نیروهای موزامبیک و رواندا کنترل یک شهر بندری استراتژیک را از شورشیان پس گرفتند

Rwandan armed forces prepare to board a flight to Mozambique
Rwandan armed forces prepare to board a flight to Mozambique Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کابو دلگادو، شمالی‌ترین استان موزامبیک که دارای میادین گاز به ارزش ۶۰ میلیارد دلار است از سال ۲۰۱۷ میلادی همواره هدف حملات شورشیان اسلامگرا است.

آگهی

موزامبیک و رواندا روز یکشنبه اعلام کردند که نیروهای امنیتی دو کشور توانسته‌اند شهر بندری و استراتژیک «موکیمبوا دا پریا» را از شورشیان را بازپس گرفته و بر لیست شهرها و روستاهای آزاد شدۀ موزامبیک بیفزایند.

کابو دلگادو، شمالی‌ترین استان موزامبیک که دارای میادین گاز به ارزش ۶۰ میلیارد دلار است از سال ۲۰۱۷ میلادی همواره هدف حملات شورشیان اسلامگرا است. این حملات از سال گذشته افزایش یافته است چراکه شورشیان وابسته به نیروهای داعش توانسته بودند چند شهر مهم از جمله «موکیمبوا دا پریا» را تصرف کنند.

دولت رواندا ماه گذشته یک نیروی هزار نفری را در موزامبیک مستقر کرد تا در کنار نیروهای موزامبیک و نیروهای کشورهای عضو جامعه توسعه جنوب آفریقا (SADC) با شورشیان بجنگند.

شهر «موکیمبوا دا پریا» در ۶۰ کیلومتری جنوب پروژه‌های گازی قرار دارد و پیش از این به دلیل داشتن یک فرودگاه، محل رفت و آمد کارگران بین‌المللی بود که در توسعه میادین گاز فعالیت داشتند. بندر این شهر نیز از مهمترین مراکز حمل و نقل کالا و محموله‌های مرتبط با این پروژه‌ها در موزامبیک محسوب می‌شد.

شورشیان توانسته بودند برای حدود یک سال بر این شهر تسلط یابند و اکنون با از دست دادن آن، به جنگل‌های اطراف پناه برده‌اند.

نیروهای دو کشور می‌گویند که شورشیان در جریان درگیری‌های شدید برای حفظ این شهر بندری، تلفات سنگینی داده‌اند و اکنون بسیار ضعیف شده‌اند.

ناآرامی‌ها در استان کابو دلگادو در موزامبیک باعث آواره شدن حدود ۸۰۰ هزار نفر شده و پروژه ۲۰ میلیارد دلاری گاز طبیعی که به رهبری شرکت توتال در حال انجام بود را نیز متوقف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرتغال برای مقابله با گروه‌های وابسته به داعش در موزامبیک نیرو اعزام می‌کند

دستکم ۷۳ کشته در اثر انفجار یک کامیون سوخت در موزامبیک

رئیس جمهوری موزامبیک: اروپا نمی تواند معجزه کند