طرح «کهکشان راه شیری» رازهایی از زایش ستارگان را برملا می کند

طرح «کهکشان راه شیری» رازهایی از زایش ستارگان را برملا می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پروژه اروپایی موسوم به «راه شیری» مقادیر عظیمی از اطلاعات در اختیار دانشمندان علم اختر فیزیک قرار داده که به فهم رفتار و چگونگی تکامل کهکشان ما کمک می کند.

پروژه اروپایی موسوم به «راه شیری» مقادیر عظیمی از اطلاعات در اختیار دانشمندان علم اختر فیزیک قرار داده که به فهم رفتار و چگونگی تکامل کهکشان ما کمک می کند.

طرح موسوم به «راه شیری» پس از سه سال مطالعات، پایگاه وسیعی از اطلاعات درباره بخشی از هستی را بدست داده که کهکشان ما در آن قرار دارد. نتایج این بررسی ها در همایشی در رم، پایتنخت ایتالیا ارائه شد. این همایش ۲۶ تا ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی برگزارشد.

طرح «راه شیری» چشم اندازی کامل از کهکشان راه شیری در اختیار دانشمندان علم اختر فیزیک قرار داده است. نتایج نهایی این طرح تحقیقاتی مجموعه ای عظیم از نقشه های آسمان و اطلاعاتی درباره تولد ستاره ها در کهکشان راه شیری را فراهم کرده است.

پدرو مانزونی پالمررین، یکی از محققان این طرح می گوید: «نتایج این تحقیقات مانند مجموعه ای از کتابهایی است که با همکاری دانشمندان این طرح تهیه شده است. هر کدام از ما یک فصل، یا یک کتاب از این کتابخانه را آماده کره است. سپس سعی کردیم میان بخشهای مختلف این مجموعه اطلاعاتی ارتباط برقرار کنیم. زیرا همه چیز در جهان هستی به هم مرتبط است.»

داوید الیا، یکی دیگر از اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید: «یک تجزیه و تحلیل کامل از صفحه کهکشان انجام دادیم. تا بتوانیم آن را بطور گسترده تر مطالعه و به اطلاعات و آمار کلی تر دست پیدا کنیم. قصدمان بازسازی تاریخچه کهکشان راه شیری است: می خواهیم به درکی از روند شکل گیری ستارگان آن درگذشته، حال و آینده برسیم.»

پروژه راه شیری که هزینه آن را اتحادیه اروپا تامین می کند بخشی از پروژه نقشه بردای HI_GAL تلسکوپ ماهواره ای مادون قرمز هرشل است. این پروژه بزرگترین برنامه رصدی است که به کمک ماهواره هرشل سازمان فضایی اروپا انجام می شود.

نتایج این پروژه تصویر تازه ای از کهکشان راه شیری به ما داده است، تصویری که نشان می دهد کهکشان ما موتور خلق ستارگان است.

نقاط آغازین و هدف پروژه

سرجو مولیناری، یکی از محققان تیم پژوهشی «راه شیری» درباره خاستگاه این طرح می گوید: «نقطه آغاز نقشه برداری از فضای گسترده ای از توزیع ماده ی سرد در جهان بود. ماده سرد خیلی مهم است چون در شکل گیری ستاره های کهکشان ما مثلا خورشید نقش داشته است. می توانیم بگوییم که کهکشان ما مانند یک موجود زنده دارای چرخه تبدیل ماده است. آنچه در نتایج این نقشه برداری، غیر منتظره بود جرم ساختارهای رشته ای در ماده سرد کهکشان ما بود که مثل نوعی اسکلت برای بازوهای مارپیچی کهکشان عمل می کند.»

اطلاعاتی که ماهواره هرشل در اختیار دانشمندان قرار داده محصول حدود یکهزار ساعت رصد است. اینک این داده ها را می توان برای خلق نظریه ای بنیادی به کار برد که مدلی برای پیش بینی شکل گیری ستارگان بدست بدهد. با این داده ها این کار برای پژوهشگران تبدیل به چالشی پذیرفتنی شده است.

آنتونی ویتورث، دانشمند اختر فیزیک از دانشگاه کاردیف در ولز انگلستان می گوید: «از مشاهدات هرشل اینک می توانیم اطلاعات خیلی بیشتری به دست آوریم و این اطلاعات به ما کمک می کند که بر مدل های موجود قید بگذاریم. در شبکه پژوهشگران کسان دیگری هستند که برای توضیح زایش ستاره و شار موادی که ستاره را خلق می کند مدل می سازند.»

کهکشان راه شیری کهکشانی درمقایسه با کهکشانهای دیگر، کهکشانی آرام است که آهنگ زایش ستارگان در آن از آهنگ زایش ستارگان در کهکشان بالغ بیشتر نیست.

Filming the intro for the épisode of Futuris on #vialactea in Rome. Soon on euronews</a> <a href="https://t.co/MbwurxlxjG">pic.twitter.com/MbwurxlxjG</a></p>&mdash; stroclaudio (@RosmiNow) September 29, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا آندرومدئا کهکشان ما را خواهد بلعید؟

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی