Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایانه‌های اینترنتی استارلینک در اوکراین فعال شده‌اند؛ وان‌ وب از سایوز روسیه به اسپیس ایکس روی آورد

یکی از ماهواره های استارلینک
یکی از ماهواره های استارلینک Copyright Reed Hoffmann/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Reed Hoffmann/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته روزنامه «واشنگتن پست» همه ۵ هزار پایانه اینترنتی استارلینک که پیشتر ایلان ماسک، مالک اسپیس ایکس، به اوکراین فرستاده بود، فعال هستند. همزمان شرکت ارتباطاتی وان وب که پیشتر بخاطر جنگ اوکراین به همکاری با روسیه خاتمه داده بود، برای ارسال ماهواره هایش با شرکت اسپیس ایکس قرارداد بست.

آگهی

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست می گوید دست کم ۵ هزار پایانه اینترنتی «استارلینک» شرکت اسپیس ایکس در حال حاضر در اوکراین فعال هستند.

میخائیل فدوروف، معاون دنیس اشمیهال نخست وزیر اوکراین، به این روزنامه آمریکایی این خبر را داده و گفته که «هزاران پایانه اینترنتی دراین کشور فعال شده اند.»

هرچند این مسئول سیاسی درباره آمار دقیق استارلینک ها چیزی نگفته، اما روزنامه واشنگتن پست ادعا می کند با تحقیقات متوجه شده که تمام ۵ هزار پایانه اینترنتی استارلینک در اوکراین فعال هستند. معاون نخست وزیر اوکراین تاکید کرده که از طریق «این پایانه ها دسترسی به اینترنت پرسرعت فوق العاده است.»

حدود سه هفته پیش میخائیل فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین در توییتر از ایلان ماسک درخواست کرده بود تا ترمینال‌های مورد نیاز برای برقراری اتصال اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را به اوکراین ارسال کند. ایلان ماسک مالک اهل آفریقای جنوبی شرکت «اسپیس ایکس» به این درخواست پاسخ مثبت داد و پایانه های اینترنتی ماهواره ای استارلینک را بدلیل اوضاع اضطراری در اوکراین به این کشور ارسال کرد. همچنین، ماسک اعلام کرد که سرویس اینترنت استارلینک در این کشور فعال شده است و به زودی ترمینال‌های بیشتری برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

طبق گفته‌های فدوروف، اوکراین در کمتر از یک هفته، چهار محموله حاوی ترمینال‌های استارلینک را دریافت کرد.

از ۲۴ فوریه که روسیه به اوکراین حمله کرد برق و به تبع آن، اینترنت در بسیاری از مناطق اوکراین قطع شدند که این پایانه های اینترنت ماهواره ای می توانند جبران نبود اینترنت مرکزی برای شهروندان و خصوصا نیروهای ارتش این کشور بکنند.

یکی از مهم ترین کاربردهای اینترنت برای ارتش اوکراین و پهپادهای این کشور است. این پهپادها بدون اینترنت و خاموشی جهت یاب ها قابلیت پروازی خود را از دست می دهند. بنوعی می توان گفت که پایانه های اینترنتی استارلینک که مستقیما به ماهواره وصل هستند می توانند به پهپادهای اوکراینی در نابودی تجهیزات نظامی روسیه کمک می‌کنند.

همکاری «وان وب» با اسپیس ایکس پس از رویگردانی از آژانس فضایی روسیه

همزمان سه شنبه، شرکت جهانی ارتباطات ماهواره ای «وان وب» اعلام کرد که به همکاری اش با پایگاه فضایی بایکانور روسیه در قزاقستان پایان می‌دهد و برای پرتاب ماهواره‌هایش به جای سایوز روسی به ماهواره‌برهای اسپیس‌ایکس روی می‌آورد.

این شرکت با انتشار بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که با شرکت اسپیس ایکس یک توافق نامه برای همکاری های جدید امضا کرده است.

این شرکت می گوید مفاد جدید قراردادی با شرکت ایلان ماسک محرمانه است.

مدیرعامل «وان وب»، نیل مسترسون، از اسپیس ایکس بخاطر حمایت هایش تشکر کرد.

«وان وب» در سوم مارس گذشته، پس از افزایش فشارها به روسیه در جریان جنگ اوکراین، تصمیم گرفت به همکاری با آژانس فضایی روسیه پایان دهد. این شرکت در نظر دارد تا سال آینده سرویس اینترنت تجاری جهانی خود را عملیاتی کند که در مجموع توسط تقریباً ۶۵۰ ماهواره پشتیبانی می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایلان ماسک با استارلینک به طوفان‌زدگان «ایان» در فلوریدا اینترنت‌رسانی می‌کند

نزدیکان پوتین به ایلان ماسک: پوتین ضعیف‌کشی نمی‌کند

شام ۵۰۰ هزار دلاری فضایی در لبه جو زمین با زباله فضایی خوراکی و ستاره‌هایی از جنس هواژل