Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فوتبال امروز، آلمانی صحبت می کند

فوتبال امروز، آلمانی صحبت می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برای اولین بار در تاریخ، دو تیم آلمانی به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافته اند. بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند نه تنها در بوندس لیگا صدرنشین جدول هستند بلکه در این فصل بر فوتبال اروپا نیز تسلط یافته اند. دیدار فینال روز چهارم خرداد ماه در ورزشگاه ومبلی لندن برگزار خواهد شد. حال درباره موفقیت فوتبال آلمان با یکی از کارشناسان فوتبال صحبت می کنیم.

یوپ هاینکس سرمربی بایرن مونیخ در مورد حضور تیمش در فینال لیگ قهرمانان اروپا می گوید:“ما مطمئن بودیم که در این رقابت ها از بخت بالایی برخورداریم. این نتیجه حاصل تمرین در تک تک روزها و نتیجه باور بازیکنان به فلسفه و سبک ماست. به همین دلیل من به تیم مقابل فکر نمی کنم.”

یورگن کلوپ سرمربی دورتموند هم چنین می گوید:” به نظر من در حال حاضر بازیکنان جوان بسیار خوبی در آلمان داریم که علت آن سرمایه گذاری است که ده دوازده سال پیش در بخش جوانان انجام دادیم.”

یورونیوز: “فوتبال آلمان هم اکنون در دوران اوج است و در این باره با مفسر فوتبال آلمان توبی فیشر در مونیخ گفتگو می کنیم.”

یورونیوز: “دو باشگاه آلمانی در فینال لیگ قهرمانان اروپا! این موفقیت یک شبه به دست نیامده است، اما چطور می توان آن را توضیح داد؟”

فیشبک:” سرمربیان بوندس لیگا در دسته دوم و سوم هم بر این عقیده بودند که تنها با تک ستارگانی چون کریستیانو رونالدو این موفقیت ها ممکن نمی شود. به همین دلیل رویکردشان را عوض کردند. سال ها پیش، بسیاری از باشگاه ها مبالغ معتنابهی بر روی کمپ های آموزشی برای جوانان سرمایه گذاری کردند به این امید که آن جوانان دیر یا زود به یک کریستیانو رونالدو تبدیل شوند. حال نتیجه این سرمایه گذاری ها به تدریج آشکار می شود. تنها چند سال طول کشید. بوندس لیگا بهترین لیگ اروپا نبود اما اکنون ما موفقیت این سیاست گذاری را می بینیم که تیم های بوندس لیگا، در سطوح بالای اروپا با دیگر تیم ها رقابت می کنند.”

یورونیوز: “بوروسیا دورتموند و بایرن مونیخ دو سبک متفاوت فوتبال را دارند. چه تفاوتی میان این دو سبک وجود دارد؟”

فیشبک:“مسئله بدون شک پول است. بایرن مونیخ از این نظر تیم بزرگی است و دورتموند در مقایسه با بایرن تیم کوچکی است. بایرن نه تنها بازیکنان فیکس بزرگی در اختیار دارد بلکه حتی نیمکت این تیم هم عالی است. من در این فصل بازی های زیادی از بایرن دیدم و این واقعا جالب است که حتی هنگامی که11 بازیکن اصلی بازی نمی کردند باز هم بایرن هر تیمی را شکست می داد، حتی با نتیجه 4 بر صفر یا بیشتر. دورتموند تیمی قوی ندارد و گاهی آنها مجبورند که از تیم جوانانشان بازیکن بیاورند یا بازیکنان خوب دسته دو را بخرند. بایرن یک قدم جلوتر است. آنها در گذشته پول خوبی به دست آورده اند و توانایی پرداخت مثلا 30 میلیون یورو برای بازیکنی مثل ماریو گوتزه را دارند. این تفاوت عمده دو تیم است.”

یورونیوز:“تیم ملی آلمان هم در سبک بازی پیشرفت کرده است و ما همین پیشرفت را در باشگاه ها نیز می بینیم. آیا این دو پیشرفت به موازات هم صورت می گیرد؟”

فیشبک: “دقیقا! این به این علت است که بازیکنان جوان، توانایی بازی در بالاترین سطح را دارند. اگر نگاهی به 15 سال قبل بیندازیم، متوجه می شویم که بسیاری از بازیکنان ناشناخته در باشگاه های کوچکی بازی می کردند که برای تیم زیر 21 سال به وجود آمده بود. امروز راینر آدریون، سرمربی تیم زیر 21 سال با ازدیاد بازیکن مواجه است. او می تواند حتی بازیکنانی چون رویس، گوتزه و شورله را برای این تیم انتخاب کند. سال قبل می توانست حتی توماس مولر و تونی کروس را هم به تیم دعوت کند. تمام این بازیکنان هم اکنون عضو تیم ملی آلمان هستند، اما باز هم بازیکنانی هستند که از نظر کیفی با این بازیکنان برابری می کنند.”

یورونیوز: “آیا بوندس لیگا هم از حضور دو تیم آلمانی در فینال لیگ قهرمانان اروپا بهره می برد؟”

فیشبک:“مطمئنا! اجازه دهید نگاهی به رتبه بندی یوفا در 5 سال اخیر بیندازیم. آلمان هم اکنون بسیار به انگلستان نزدیک شده است. همین اخیرا آلمان ایتالیا را پشت سر گذاشت. این رده بندی بر اساس نتایج آینده هم صورت می گیرد اما ما هم اکنون در حال پیشی گرفتن از انگلستان هم هستیم. تمام بوندس لیگا از این نتایج بهره می برد. آلمان هم اکنون سه سهمیه سالانه در لیگ قهرمانان اروپا دارد و یک تیم هم با پیروزی در رقابت های مقدماتی می تواند به این سه تیم اضافه شود. این بسیار عالی است و تمام فوتبال آلمان از آن بهره می برد.”

یورونیوز:” بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند به سادگی جواز حضور در رقابت های فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورده اند. آیا در فصل آینده هم می توان شاهد چنین موفقیت هایی باشیم؟”

فیشبک:“پیش بینی آن سخت است. چهره تیم ها در تابستان عوض می شود، برای مثال ماریو گوتزه از دورتموند به بایرن خواهد پیوست.
بنابراین شاید ما فصل عالی دیگری را برای بایرن در لیگ قهرمانان اروپا، شاهد باشیم. چرا که آنها بهترینند و حتی از زمان برایتنر و بکن باوئر و گرد مولر هم بهتر هستند. بایرن امروز واقعا انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. دورتموند در رقابت های اروپا چندان جایگاه محکمی ندارد، هرچند که آنها هم درسال های اخیر چیزهای زیادی آموخته اند و پیشرفت داشته اند. بایرن هم از شکست دردناک در مقابل چلسی نکاتی را یاد گرفته است و امروز شما پیشرفت آنها را می بینید و امیدواریم که این پیشرفت در فوتبال آلمان ادامه داشته باشد.”

یورونیوز: “به نظر شما چه تیمی قهرمان لیگ قهرمانان می شود؟”

فیشبک: “پیش بینی سخت است چرا که اتفاقات بسیاری ممکن است رخ دهد، اما من فکر می کنم بایرن مونیخ قهرمان شود. آنها طرفدار بیشتری دارند البته تیم جوان دورتموند را هم نباید دست کم گرفت. بنابراین نتیجه مشحص نیست.”

یورونیوز:” با تشکر از حضور شما در یورونیوز”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ستاره سابق تیم ملی برزیل به اتهام تجاوز جنسی به ۴ سال و نیم حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد

طرح شین‌بِت و موساد برای ترور رهبران حماس؛ کارزاری به سبک مونیخ یا ابتکاری جدید؟

ویدئو؛ صدها نفر به مناسبت ششمین سالگرد همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در بارسلون تظاهرات کردند