اسطوره های فضا؛ چهل سالگی کاوشگرهای فضایی «وویجر» دورترین اجرام ساخت بشر در اعماق فضا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسطوره های فضا؛ چهل سالگی کاوشگرهای فضایی «وویجر» دورترین اجرام ساخت بشر در اعماق فضا

مأموریت فضایی موسوم به «وویجر» دو کاوشگر فضایی «ناسا» است که ۴۰ سال پیش از زمین به فضا پرتاب شدند. این دو کاوشگر که در سال ۱۹۷۷ میلادی توسط اداره کل ملی هوانوردی و فضا ایالات متحده آمریکا برای مطالعه و بررسی سیارات منظومه شمسی به فضا فرستاده شدند، اینک از هر شی ء دیگر دست ساخت بشر دورتر رفته اند.

همزمان با چهل سالگی این ماموریت فضایی یورونیوز با تعدادی از دانشمندان آژانس فضایی اروپا گفتگو کرده است.

جرارد شوم، متخصص سیارات از ماموریت «روزتا» آژانس فضایی اروپا می گوید: «در آمریکا کسی این فکر بسیار خوب به ذهنش رسید که اگر تاریخ پرواز را درست انتخاب کنید، می توانید با یک فضاپیما به دیدار همه سیاره ها بروید. فضاپیما را در سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب کردند و به مشتری و کیوان و اورانوس و نپتون رفتند.»

مت تیلور، از دانشمندان پروژه روزتا می گوید: «مأموریتهای فضایی “وویجر” نشان می دهد که فضا چه بیکران است. اینها را در دهه۱۹۷۰ به فضا فرستادیم و هنوز در اینباره بحث هست که آیا از منظومه شمسی خارج شده اند یا نه. از قدیم گفته اند “فضا بیکران است» و مأموریتهای فضایی درستی این حرف را نشان می دهند چون این کاوشگرها هنوز از حیات خلوت فضایی ما بیرون نرفته اند.»

خورخه واگو از دانشمندان طرح «اگزومارس» می گوید: «حیرت انگیزند. کیوان فوق العاده زیباست و سیستمهای طوفان و جو مشتری و قمر آن که فعالیت آتشفشانی دارد، و اروپا با این همه آب و سطح سفیدش فوق العاده است، شبیه یک کلکسیون جواهرات است.»