برای نخستین بار در جهان؛ پیوند همزمان دست ها و شانه‌ها در لیون فرانسه

French Dr. Jean-Michel Dubernard, left, and France's Denis Chatelier hold a press conference at the Edouard Herriot hospital in Lyon, central France, Thursday, Jan.13, 2005
French Dr. Jean-Michel Dubernard, left, and France's Denis Chatelier hold a press conference at the Edouard Herriot hospital in Lyon, central France, Thursday, Jan.13, 2005 Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرد ایسلندی که این پیوند‌ها را دریافت کرده است ۴۸ سال سن دارد و در ۲۶ سالگی و پس از برق‌گرفتگی در یک خط انتقال برق فشار قوی دستانش از بازو قطع شد.

آگهی

یک مرد ایسلندی روز چهارشنبه در شهر لیون فرانسه تحت عمل پیوند دو گانه دست‌ها و شانه‌ها قرار گرفت. پیوند که نخستین پیوند از نوع خود در جهان نام گرفته است.

این پیوند دوگانه که در بیمارستان «ادوارد اریو» انجام شد ۱۵ ساعت به طول انجامیده است و تیم‌های پزشکی و پرستانی چندین بیمارستان عمومی و خصوصی در آن مشارکت داشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دو روز پس از این عمل پیوند، صبح جمعه وضعیت عمومی این بیمار پایدار توصیف شده است.

سخنگوی مرکز دانشگاههای علوم پزشکی لیون گفته است که این پیوند از این نظر نخستین پیوند در نوع خود در اشل جهانی است که در پیوندهای پیشین، تنها پیوند دست ‌ها در جهان انجام شده بومد و همزمان پیوند دستها و شانه‌ها را شاهد نبوده‌ایم.

این مرد ایسلندی که این پیوند‌ها را دریافت کرده است ۴۸ سال سن دارد و در ۲۶ سالگی و پس از برق‌گرفتگی در یک خط انتقال برق فشار قوی دستانش از بازو قطع شد. او ۱۰ سال منتظر چنین جراحی بوده است. او در سال ۲۰۰۷ فهمید که پروفسور ژان میشل دوبرنارد، جراح مشهور لیونی نخستین پیوند دست را در جهان انجام داده است وبه همین دلیل او در سال ۲۰۱۱ به لیون نقل مکان کرد.

در این جراحی پیچیده، تیم‌های پزشکی از کلینیک پارک لیون، بیمارستان شمال غرب لیون، بیمارستان خصوصی ژان مرموز و کلینیک مدیپول مشارکت داشتند.

لیون یکی از مراکز پیشرو در پیوند اعضای بدن است. در سال ۱۹۸۸ در لیون بود که گروه پزشکی دکتر ژان میشل دوبرنارد نخستین پیوند دست را انجام دادند و سپس پیوند دو دست و همچنین پیوند بخش تحتاتی دست‌ها را در ژانویه سال ۲۰۰۰ انجام دادند.

نخستین پیوند همزمان دو بازو در جهان در ژانویه سال ۲۰۰۸ در آلمان و روی یک کشاورز که در جریان یک تصادف در محل کار بازوهایش قطع شده بود، انجام گرفت.

همچنین در ماه اوت سال ۲۰۱۷ با واکنش سریع تیم پزشکی در شهر گرونوبل، تیم پزشکی توانستند اندام قطع شده یک بیمار را دوباره به خودش پیوند بزنند.

مرکز دانشگاههای علوم پزشکی لیون اعلام کرده است که آنها به زودی اطلاعات بیشتری درباره این پیوند منحصربفرد منتشر خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با یورونیوز: ابداع یک دانشمند ایرانی در دانشگاه مینه‌سوتا برای نگهداری اندام های پیوندی

روزانه ۱۰ نفر در ایران به‌دلیل نبود عضو پیوندی فوت می‌کنند

پیوندی از بینی به زانوی بیماران برای بازیابی سلامتی