Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چشم انداز روابط آفریقا و اروپا در گفتگو با رییس جمهوری کنگو

چشم انداز روابط آفریقا و اروپا در گفتگو با رییس جمهوری کنگو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اروپا و آفریقا در بروکسل، فرانسوا شینیاک، خبرنگار یورونیوز با دنی ساسو نگسو، رییس جمهوری کنگو ( کنگو برازاویل) در مورد وضعیت کنونی آفریقا گفتگو کرده است. رشد اقتصادی، بیکاری جوانان، خشونتهای قومی، تلاشها برای استقرار امنیت در آفریقا، رهبری ناکارآمد و رابطه با اروپا از جمله موضوعات مختلف این گفتگو هستند:

یورونیوز: رئیس جمهور ساسو نگسو، با سپاس از اینکه دعوت به مصاحبه یورونیوز را در جریان اجلاس سران اتحادیه اروپا و آفریقا پذیرفتید، اجلاسی که هفت سال پس از نشست لیسبون برگزار می شود. در مقدمه باید بگویم که شما اخیراً در مقاله ای که در مجله ای ژئوپلوتیک آفریقا نوشته اید، اشاره کردید که اروپا به آفریقا نیاز دارد و آفریقا هم به اروپا . شما در پرتو واقعیتهای جدید قرن بیست و یکم، خواهان بازسازی روابط میان دو قاره شده اید. از بروکسل مستقیماً به خاک آفریقا برویم، به سرزمینهای مرزی و پرتنش جمهوری آفریقای مرکزی. آیا اتحادیه آفریقا به اندازه کافی در این زمینه سرمایه گذاری کرده است؟

دنی ساسو نگسو: در آفریقای مرکزی سازماندهی ضعیف است. این یک چالش سیاسی و نهادی مهم است.

یورونیوز: آیا اروپا باید بیشتر در آفریقای مرکزی دخالت کند یا اینکه به نظر شما خود آفریقایی ها باید امنیت را تأمین کنند؟

دنی ساسو نگسو: امروز بیش از ۶۰۰۰ تن از مردم آفریقای مرکزی با موضعی نزدیک به رهبران جمهوری آفریقای مرکزی، مایلند موقعیت کنونی را که می تواند به فاجعه بدل شود، تغییر دهند. اتحادیه آفریقا اوضاع را بواسطه ماموریت برقراری صلح موسوم به حمایتهای بین المللی از آفریقای مرکزی، در دست گرفته است. حمایتهای اتحادیه اروپا و موضع شورای امنیت سازمان ملل نیز هست.

یورونیوز: آیا به نظر شما نیروهای آفریقایی و اروپایی و همچنین چنانچه حکمی در آینده از سوی سازمان ملل صادر شود، مانع از این می شود که جمهوری آفریقای مرکزی تجزیه شود؟

دنی ساسو نگسو: خیر. باید جلوی اینکار گرفته شود. در حال حاضر اتحادیه اروپا شامل 28 کشور است، در حالیکه آفریقا مدتهاست که تجزیه شده است. درآفریقا صحبت از ادغام و اتحاد مناطق بسیاری است. به نظرم بی معنی است که حرف از تجزیه دولتهای کوچکی بزنیم که تا کنون از هم جدا شده اند. به زعم من، با استفاده از حمایتهای لجستیکی همکاران، مقصودم پشتوانه مالی « ماموریت بین المللی حمایت از آفریقای مرکزی» و حمایت مالی و تکنیکی از دولت آفریقای مرکزی باید از تجزیه کشور جلوگیری کنیم و به سمت عادی سازی اوضاع در سراسر خاک آفریقا و به تَبَع آن به سوی برقراری ثبات پیش رویم و بتوانیم راه را برای ایجاد گفتگو هموار کنیم.

یورونیوز: کمی در مورد مسائل داخلی صحبت کنیم. متوجه سؤالم شدید. آیا شما برای انتخابات آتی ریاست جمهوری حاضر خواهید شد؟

دنی ساسو نگسو: بحثهایی در داخل کشور در جریان است. من به جریانهای سیاسی، اجتماعی گوش می کنم. مسأله، مساله ماندن بر سر قدرت نیست.

یورونیوز: پس هنوز تصمیم نگرفته اید؟

دنی ساسو نگسو: هنوز نه. ترجیح می دهم به خواسته مردم گوش دهم. زیرا بدون مردم امکانپذیر نیست.

یورونیوز: می دانید که تعدادی از سازمانها علیه پرونده مربوط به غارت اموال خزانه، در فرانسه اقامه دعوا کرده اند.

دنی ساسو نگسو: تصمیم گرفته ام در این زمینه دیگر صحبت نکنم.

یورونیوز: بااینحال، پاسخ شما به این سازمانها و قضات این پرونده چیست؟

دنی ساسو نگسو: این ها کسانی هستند که فکر می کنند می توانند بر حاکمیت دیگر دولتها و مردم دست درازی کنند.من شاهد بودم و دیدم این افراد در درخواستهایشان و برانگیختن مردم تا کجا پیش رفتند.

یورونیوز: سؤال بعدی ام در زمینه قضایی است. اخیراً دادگاه جنایی بین المللی از ساحل عاج درخواست تحویل یکی از نزدیکان رئیس جمهوری پیشین این کشور را کرده است. برخی از کشورهای آفریقایی، بویژه برخی کشورهای اتحادیه آفریقا با این سیاست مخالفت کرده و دادگاه جنایی بین المللی را به نژاد پرستی متهم کرده اند. این در حالی است که فاتو بنوسدا، دادستان کل پرونده خود آفریقایی است. نظر شما در این مورد چیست؟

دنی ساسو نگسو: نگاهی به آفریقا بیاندازید. در گوشه و کنار دنیا هم شاهد جنایاتی هستیم که رخ می دهند و دادگاه جنایی بین المللی هیچ واکنشی نسبت به آنها نشان نمی دهد. در حالیکه هر روز، در کشور های آفریقایی، کسی را پیدا می کنند و او را به میز محاکمه می کشند. این از نظر ما قابل قبول نیست.

یورونیوز: چند ماه پیش، کنیا علیه این سیاست دست به اعتراض زد. به نظر شما آیا اقدام ناشی از خشم زیاد است یا مشروع است؟

دنی ساسو نگسو: وقایع ناگوار در دنیا رخ می دهد. قصد ندارم به آن ها اشاره کنم. همه در جریان هستند. اما دادگاه جنایی بین المللی در مقابل این وقایع سکوت می کند. هیچ کس حرفی نمی زند. درعوض هر دو ماه یکبار اعلام می کند که پای یک مقام دولتی سابق آفریقایی یا حتی کسی که بر سر قدرت است به این دادگاه کشیده می شود. این مسأله تبدیل به یک رویه شده است. این از نظر ما پذیرفتنی نیست. نقطه نظر رهبران کنونی آفریقا همین است. این امر به این معنا نیست که ما مخالف دادگاه جنایی بین المللی و اِعمال قدرت آن هستیم. بلکه می گوییم همین شیوه در مقابل همه کشورها و همه رهبران سیاسی اتخاذ شود.

یورونیوز: به سراغ مسائل اقتصادی برویم. هر ساله، یازده میلیون جوان آفریقایی وارد بازار کار می شوند.با این حال، بسیاری از این جوانان بعلت نبود رصتهای شغلی رو به اقتصاد غیر دولتی می آورند. شما چه راهکار، حمایت و پشتیبانی از این جوانان و ادغام آنها در نظر دارید؟

دنی ساسو نگسو: اگر روابط کنونی که با مشترکانمان داریم را برعکس کنیم، خواهم گفت آفریقا از امکانات لازم برای ایجاد اشتغال برای جوانانش برخوردار است و نباید آن ها را غرق در آبهای مدیترانه ببیند. دریای مدیترانه ای باید نقش رابط میان اروپا و آفریقا را ایفا کند، تبدیل به گورستان این جوانان شده است. این یک مسأله ناگوار است و چالشی است که آفریقا باید با آن روبرو شود.

یورونیوز: با توجه به چشم اندازهای رشد اقتصادی در آفریقا، به نظر شما آیا وقتی آن نرسیده است که آفریقا روابط خود با اتحادیه اروپا را بازسازی کند؟ بطور خلاصه آیا نباید یک مشارکت جدید اقتصادی میان آفریقا و اروپا، متناسب با میزان رشد اقتصادی جدید در آفریقا، پایه ریزی شود؟

دنی ساسو نگسو:
ایجاد شغلهایی که ارزش افزوده داشته باشد، اشتغال، تربیت افراد ماهر در قاره، توسعه آفریقا برای داد و ستد های اهمیت بیشتری می یابند، همه این اقدام ها هم به نفع اروپا است و هم به نفع آفریقا. به نظرم در لیسبون در مورد همه این مسائل صحبت شد و حال، وقت عملی کردن آنهاست.

یورونیوز: در لیسبون بیانیه های بسیاری در مورد اهداف آینده صادر شد. به نظرتان نباید این بیانیه ها فسخ شود، زیار از واقعیت موجود بسیار فاصله دارد؟

دنی ساسو نگسو: آفریقا نمی تواند بدون اینکه کالاهای خود را بفروشد، تنها درهای خود را برای ورود محصولات باز کند.

یورونیوز: منظورتان این است که باید یک رابطه برد-برد باشد و نه یک رابطه ی یک سویه، همانطور که تا کنون بوده است.

دنی ساسو نگسو: از زمان استعمار تا کنون همین گونه بوده است. اروپا قصد دارد از آفریقا شریکی بسازد که به آن نیاز دارد. برای بالا بردن سطح توسعه خود، نیاز به یک حمایت کافی متعهدانه دارد. به شریک مقاوم و معتبر مانند اروپا. و البته شرکایی دیگری در آسیا و آمریکا.

یورونیوز: حمایت از تنوع زیستی در آفریقا تلاشی است برای آنکه نسلهای آینده بتوانند در این قاره و همچنین در سراسر جهان بهتر زندگی کنند.

دنی ساسو نگسو: ما مسئولیت داریم که از حوزه رودخانه کنگو که یکی دیگر از مناطق مهم جهان بعد از آمازون است، حفاظت کنیم. به همین دلیلبه سراغ دیگر شرکایمان می رویم تا ملاقاتهایی که دراین زمینه داریم با شکست روبرو نشود. رهبران کشورهای ثروتمند در اجلاس ریو بعلاوه بیست، بیست و چهار ساعت قبل از آغاز نشست ریو در مکزیک با یکدیگر دیدار کردند. سپس این رهبران به کشورهایشان بازگشتند. گویی ریو محل اجلاس کشورهای فقیر بود .همزمان ما در ریو بودیم. در حالیکه رهبران کشورهای ثروتمند، مسببین اصلی آلودگی، رفته بودند. چون برای آن ها جالب نیست.

یورونیوز: امروز واگن اروپا به دنبال لوکوموتیو آفریقاست. گذشته و آینده همین است.

دنی ساسو نگسو: بله. ما هم همین را می خواستیم.

یورونیوز: پس واگن اروپا باید به دنبال لوکوموتیو آفریقا برود؟ آفریقا امروز هدایت کننده است؟

دنی ساسو نگسو: من این را نمی گویم. اما هر دو برای پیشروی باید به یکدیگر بپیوندند. زبانهای اروپایی در میان ما در آفریقا صحبت می شود. مردم دو قاره از زمانهای دور یکدیگر را می شناسند. دو قاره، نزدیکترین دو قاره به یکدیگر هستند. ما می تواینم با تعامل در اقدام های مشخص، به جلو پیش رویم به جای اینکه تنها به لفاظی بپردازیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه، ایران و مراکش برای ایفای نقش پررنگ‌تر در منطقه ساحل صحرای آفریقا با هم رقابت می‌کنند

مهاجران غیرقانونی رکورد هفده ساله ورود به جزایر قناری اسپانیا را شکستند

دومینوی کودتا در کشورهای فرانسوی‌زبان؛ چرا راهبرد فرانسه در آفریقا به نفع رقبایش تمام می‌شود؟