ردیابی شیرها در پارک ملی نایروبی

ردیابی شیرها در پارک ملی نایروبی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات پارک ملی نایروبی در حاشیه پایتخت کنیا، تصمیم گرفته اند شیرهای این پارک را ردیابی کنند.

آگهی

مقامات پارک ملی نایروبی در حاشیه پایتخت کنیا، تصمیم گرفته اند شیرهای این پارک را ردیابی کنند. این کار به محیط بانان اجازه می دهد حرکت این شیرها به سوی مناطق مسکونی را متوقف کنند. با توجه به گسترش مناطق مسکونی شهری و نیز شبکه حمل نقل، خطر حضور این جانوران در مناطق مسکونی و برخورد آنان با ساکنان آنها افزایش یافته است.

استیو نژامبی مدیر اجرای این عملیات می گوید: «شیرها از دشت خارج می شدند. در نتیجه برای حفاظت از جانِ افراد، به سمت به آنها شلیک می شد. اگر این وضع ادامه پیدا کند تمام شیرها از بین می روند پس تصمیم گرفتیم آنها را با نصب طوقهای ویژه، ردیابی کنیم تا پیش از خروجشان از دشت اقدام پیشگیرانه را انجام بدهیم.»

حافظان محیط زیست می گویند ساختِ جاده و راه آهنِ تازه ای که از این دشت می گذرد بر رفتار حیوانات آن تأثیر گذاشته و از این رو شیرها که به دنبال مناطق آرامتری برای شکار و زندگی می گردند از دشت بیرون می روند.

استیو نژامبی می افزاید: «پارک ملی نایروبی ۱۱۷ کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود ۲۳ تا ۲۵ شیر در آن زندگی می کنند. سعی داریم در این مرحله بر روی ۶ شیر طوق ردیاب کار بگذاریم که به همراه ۵ شیر که پیش از این طوق گذاری شده اند، شمار مناسبی است که برای بررسی حرکت شیرها به بیرون از پارک داده های لازم را در اختیار ما می گذارد.»

پارک ملی نایروبی که در سال ۱۹۴۶ گشایش یافته، موطن بیش از یکصد گونه متفاوت از پستانداران از جمله کرگدن، یوزپلنگ و زرافه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات