نمایشگاه بین المللی سی ای اس ۲۰۱۷، از اینترنت اشیا تا دستگاههای هوشمند پوشیدنی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نمایشگاه بین المللی سی ای اس ۲۰۱۷، از اینترنت اشیا تا دستگاههای هوشمند پوشیدنی

پنجاهمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک مصرفی یا «سی ای اس» از پنجم ژانویه آغاز شده است. این دوره از نمایشگاه نوآوری در زمینه فناوری با ۳۰۰ هزار متر مکعب فضا در لس آنجلس برگزار می شود. به نظر می رسد که در این دوره، دستگاه های هوشمند پوشیدنی و اینترنت اشیاء، ستاره نمایشگاه باشند.

راجر چنچ، سردبیر وبسایت خبر فناوری سی نت می گوید: «می دانید که تمایل همه به یک چیز نیست. ولی فکر می کنم که بعضی بخش ها توجه بیشتری جلب می کنند. مانند خودروهای بدون راننده و اینترنت اشیا (چیز نِت).»

در زمینه اینترنت اشیا محصولاتی مانند پیراهن سنسوردار را در نمایشگاه می توان یافت. این پیراهن قابلیت اندازه گیری تحرک، تنفس، فشارخون و حرارت بدن را دارد. یا برس سر که سلامت موهای شما را بررسی می کند.

این ابزارها هر روز نقش بیشتری در زندگی روزمره ما بازی می کنند. ورنر گوئرتز، مدیر مرکز تحقیقات فناوری می گوید: «آینده در همه جا خواهد بود. در آشپزخانه شما و در وسایل ارتباطی، شما آن را در ۲۴ ساعت زندگی لمس می کنید. امروز شما آن را تنها در وسایل ارتباطی دارید ولی فردا در حال رانندگی یا وقتی با موبایل خود همه چیز را مدیریت می کنید نیز این آینده وجود خواهد داشت.»

در حالی که شرکتهای زیادی در حال تولید دستگاه های ارتباطی هستند، پژوهشگران نسبت به امنیت این دستگاه نیز هشدار می دهند.

ورنر گوئرتز می گوید: «یکی از مشکلات این است که ما دستگاه های سنسور دار زیادی را می بینیم که زیرساخت های سیستم یا پلت فرم ندارند و ارزان هستند. آنها حتی مواد اولیه لازم برای توسعه الگوریتم های امنیت دستگاه و قابلیت پردازش فرآیند امنیتی را ندارند.»

هر دستگاهی که به اینترنت متصل می شود قابل هک شدن است و می تواند اطلاعات شخصی شما را در دسترس قرار دهد و در بدترین حالت حتی در صورت دزدیده شدن دستگاه ممکن است در حمله ها و تهدیدهای اینترنتی از آن سوءاستفاده شود.

«اینترنت اشیا» اصطلاحا به تمامی اشیایی گفته می شود که لزوما الکترونیکی نیستند ولی می توانند با تغییراتی به اینترنت متصل شوند.