Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رییس دولت موقت مالی: "این وام برای توسعه کشور ما لازم بود"

رییس دولت موقت مالی: "این وام برای توسعه کشور ما لازم بود"
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چند ماه پس از مداخلۀ نظامی فرانسه در مالی، کشورهای اروپایی اعطای یک وام چند میلیارد یورویی به این کشور را طی نشستی در بروکسل تصویب کردند. دیونکوندا ترائوره، رییس دولت موقت مالی که در این نشست حضور داشت، در این باره به پرسش های یورونیوز پاسخ داده است که در پی می آید:

یورونیوز: آقای رییس جمهور، انتظار طولانی مردم و مقامات مالی برای این امر به پایان رسید و مبلغ سه میلیارد و ۲۵۰ میلیون یورو بعنوان وام در اختیار مالی قرار می گیرد. خیال دولت و مردم مالی حالا از این جهت راحت شده است اما در مقابل شما هم تعهداتی دارید. دولت شما چه تضمینی برای استفادۀ مطلوب از این وام ارائه می دهد؟

دیونکوندا ترائوره، رییس دولت موقت مالی: “آنچه که شما می گویید کاملا درست است. این نشست از سوی تمام مردم مالی که امیدوارند شرایط در این کشور بهبود یابد، دنبال می شد. مالی امید زیادی به این همیاری بین المللی و بویژه همیاری کشورهای اروپایی داشت. تلاش زیادی برای استفادۀ بهینه از این وام خواهیم کرد. این وام برای آغاز اجرای برنامه های توسعه کشور ما لازم بود.”

یورونیوز: به سخنان رییس جمهوری فرانسه که از شما خواسته هر یورو به نحوی موثر و در شفافیت کامل هزینه شود واقفید؟

دیونکوندا ترائوره، رییس دولت موقت مالی: “بله، ما از تلاش هایی که توسط شرکای ما در جامعۀ اروپایی و بین المللی برای اعطای این وام صورت گرفته کاملا آگاهیم. کمترین کاری که در مقابل این اعتماد می توانیم بکنیم این است که به این تلاش احترام بگذاریم. این احترام برای مالیات دهندگان کشورهای وام دهنده و همینطور مالیات دهندگان مالیایی است. دولت بروی هر یک یورو از این وام نظارت خواهد کرد و تلاش خواهیم کرد که هر یورو در همانجایی که باید، هزینه شود.”

یورونیوز: خروج سربازان فرانسوی از مالی آغاز شده است. از این پس نیروهای سازمان ملل به جای سربازان فرانسوی در مالی مستقر می شوند. نیرویی که از سربازان کشورهای آفریقایی تشکیل شده است. ماموریت این نیروی نظامی سازمان ملل، عملیات نظامی نیست و حق ندارد به دنبال اسلامگرایان برود و آنها را از مخفیگاهشان بیرون بکشد. به این شکل، و با توجه به اینکه این اسلامگرایان مسلح هنوز فعال هستند آیا می توان به ثبات و آرامش در مالی امیدوار بود؟

دیونکوندا ترائوره، رییس دولت موقت مالی: “هر گاه که ضرورت ایجاب کند، این سربازان سازمان ملل می توانند وارد عملیات نظامی بشوند و اسلامگرایان را تحت تعقیب قرار دهند.”

یورونیوز: در اینصورت شما برای یک تنش نظامی در کشور به شکل پارتیزانی، همانطور که در برخی از کشورها دیده می شود، خود را آماده می کنید؟

دیونکوندا ترائوره، رییس دولت موقت مالی: “بله. شکل عملیات نظامی آنها تغییر کرده است.بعد از اینکه طی چند ماه گذشته شکست خوردند، شکل عملیات نظامی خود را تغییر داده اند. حالا، گاه به گاه عملیات انتحاری انجام می دهند و یا یک اتومبیل حاوی مواد منفجره را منفجر می کنند. این روش آنهاست. در واقع وقتی نمی توانند به مبارزه رو در رو و کلاسیک ادامه بدهند، به این گونه عملیات انتحاری روی می آورند. فکر می کنم که ما برای مقابله با این روش نیز آمادگی داریم.”

یورونیوز: موقعیت شهر “کیدال” هم یکی از معضلاتی است که شما با آن درگیرید. این شهر شمالی توسط گروه حرکت ملی برای آزادی ازواد کنترل می شود. چه رفتاری با این گروه در پیش خواهید گرفت؟ آیا یک توافق با این گروه که با اسلامگرایان همکاری داشته، امکانپذیر است؟

دیونکوندا ترائوره، رییس دولت موقت مالی: “ما مجبوریم که با آنها گفتگو کنیم. چرا که پیش از همه، هموطنان ما هستند. آنها هم اهالی مالی هستند. وقتی از تمامیت ارضی و وحدت ملی حرف می زنیم، آنها هم در این برنامه قرار می گیرند. مجبوریم که در قالب این برنامه با آنها گفتگو کنیم. با همۀ شهروندان مالیایی باید گفتگو کنیم. حتی آنهایی که امروزه در کیدال هستند و تحت عنوان جنبش آزادی برای ازواد شناخته می شوند هم اصلیت مالیایی دارند. لازمۀ این گفتگو این است که آنها بر استقلال طلبی خود اصرار نکنند و به لاییک بودن کشور احترام بگذارند و همچنین برای شرکت در یک روند دموکراتیک یعنی انتخابات متعهد شوند. ما حاضریم با آنها در تمام زمینه ها گفتگو کنیم. آنها هم می توانند برای سوالاتی که به میان می آید پاسخی بیابند و در برقراری دموکراسی در کشور مشارکت کنند. حتی برای بهبود کشور و تمرکز زدایی مشارکت جدی داشته باشند.”

یورونیوز: تمرکز زدایی چه معنایی دارد؟ درست است که کشورهای وام دهنده بسیار به روی برنامه های مرکز زدایی در مالی پافشاری می کنند اما آیا این به معنای یک خودمختاری حتی برای قبایل موسوم به طوارق است؟

دیونکوندا ترائوره، رییس دولت موقت مالی: “گمان نمی کنم که تا آنجا پیش برویم. در برنامۀ تمرکززدایی، طرح هایی برای حل مشکل شمال مالی نیز گنجانده شده است.”

یورونیوز: چه حدودی برای این تمرکززدایی در نظر گرفته شده است؟

دیونکوندا ترائوره، رییس دولت موقت مالی: “می دانید که تمرکز زدانی از مرکز برای خودمختاری ایالت ها کاملا اجرا نشده است. درست است که روی کاغذ و به شکل تئوری، همه چیز در نظر گرفته شده اما به هنگام عمل به این برنامه با مقاومت هایی روبرو شده ایم. معتقدیم که این برنامۀ تمرکززدایی یا قدرت زدایی از مرکز به خودی خود خوب است و با اجرای آن، همه به حق خود خواهند رسید.”

آگهی

یورونیوز: شما رییس دولت انتقالی هستید، ماموریت مهم شما فراهم کردن مقدمات انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام است. قرار است دور اول در ماه ژوییه برگزار شود و یکی از شرایط وام دهندگان بوده است. تا آنموقع زمان زیادی نمانده و این شرایط را سخت می کند. آیا راهی هست که وام دهندگان از جمله فرانسه را برای وقت بیشتر دادن به شما متقاعد کند؟

دیونکوندا ترائوره، دولت موقت مالی: “می دانستیم که اینکار خیلی آسان نیست. همینطور می دانستیم که تبدیل به یک چالش خواهد شد اما سعی داشتیم که قاطعیت خودمان را برای کوتاه کردن دورۀ موقت و گذار نشان بدهیم. مالی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند و یک دولت موقت نمی تواند آنها را از پیش رو بردارد یا برای رفع انها اقدام کند. هرچه زودتر دولت موقت پایان یابد، به همان نسبت یک دولت واقعی می تواند زودتر حل این مشکلات را آغاز کند. تنها یک دولت برآمده از انتخابات قانونی، مشروع و در زمان دورۀ قانونی خود می تواند به طور جدی به مسائل کشور بپردازد. این شرط وام دهندگان نبود، بکله ما هم اینطور تصمیم گرفتیم و از تمام کشورهای دوست نیز خواسته ایم در این راه ما را مساعدت کنند.”

یورونیوز: چطور مردم را در شهر کیدال به رای دادن ترغیب خواهید کرد؟ چطور قادر خواهید بود بیش از ۳۰۰ هزار نفری که در این منطقه ساکن هستند را به پای صندوق های رای بیاورید؟ چطور آرای ۱۷۵ هزار پناهجویی که به خارج از کشور گریخته اند را جمع خواهید کرد؟ امنیت و سلامت این انتخابات را با چه امکاناتی فراهم می کنید؟

دیونکوندا ترائوره، دولت موقت مالی: “خب انتخابات صددرصد صحیح و بدون هیچ اشکال، فکر نمی کنم که در هیچ کجای دنیا دیده شده باشد. هر انتخاباتی با اشکالاتی مواجه است. حتی در آنجاهایی که امنیت و صلح حاکم است. آنچه که می توانم بگویم این است که در انتخابات ریاست جمهوری ضرورتی ندارد که پناهچویان یا کسانی که در مناطق دیگری از کشور هستند به زادگاه خود بازگردند. این انتخابات این ضرورت را نمی طلبد، قطعا راههای دیگری هست.”

آگهی

یورونیوز: خب باید این راهها را پیدا کرد؟

دیونکوندا ترائوره، دولت موقت مالی: “افرادی هستند که بازخواهند گشت اما هنوز کسانی هستند که در دیگر کشورها و یا در داخل مناطقی که در اختیار استقلال طلبان هست، بسر می برند. هر کجا که این افراد کارت شرکت در انتخابات را نشان بدهند، می توانند رای خود را در همانجایی که هستند، به صندوق بیاندازند. ما با کشورهایی که این پناهجویان در انها ساکن شده اند به منظور هماهنگی برای امکان حضور این اتباع مالیایی تماس گرفته ایم و قصد داریم این انتخابات در آن مناطق نیز به طور صحیح برگزار شود.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت هزاران نفر در گِل‌مالی بزرگترین مسجد خشتی جهان در مالی

حمله مسلحانه به غیرنظامیان در مالی دست‌کم ۲۱ کشته بر جای گذاشت

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است