پرتغال برای مقابله با گروه‌های وابسته به داعش در موزامبیک نیرو اعزام می‌کند

ارتش موزامبیک
ارتش موزامبیک Copyright ARMANDO FRANCA/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشور پرتغال سه شنبه اعلام کرد جهت مبارزه و مقابله با نفوذ گروه های جهادی وابسته به داعش در آفریقا، شصت تن از نیروهای زبده امنیتی و نظامی خود را به موزامبیک می فرستد.

آگهی

آگوستو سانتوس سیلوا، وزیر خارجه پرتغال سه شنبه به رسانه ها گفت که کشورش ۶۰ نظامی را برای مقابله با نیروهای جهادگرای وابسته به «داعش در آفریقا» به کشور موزامبیک اعزام می کند. موزامبیک یکی از مستعمره های سابق پرتغال است.

قراراست نیروهای نظامی پرتغال در شهر پالما، در سواحل شمالی موزامبیک به ارتش این کشور آفریقایی در مبارزه علیه اسلام گرایان افراطی بپیوندند.

اعزام نیروهای پرتغالی به موزامبیک در توافق با دولت فیلیپ نیوسی، رئیس جمهوری موزامبیک انجام گرفته است.

در ماه های گذشته ده ها نفر در جریان حملات گروه های وابسته به داعش در موزامبیک جان خود را از دست داده اند.

هفته گذشته حمله اسلام گرایان افراطی در شهر پالما که مرکز استان کابودلگادو است جان ده ها شهروند را گرفت.

تصمیم اعزام نیرو از سوی پرتغال به موزامبیک پیامد یک توافق دوجانبه است و هنوز اتحادیه اروپا قصدی برای اعزام نیرو به این کشور واقع در جنوب شرقی آفریقا ندارد.

ده ها شرکت تجاری و بزرگ پرتغالی در موزامبیک فعال هستند. دولت پرتغال می گوید قصد دارد از طریق این شرکتها کمک های بشردوستانه را در مناطق بحران زده و تحت نفوذ اسلام گرایان افراطی افزایش دهد.

پس از حمله هفته گذشته در شهر پالما، یکی از همین شرکت ها ادعا می کند جان ۱۲۰ نفر را که از دست جهادگرایان فرارکرده بودند، نجات داده است.

مرز بین موزامبیک و تانزانیا به جولانگاه گروه های تروریستی بدل شده است.

بنیاد خیریه «نجات کودکان» اعلام کرد که اعضای این گروه های افراطی در حملات هفته های گذشته سر کودکان و نوجوانان را بریده اند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده روز دوشنبه گفت که از موزامبیک در تلاش برای «مقابله با تروریسم و ​​افراط گرایی خشن و شکست داعش» پشتیبانی خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای موزامبیک و رواندا کنترل یک شهر بندری استراتژیک را از شورشیان پس گرفتند

رد درخواست دختر بریتانیایی پیوسته به داعش برای بازگشت به بریتانیا

نماینده داعش در آلمان به ۱۰ سال و نیم زندان محکوم شد