«اَلِکسا»؛ رُبات سخنگوی مهمانپذیر

«اَلِکسا»؛ رُبات سخنگوی مهمانپذیر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حتما تاکنون تصور کرده اید که روزی یک کامپیوتر بتواند به تمامی سئولات و درخواستهای شما پاسخ بدهد.

آگهی

حتما تاکنون تصور کرده اید که روزی یک کامپیوتر بتواند به تمامی سئولات و درخواستهای شما پاسخ بدهد. ماجرایی که سالها پیش موضوع فیلمهای علمی تخیلی بود، حالا به واقعیت پیوسته است. فناوری به شما اجازه می دهد در هتلی در استکهلمِ سوئد با یک سامانه رُباتیک گفتگو کنید.

توماس ژورسینگ عضو یک وبسایت فناوری سوئدی در این باره می گوید: «در حال حاضر، سامانه شناسایی صدا یکی از مسائل مطرح روز است. ترکیب آن با شبکه عصبی و هوش مصنوعی، گفتگو با کامپیوتر را در عمل ممکن می کند. رویدادی که مدتها منتظر آن بوده ایم حالا شدنی است.»

ربات «آلِکسا» که در یک هتل در استکهلم به کار گرفته شده، می تواند برای شما تاکسی بگیرد، موسیقی پخش کند، چراغها را روشن و خاموش کند و اطلاعاتی درباره هواشناسی و رستورانهای محل در اختیارتان بگذارد.

ژورسینگ می افزاید: «همه ما آرزوی آن کامپیوتر بزرگ را داریم، اختراع بزرگی که بناست به همه سوالات شما جواب بدهد. برای همین این فناوریهای کوچک مفید اند. مثلا در هتلها، یا اگر بخواهید دوچرخه اجاره کنید، می توانید خودتان این کار را بکنید و نیازی به صحبت کردن با یک فرد دیگر ندارید می توانید کارهای اداری جزئی را با این رُبات هوشمند انجام بدهید.»

این رباتِ مهمانپذیر بخشی از یک پروژه بزرگتر است به نام «اینترنتِ اشیا» (Internet of Things) که هدفش داشتن خانه ایست که تمامی اشیا آن با هم ارتباط برقرار کنند. براساس آمار موسسه پژوهشی گارتنر ۶.۴ میلیارد شئی متصل به اینترنت در سال ۲۰۱۶ در جهان به کار گرفته شده اند، شماری که نسبت به سال پیش ۳۰ درصد افزایش داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات