اعدام حربه ای برای سرکوب مخالفان

اعدام حربه ای برای سرکوب مخالفان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنابر گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۲، حداقل۶۸۲ نفر در سراسر جهان اعدام شده اند که این رقم بیش از آمار جهانی در سال۲۰۱۱ است. این اعدامها در بیست و یک کشور انجام شده است و همچنین حداقل ۱۷۲۲ نفر نیز به تازگی حکم اعدامشان را دریافت کرده اند. بیشتر این اعدامها بصورت پنهانی و محرمانه صورت می گیرد.
با این حال از میزان اعدامها در کشورهای مختلف کاسته شده و حرکت عمومی به سمت لغو اعدامها به پیش می رود و ممنوعیت حکم اعدام در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله در بریتانیا ، اتریش و ایتالیا به اجرا درآمده است یعنی کشورهایی که در گذشته تامین کننده مواد کشنده تزریقی برای اعدام بودند.

دیوید نیکولز از عفو بین الملل می گوید:“در سال ۲۰۱۲ اعدام در ویتنام نیز متوقف شد. زیرا قبل از سال ۲۰۱۲ آنها مواد کشنده لازم برای اعدام را از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تهیه می کردند و ممنوعیت اجباری صادرات مواد مورد استفاده در اعدام توسط اتحادیه اروپا، باعث توقف اعدامها در این کشور نیز شد.”

در اروپا، بلاروس تنها کشوری است که هنوز مجازات اعدام دارد و در سال گذشته در این کشور حداقل سه نفر، پشت درهای بسته اعدام شدند.

به گفته آقای نیکولز “در حال حاضر فشار زیادی از سوی جامعه بین الملل از جمله اتحادیه اروپا، شورای اروپا و سایر کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق بر روی بلاروس وجود دارد. اما این فشارها تاثیر چنانی نداشته است و آنها مردم را بصورت بسیار محرمانه اعدام می کنند.”

پنج کشوری که بیشترین آمار اعدام را در جهان دارند عبارتند از چین، ایران، عراق، عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا. چین به تنهایی به اندازه تمام کشورهای جهان اعدام می کند و در مورد چین و ایران بدست آوردن آمار رسمی اعدامها بسیار مشکل است. اعدامها بصورت محرمانه انجام می شود و حکم اعدام معمولا برای سرکوب مخالفان استفاده می شود. همانطور که در ایران برعلیه برخی از اقلیت های عرب استفاده می گردد.

یورونیوز: با کمیل البوشوکه در لندن صحبت می کنیم. شما متعلق به جمعیت اقلیت عرب ایرانی هستید و در سال ۲۰۰۶ مجبور به فرار از ایران شدید و اکنون برای آزادی دو تن از پسرعموها و سه تن از بهترین دوستانتان که در ایران محکوم به اعدام شده اند مبارزه می کنید. چرا آنها محکوم به اعدام شده اند؟

کمیل البوشوکه، پناهجوی ایرانی:“آنها فعال فرهنگی اند و رژیم ایران آنها را به اتهام همکاری با بیگانگان، فساد و دشمنی با خدا دستگیر کرد. دولت ایران می خواهد صدای اهوازی ها را خفه کند. زیرا این منطقه توسط رژیم ایران اشغال شده است. این حکم های اعدام معتبر است و هر زمان که بخواهند می توانند آن را اجرا کنند.”

یورونیوز: آیا میتوانید درباره تجربه شخصی خودتان صحبت کنید؟ چرا شما کشور را در سال ۲۰۰۶ ترک کردید؟

کمیل البوشوکه:” در سال ۲۰۰۵ در اعتراضات اهواز شرکت کردم و توسط رژیم ایران دستگیر شدم. سپس آنها مرا به شرط وثیقه آزاد کردند. در سال ۲۰۰۶ آنها به خانواده من حمله کردند و عمویم را کشتند و تمام اعضای خانواده ام را دستگیر کردند. من انتخاب دیگری نداشتم و مجبور به ترک کشورم شدم.”

**یورونیز: آیا خواستار ممنوعیت مجازات اعدام در سطح بین الملل هستید؟**کمیل البوشوکه:” باید مجازات اعدام در ایران نیز ممنوع شود. زیرا اکثر افرادی که توسط رژیم ایران اعدام می شوند فعال سیاسی هستند. بر اساس اعلام سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ پانصد و هشت نفر در ایران توسط رژیم اعدام شدند و البته این آمار شامل افرادی که در بازداشتگاهها و زیر شکنجه کشته شده اند نمی شود.”

یورونیوز: آیا شما در این زمینه اطلاعاتی دارید؟

کمیل البوشوکه :” بله. یکی از آنها آقای ناصر البوشوکه درفشان پسرعموی نوزده ساله من بود. او در سی ام ژانویه ۲۰۱۲ کشته شد اما اسم او در لیست افراد اعدام شده قرار نداشت. سه نفر از نزدیکان من در ژوئن ۲۰۱۲ کشته شدند اما اسمهای آنها نیز در لیست محکومان به اعدام نیست. مورد دیگر فردی به اسم محمد کعبی است که زیر شکنجه کشته شد و اسم او نیز در لیست افراد بازداشت شده نیست.”

یورونیوز: در ایران مراسم اعدام در ملاء عام و گاه در استادیوم های ورزشی انجام می گیرد. واکنش مردم به این عمل چیست؟

کمیل البوشوکه :” مردم از این کار خوشحال نیستند اما کسی نمی تواند مخالفت کند. زیرا حکومت ایران یک حکومت پلیسی است که توسط تشکیلات اطلاعاتی اداره می شود و هیچکس نمی تواند مخالفت خود را ابراز کند اما قطعا مردم خوشحال نیستند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: اسرائیل مانع انتقال کمک‌های غذایی به غزه می‌شود

پادشاه بحرین بیش از ۱۵۰۰ زندانی را در چهارچوب «بزرگترین عفو سال‌های اخیر» بخشید

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت جاوید رحمان را تمدید کرد