Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بیست و دومین دوره نمایشگاه «باکوتل» در آذربایجان آغاز بکار کرد

بیست و دومین دوره نمایشگاه «باکوتل» در آذربایجان آغاز بکار کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیش از دو دهه است که شهر باکو پذیرای نمایشگاه «باکوتل» در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

آگهی

بیش از دو دهه است که شهر باکو پذیرای نمایشگاه «باکوتل» در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات است. نمایشگاه امسال همزمان با ۱۳۵ سالگی احداث خط تلفن در منطقه قفقاز توسط برادران نوبل است.

فرید ممد اف مدیر شرکت «ایتکا کاسپین» می گوید: «امسال بیست و دومین دوره نمایشگاه باکوتل است. بیش از دویست شرکت خارجی از ۱۸ کشور جهان و همچنین چندین شرکت ملی شرکت کرده اند. این بزرگترین رویداد در منطقه در این حوزه بشمار می آید و آخرین تکنولوژیهای روز را به نمایش می گذارد.»

کشور آذربایجان در زمینه تکنولوژی ارتباطات سرمایه گذاری بسیاری کرده است و این حوزه رتبه نخست درآمد زایی در اقتصاد غیر نفتی را به خود اختصاص داده است.

الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان با تاکید بر این نکته می گوید: «در سالهای آتی رشد اقتصادی بدلیل صادرات نفت و گاز نخواهد بود زیرا بهای آنها پایین آمده است. حوزه های دیگر مانند صنعت، جهانگردی، خدمات، کشاورزی و بویژه فناوری اطلاعات رشد داشته اند. امروز نیز این نمایشگاه نشان می دهد که آذربایجان یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه است.»

در این نمایشگاه همچنین محصولات تازه صنعت واقعیت مجازی عرضه شده است. یکی از محبوب ترین بخشها مربوط به بازسازی مسابقات فرمول یک در خیابانهای باکو است.

فرید داوداف، مدیر عامل یک شرکت فعال در حوزه دنیای مجازی می گوید:«نام بازی فرمول یک در خیابانهای باکو است. نخست، بازی بر روی کامپیوتر طراحی شده بود، سپس آنرا برای واقعیت مجازی بازسازی کردیم. زیرا واقعیت مجازی آینده دنیای سرگرمی بشمار می آید.»

نمایشگاه حوزه های گوناگونی را در بر می گیرد. برای نمونه می توان به ارتباطات از طریق ماهواره و فیبرهای نوری اشاره کرد.

فیدان رستم اوفا مدیر پروژه شرکت «نخاع» می گوید: «ما برای مشکل قوز کردن که همه ما به آن مبتلا هستیم، این وسیله را طراحی کردیم. نام این پروژه نخاع است و شامل ابزاری است که بر روی بدن نصب می شود و با یک اپلیکیشن بر روی تلفن همراه ارتباط دارد. این ابزار یک حسگر است که بر روی شانه قرار می گیرد و همه حرکات شما را به اپلیکیشن انتقال می دهد. اینگونه متوجه می شوید چند بار در روز قوز کرده اید.»

بخش دیگری از این نمایشگاه نیز به دوربین های امنیتی اختصاص داده شده است.

آقشین سلیمان اف، مدیر فروش یک شرکت خدمات تصویری می گوید: «این آخرین مدل دوربین ۳۰ مگاپیکسلی ماست. آنرا در کارخانه مان در ونکوور کانادا تولید کردیم. از این دوربین می توان در منازل، ورزشگاهها و میدانهای بزرگ استفاده کرد. تمامی این دوربینها به سیستم مدیریت تصویری وصل می شوند. دوربین میدان دید وسیعی را با کیفیت ضبط تصاویر بالا پوشش می دهد.»

هر ساله نمایشگاه «باکوتل» به علاقمندان این فرصت را می دهد تا با آخرین تکنولوژیهای فناوری اطلاعات آشنا شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات