Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیوندی از بینی به زانوی بیماران برای بازیابی سلامتی

پیوندی از بینی به زانوی بیماران برای بازیابی سلامتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پزشکان سوئیس موفق شده اند با پیوند سلول های غضروف بینی تعدادی بیمار به زانوی آنها، غضروف های آسیب دیده زانوی این بیماران را درمان کنند.

آگهی

پزشکان سوئیس موفق شده اند با پیوند سلول های غضروف بینی تعدادی بیمار به زانوی آنها، غضروف های آسیب دیده زانوی این بیماران را درمان کنند.

این عمل ها دو سال پیش روی ۱۰ بیمار انجام شده است و اکنون با آغاز بازسازی غضروف زانوها، بیشتر بیماران می گویند درد آنها کمتر و عملکرد مفصل زانوهایشان بهتر شده است.

به این ترتیب امید می رود بتوان در آینده بطور گسترده تری به کمک سلولهای بنیادی گرفته شده از بینی بیماران، صدمات زانوهای آنها را درمان کرد.

پروفسور ایوان مارتین، متخصص مهندسی بافت از بیمارستان دانشگاه بازل می گوید برای انجام پیوند غضروف به زانو، باید از چند هفته زودتر از عمل، اقدام کرد.

او می افزاید:«مرحله اول این کار، برداشت نمونه ای کوچک و شش میلیمتری از سپتوم بینی بیمار است. این نمونۀ برداشته شده به قطعات کوچکتری تقسیم می شود و سلول ها از تکه های کوچک جدا شده و به مدت دو هفته برای کشت آنها، زمان صرف می شود.»

سپس غضروف آسیب دیده را از زانو برداشته و غضروف جدید را در محل پیوند می زنند.

مارکوس موم، پژوهشگر بیمارستان دانشگاه بازل می گوید: «فکر می کنیم بتوانیم در آینده با این شیوه درمان، عملکرد بیماران را بهبود بخشیم. همچنین فکر کنم بیماران ترجیح می دهند یک تعمیر بیولوژیکی و وجود قطعه ای از بدن خودشان را در زانوهایشان احساس کنند تا چیزی مصنوعی در مفاصل خود را.»

با این وجود پژوهشگران دانشگاه بازل هنوز ارزیابی از نتیجه این کار برای بلند مدت در دست ندارند.

پروفسور ایوان مارتین می گوید: «ما هیچ شاهدی درباره وضعیت پایداری این غضروف در بلند مدت نداریم. به همین دلیل در عمل ها و آزمایشات از بیمارانی استفاده می کنیم که بافت یاخته های آنها کاملا مختل باشد.»

این روش درمان، در حال ورود به مرحله دوم، یعنی انجام آزمایشات در مقیاسی بزرگ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین بار در جهان؛ پیوند همزمان دست ها و شانه‌ها در لیون فرانسه

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما