آشنایی با ایده جوان اسپانیایی؛ سفر با هواپیمایی که دو طبقه صندلی دارد چگونه است؟

طراحی هواپیماهای دو طبقه
طراحی هواپیماهای دو طبقه   -   کپی رایت  Alejandro Nuñez Vicente/Delft University of Technology
نگارش از یورونیوز فارسی

یک طراح جوان امیدوار است که طراحی دو طبقه صندلی‌های هواپیما بتواند تحولی در سفرهای هوایی مخصوصا سفرهای ارزان قیمت ایجاد کند.

آلخاندرو نونیز ویسنته، ۲۱ ساله قاطعانه می‌گوید که طراحی فضای داخلی هواپیما به‌صورت دو طبقه به مشکلات در مسافت‌های کوتاه و بلند پایان خواهد داد. از جمله اینکه جای پای بیشتری برای مسافران در طراحی او پیش‌بینی شده است.

دانشجوی دانشگاه فناوری دلفت هلند می‌گوید این طراحی را حین سفر با پروازهای اکونومی در سراسر اروپا از جمله از کشورش اسپانیا تا دانشگاهش در هلند الهام گرفته است.

طراحی او ردیف‌هایی را به گونه‌ای بهم متصل می‌کند که یک ردیف در همان موقعیت صندلی‌های فعلی هواپیما قرار دارد و ردیف بعدی بالای آن قرار می‌گیرد.

اگر مسافر ردیف پایین باشید می‌توانید پاهای خود را به راحتی در حفره‌ای که با بالا بردن صندلی جلویی ایجاد شده است دراز کنید. با این حال در طبقه بالا این امکان وجود ندارد.

این جوان  سال گذشته به خاطر این طرح نامزد جایزه کریستال کابین ۲۰۲۱ که یکی از جوایز برتر صنعت هوانوردی است شد و طرح او در کانون توجه بسیاری قرار گرفت.

او در حال مذاکره با شرکت‌های هواپیمایی بزرگ و شرکت‌های سازنده صندلی هواپیما است. اما در حالی که برخی از نوآوری نونیز ویسنته شگفت‌زده می‌شوند برخی دیگر با نگرانی درباره کلاستروفوبیا (ترس از گیر افتادن در یک مکان تنگ) و اینکه نشستن زیر پای شخص دیگری موضوع جالبی نیست عقب‌نشینی می‌کنند.

او طرحش را در نمایشگاه صنایع داخلی هواپیما در هامبورگ آلمان نیز ارائه کرده است. این طراح جوان می‌گوید: «من از گوش دادن به نظرات انتقادی مخصوصا نظرات منفی بیشتر رشد می‌کنم تا اینکه نظرات خوب دریافت کنم.»

او اضافه می‌کند: «هدف من این است که صندلی‌های کلاس پروازی اکونومی را به نفع مسافران یا برای همه افرادی که توانایی پرداخت بلیت‌های گران‌تر را ندارند تغییر دهم.»

طراحی نونیز ویسنته کابین چمدان‌های بالای سر مسافران را از بین می‌برد با این حال او فضایی را بین سطوح برای قراردادن چمدان‌ها پیش‌بینی کرده است.

حال باید منتظر ماند و دید آیا سرمایه‌گذار یا شرکتی برای اجرایی کردن ایده او پا پیش می‌گذارد یا نه؟