Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سایمون ییتس شاهدی زنده از تغییرات آب و هوایی

سایمون ییتس شاهدی زنده از تغییرات آب و هوایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تجربیات و دیده های سایمون ییتس، کوهنوردی با سابقه بیش از بیست و پنج سال، از تغییرات آب و هوایی کره زمین در کوهستانها را در برنامه “ سخنی از زمین” با شما در میان گذاشته ایم.

در مطلبی که در پی می آید، سایمون ییتس از خاطرات و تجربیات خود می گوید.

اسم من سایمون ییتس است و بیست و پنج سال است که در سرتاسر دنیا کوهنوردی می کنم. تغییرات آب و هوایی زیادی را در این سالها به چشم خودم دیده ام و مایلم تجربیاتم را با شما در میان بگذارم.

چهارده ساله بودم که کوهنوردی را شروع کردم و الآن بیست و پنج سال است که بی وقفه این کار را ادامه می دهم. ازکوههایی در کشورهای هند، پاکستان، نپال، آمریکای شمالی، آلاسکا، آمریکای جنوبی، پرو، آرژانتین و شیلی بالا رفته ام. تنها جایی که مایلم ببینم ولی هنوز موفق نشده ام، قطب جنوب است.

من در نواحی دریاچه های انگلستان، لیک دیستریکت زندگی می کنم. هوای اینجا غیرقابل پیش بینی است، ولی من طی بیست سال گذشته متوجه تغییرات آب و هوایی در این منطقه نشده ام اما در جاهای دیگر، وضع فرق می کند.

پارسال به “تیین شان” رشته کوهی در قزاقستان رفتم. یک یخچال طبیعی به نام “اینیلچک“، که بسیار بزرگ است. من از سال 1998 به آنجا نرفته بودم. این بار برفی هم روی زمین اطراف یخچال نبود. حتی روی کوههای دوروبر هم نبود. اصلا گویی به جایی دیگر سفر کرده بودم. تازه، باران هم آمد. دفعه قبل که آنجا بودم اصلا باران نیامده بود و همیشه در آنجا برف می بارید.

سال 2007 به پاکستان رفته بودم و فرصت نشد دوباره برای دیدن این دره بروم. پانزده سال پیش که به هیمالایا رفتم، یک یخچال بزرگ بود در قله “کی2 “ در منطقه قره قروم در مرز پاکستان و چین. آن موقع دومین یخچال طبیعی بزرگ دنیا به شمار می رفت. صد کیلومترطولش بود. بعد از پانزده سال که دوباره دیدمش خیلی کوچکتر شده بود و برف های اطراف هم کمتر و کمتر شده بودند.

در مورد” تیرا دل فوئه گو” در آرژانتین، آنچه برای من بسیار عجیب است، این است که من تازه آنجا بودم، سه هفته هم اقامت داشتم. قاعدتا “ تیرا دل فوئه گو” منطقه ای است با آب و هوای خاص، هم باد زیاد می وزد و هم میزان بارندگی خیلی بالاست.

ولی در عرض سه هفته ای که من آنجا بودم، فقط دو روز باران آمد و دمای هوا هم واقعا عالی بود. روزها دمای هوا به 25 درجه سانتیگراد می رسید. فکر می کنم بیشترین دمایی که من اینجا دیده بودم، آنهم در روزهای گرم تابستان، از 15 درجه بالاتر نبوده. بنابراین تغییر مهمی در آنجا اتفاق افتاده است.

برای ما کوهنوردها، بالارفتن دمای هوا، صعود را، هم جذابترو هم خطرناک تر می کند. وقتی تصور شما این بوده که کوههای پوشیده از برف در مسیرتان قراردارند و بعد می بینید که کوهها لختند، خوب این می تواند موجب سر خوردن و سقوط شما هم بشود و خلاصه کار شما را بسیار خطرناک تر کند.

:http://www.mountaindream.co.uk

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرواز موفق هواپیمایی که جای دود آلاینده، آب پس می‌دهد؛ سفرهای هوایی پاک از دو سال دیگر آغاز می‌شود

بارش‌های سیل‌آسا از ایران و افغانستان تا آلمان و فرانسه؛ نگاهی به تفاوت‌ها در «مدیریت بحران»

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند