Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگو با راشد الغنوشی، رهبر حزب نهضت در تونس

گفتگو با راشد الغنوشی، رهبر حزب نهضت در تونس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکسال پس از انقلاب تونس، دست آوردهای این انقلاب چیست و حزب نهضت به عنوان اولین برنده انتخابات دمکراتیک در این کشور، چه برنامه های اقتصادی و اجتماعی ارایه کرده است؟ راشد الغنوشی رهبر حزب نهضت در گفتگو با یورونیوز به این پرسش ها پاسخ می دهد.

یورونیوز: سیاست کنونی حزب نهضت در صحنه سیاسی تونس، موجب نگرانی جنبش های سیاسی در داخل و خارج از کشور، به عنوان تهدیدی برای سکولاریسم شده است. راشد الغنوشی چه تضمینی برای حفظ سکولاریسم که همواره بخشی از هویت تونس بوده، ارایه می کند؟

راشد الغنوشی: “تونس یک کشور سکولار نیست. زبان کشور تونس عربی و دین آن اسلام است. اما ما برای تمام مردم تونس، چه سکولار باشند و چه اسلام گرا، تضمین می کنیم که دولت بر اساس موازین جامعه مدنی اداره شود. همه مردم اعم از زن و مرد و با هر گرایشی باید از حقوقشان در این کشور برخوردار باشند. آنها صرف نظر از اینکه سکولار یا اسلام گرا باشند، در مقابل قانون برابر خواهند بود.”

یورونیوز: رویدادهای اخیر در دانشگاه منوبا تکان دهنده بود. به ویژه وقتی که یک دانشجو از حجاب کامل یا برقع برای حضور در امتحان خود استفاده کرد، اجازه ورود به او داده نشد و این به اعتراض سلفی ها انجامید. شما در مورد رفتار دو طرف چه فکر می کنید؟

راشد الغنوشی: “اگر هر دو طرف انعطاف نشان می دادند، می توانستند از این حادثه جلوگیری کنند. طبیعی است که دانشگاه جنبه امنیت مسئله را درنظر می گیرد. هر موسسه ای با افراد دارای هویت ناشناخته برخورد می کند و برای تایید هویت دانشجویان باید آنرا کنترل کرد.”

یورو نیوز: برخی نیاز به ارایه سریع تر حقایق و نتایج کمیته تحقیق در مورد افراط گرایی پلیس و ارتش در جهت سرکوب انقلاب را مطرح می کنند. چه زمانی مقامات مسئول نتیجه نظر سنجی ها و بررسی این مسائل را که مردم تونس منتظر آن هستند، منتشر خواهند کرد؟

راشد الغنوشی: “دادگاه اکنون سرگرم بررسی این مسائل است. حقیقت اینست که روند کار کند است و لازم است که هرچه سریعتر به پیش رود. اکنون یکسال از انقلاب تونس می گذرد و مردم نتایج آن را ندیده اند. دادگاه در مورد برخی پرونده های مربوط به دزدی و اختلاس احکامی صادر کرده است. اما پرونده های مربوط به خون و جان مردم هنوز در حال بررسی است و به کندی پیش می رود. اما تمام پرونده ها اکنون در دست رسیدگی است و ما امیدواریم که مطابق با موازین قانونی و دادرسی عادلانه، همه مسائل هرچه سریع تر حل شود.”

یورونیوز: به نظر می رسد تونس از نظر اقتصادی فقیر است و با رشد اقتصادی پایین و کاهش فعالیت های جهانگردی که پشتوانه اقتصاد این کشور است و نیز با افزایش شمار بیکاران تا سقف هشتصد هزار نفر روبروست. برنامه شما برای خروج از این بحران چیست؟

راشد الغنوشی: “هیچ راه حل فوری وجود ندارد. ما نمی توانیم بگوییم که راه حل های سحر آمیزی برای کاهش بیکاری و رشد جهشی اقتصاد از صفر به هشت درصد که خواهان آن هستیم، وجود دارد. این بسته به تلاش همه مردم تونس است. حکومت، اپوزیسیون و همه طبقات جامعه باید برای اصلاح امور به پا خیزند. ما نیاز به سرمایه گذاری ملی و خارجی داریم. فرصت های بسیاری برای سرمایه گذاری در تونس وجود دارد و وعده های بسیاری نیز داده شده است.”

یورونیوز: صحبت از سرمایه گذاری خارجی کردید. چه کسانی شرکای خارجی شما هستند؟

راشد الغنوشی: “بسیاری”

یورونیوز: چه کسانی؟

راشد الغنوشی: “دنیا به انقلاب تونس خوش آمد گفته و ما نیز به همه خوش آمد می گوییم.”

یورونیوز: می توانید از کشورها یا سازمان های مشخصی نام ببرید؟

راشد الغنوشی: “دنیا به انتقلاب تونس خوش آمد گفته است. اولین شریک ما اروپاست. ما به این مشارکت متعهدیم و امیدواریم که گسترش یابد. تونس تبدیل به محل دیدار شده است. وزرای خارجه فرانسه، ایتالیا و آلمان به اینجا آمده اند.”

یورونیوز: و از اتحادیه اروپا نیز؟

راشد الغنوشی: “اتحادیه اروپا خیلی راغب است.”

یورونیوز: اتحادیه اروپا چه قولی داده است؟

راشد الغنوشی: “قول سرمایه گذاری، وام و کمک برای توسعه روابط با تونس. آمریکا نیز مایل به سرمایه گذاری برای گسترش جهانگردی در تونس است. کشورهای حاشیه خلیج (فارس) اصلی ترین سرمایه گذاران هستند. همچنین کشورهای همسایه از الجزایر و لیبی تا مراکش و همه جهان عرب.”

یورونیوز: حزب عدالت و توسعه در ترکیه حزبی بر اساس جنبش اسلامی است که خود را از نظر سیاسی در ترکیه تثبیت کرده است…

راشد الغنوشی: “و اقتصادی…”

یورونیوز: بله و البته اقتصادی. و بقیه تجربه ها مانند الجزایر در اوایل دهه 90 و نیز در مقایسه با آنچه در سومالی و یا دیگر کشورهای مسلمان اتفاق افتاد… آیا حزب نهضت تونس در صدد است تا پا جای پای یکی این تجربه ها بگذارد؟

راشد الغنوشی: “حزب عدالت و توسعه ترکیه نزدیک ترین حزب به ماست. بین ترکیه و تونس نیز شباهت های بسیاری وجود دارد. هر دو کشور در چارچوب توسعه تاریخی و نزدیکی به تجربه غرب و اصلاحات سده نوزدهم، شباهت های زیادی دارند و رابطه ما با حزب عدالت و توسعه و هر حزب اسلامی میانه روی دیگر بسیار عمیق است. ما به تجربه ترکیه به عنوان یک پیشرو باور داریم و به ویژه دست آوردهای آن در زمینه اقتصاد و حقوق بشر و دمکراسی برایمان قابل استفاده است و البته هر کشوری ویژگی ها و شرایط و موقعیت خاص خودش را دارد.”

یورونیوز: اما حزب عدالت و توسعه حزبی است سکولار با ریشه های اسلامی.

راشد الغنوشی: “من گفتم که هر کشوری ویژگی های خودش را دارد.”

یورونیوز: بسیاری از روزنامه نگاران از انتصاب های بحث برانگیز اخیر در رسانه ها خشمگین شدند. چنین تصمیمی که حزب نهضت درباره محدود کردن رسانه ها گرفته، آیا موجب تضعیف آزادی بیان و مطبوعات نخواهد بود؟

راشد الغنوشی: “حکومت باید اعمال قدرت خود را تمرین کند و این بار قدرت خود را در مورد انتصاب مدیرانی که باید بر رسانه ها نظارت داشته باشند، آزمایش کرده است.”

یورونیوز: آیا شما از همه رسانه های تونس انتقاد کرده اید؟

راشد الغنوشی: “نه همه رسانه ها. ما از رسانه هایی انتقاد کرده ایم که کار خود را بر اساس موازین حرفه ای انجام نمی دهند.”

یورونیوز: آیا می توان گفت که اکنون حزب نهضت، تونس را اداره می کند؟

راشد الغنوشی: “تونس توسط یک ائتلاف ملی اداره می شود که حزب نهضت آنرا رهبری می کند.”

یورو نیوز: آقای راشد الغنوشی! سپاس از شما به خاطر شرکت در این گفتگو.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت