری استراتژیک را از شورشیان پس گرفتند

ترکیه، ایران و مراکش برای ایفای نقش پررنگ‌تر در منطقه ساحل صحرای آفریقا با هم رقابت می‌کنند

مهاجران غیرقانونی رکورد هفده ساله ورود به جزایر قناری اسپانیا را شکستند