روبات سخنگو، همخانه سالمندانی که تنها زندگی می کنند

روبات سخنگو، همخانه سالمندانی که تنها زندگی می کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانشمندان علوم روباتیک در اروپا روباتی طراحی کرده اند که به سالمندانی که تنها هستند، در خانه کمک می کند.

دانشمندان علوم روباتیک در اروپا روباتی طراحی کرده اند که به سالمندانی که تنها هستند، در خانه کمک می کند. هدف از طراحی این روبات که «هوگو» نام دارد، تحریک فعالیتهای مغزی فرد سالمند است. هوگو همچنین به افراد بالای ۶۵ سال کمک می کند که سالهای بیشتری مستقل زندگی کنند.

دانشمندان طرح اروپایی روباتی برای بهبود کیفیت زندگی سالمندانی که تنها زندگی می کنند، ساخته اند. محققان معتقدند که فایده این روبات این است که فرد سالمند را تشویق می کند که سال های بیشتری فعال و مستقل بماند و همچنان با جامعه ارتباط داشته باشد.

این روبات «هوگو» نام دارد و به گونه ای طراحی شده است که خودش می تواند، در فضای داخل خانه حرکت کند و به این طرف و آن طرف برود. هوگو همچنین می تواند انسان و اشیاء را از هم تشخیص بدهد.

روبات سخنگو

ایزابل نتو ۷۹ سال سن دارد. او ۱۰ سال پیش از سکته مغز جان سالم بدر برد. ایزابل این روزها همخانه جدیدی دارد: روبات «هوگو».

او می گوید که حضور این روبات برایش مفید است :«این روزها حالم کمابیش خوب است. از نظر قوای ذهنی مشکلی ندارم. اما سنم بالا می رود و پیرتر و سالخورده تر می شوم. مثلا ممکن است عینکم را گم کنم. در این صورت می توانم از این روبات بخواهم که برایم پیدایش کند. واقعا برایم مفید است.»

هوگو باید بتواند بشنود، ببیند، احساساتش را نشان دهد و حتی صحبت کند.

همانطور که یک مهندس برق این پروژه می گوید چالشهای فنی پیش رو برای ساخت این روبات زیاد بوده، البته چون این روبات قادر است کارهای زیادی انجام بدهد.

گونسالوس مارتین، مهندس برق این طرح می گوید: «این روبات می تواند صداهای مختلف را با هم ترکیب کند و کلمات را تشخیص بدهد. پس از آن می تواند در هر لحظه با کاربر حرف بزند و گفتگو کند. می خواهیم در نهایت این روبات بخشی از “خانه هوشمند” بشود. روبات حسگرهایی دارد که می تواند دما را مرتبا اندازه بگیرد و وارسی کند که نشت گرمایی وجود دارد، یا مثلا در یخچال باز مانده یا نه، یا اینکه اجاق را روشن گذاشته باشد. قبلا روباتها خودشان نمی توانستند چنین کارهایی را انجام دهند یا اینکه می بایست نزدیک مکان هایی باشند که حسگرهایی برای اندازه گیری این پارامترها قرار دارد. هدف ما این است این اندازه گیری ها را از راه دور انجام دهیم و برای همین است که روبات این تعداد حسگر دارد.

هوگو به تحریک فعالیتهای مغزی سالخوردگان کمک می کند

روبات در حال حاضر در چند خانه سالمندان در پرتغال آزمایش می شود.

پژوهشگران ومهندسان این طرح در حال حاضر مشغول کار بر روی این موضوع هستند تا روبات بتواند بین خود فرد سالمند و دوست، فامیل و پرستار او ارتباط برقرار کند.

آنا سانتوس، پرستار سلامندان می گوید: «به نظرم در آینده این روباتها تبدیل به ابزار مفیدی خواهند شد. مثلا می توانند با استفاده از بازی تعاملی فعالیت های مغزی فرد سالمند را تحریک کنند و توانایی های او برای ارتباط با دیگران را تقویت کنند. روبات می تواند با آنها گفتگو کند. این مسئله بویژه برای کسانی که تنها زندگی می کنند و کمتر با دیگران حرف می زنند، لازم است.»

ارائه روبات «هوگو» به بازار

آندره یکی از دواطلبانی است که این روبات را آزمایش می کند. او می گوید: «من تنها زندگی می کنم . این روبات از خیلی جهات برایم مفید است. مثلا یاد آوری می کند که داروهایم را بخورم و این خیلی مهم است.»

پس از ساخت و طراحی، و آزمایش، محققان باید بتوانند این فناوری روباتیک را به بازار عرضه کنند.

خورخه دیاس، مهندس برق و مسئول هماهنگ کننده طرح اروپایی می گوید: «اگر کارگزاران حوزه بهداشت متقاعد بشوند که این فناوری می تواند راه حلی برای چالشهای جمعیتی در اروپا باشد، آن موقع می توان بازاری برای ارائه آن در نظر گرفت که برای بهبود و توسعه خود فناوری بکار می آید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ازدواجی که ۷۵ ساله شد

ژاپن: ربات‌های پرستار به کمک سالمندان می‌آیند

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا