اسطوره های فضا؛ تلسکوپ فضایی هابل

Access to the comments نظرها
نگارش از Jeremy Wilks  با استفاده از  ESA/HUBBLE
اسطوره های فضا؛ تلسکوپ فضایی هابل

تلسکوپ فضایی هاب در ماه مه سال ۱۹۹۰ میلادی در مدار گردش قرار گرفت. این تلسکوپ را شاتل فضایی موسوم به «دیسکاوری» که یکی از سه فضاپیمای در حال استفاده سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا (ناسا) است در مدار قرار داد. تلسکوپ فضایی هابل پروژه مشترک بین آژانس فضایی اروپا و ناسا است. نام این تلسکوپ از نام کیهان شناسی آمریکایی به نام «ادوین هابل» (۱۹۵۳-۱۸۸۹ میلادی) گرفته شد.

When the first observations became available, then it really changed everything.

Giovanna Tinetti Professor of Astrophysics, University College London

روژه موریس بونه، مدیرعلمی سابق آژانس فضایی اروپا می گوید: «می شد ستاره ها را دید، کیهان را مشاهده کرد، آن هم با دقت و با تصاویری واضح. همینطور می شد در طول موجهای فرابنفش و فروسرخ رصد کرد که روی سطح زمین ممکن نیست، چون جو زمین این طول موجها را جذب می کند. همه هیجانزده بودند که به زودی خواهند توانست چیزهایی را کشف کنند که تا آن زمان کسی ندیده بود و دقیقاً همین هم اتفاق افتاد.»»

جووانا تیننی از کالج دانشگاهی لندن می گوید: «اولین رصدها که انجام شد همه چیز تغییر کرد. من خودم به سراغ رصد رفتم چون فکر کردم که جالب تر است و احتمال رسیدن به نتایج هیجان انگیز در رصد بیشتر است.»

این استاد اختر فیزک درباره دستاوردهای تلسکوپ هابل می افزاید: «تلسکوپ هابل واقعاً اولین ابزاری بود که توانست دانش ما کیهان و سرشت کهکشانهای دور را افزایش بدهد. در این زمینه ها رصدهای راهگشایی به انجام رسید. این واقعیت که هابل در زندگی حرفه ای چندین نسل از اخترفیزیکدان ها نقش داشته، واقعا جالب توجه است. اخترفیزیکدانها پیر می شوند اما هابل همچنان سر جایش هست.»