«حسگر انسانی»؛ طرحی برای سنجش آلودگی هوا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«حسگر انسانی»؛ طرحی برای سنجش آلودگی هوا

یک طراح هنرمند برای شرکت در کارزار افزایش آگاهی درباره آلودگی هوا، لباسی فانتزی طراحی کرده است که با لامپهای کوچک چشمک زن و تغییر نور اعلام می کند آلودگی هوای اطرافش چه میزان است. نورهای سردِ سفید و آبی نشان دهنده هوای پاک اند و برعکس، رنگ های گرم نارنجی، زرد و قرمز هشدار می دهند که هوا آلوده است.

کازیا مولگا، طراح این «حسگر انسانی» درباره آنکه چطور این ایده به ذهنش رسیده می گوید: «تابستان بسیار پُر دود و دَمی بود من هم کنار پنجره نشسته بودم و بعد از ده سال دچار حمله آسم شدم و اینجا بود که این فکر به ذهنم رسید که چطور این پیام را منتقل کنم که ما همان «حسگرهای انسانی» هستیم که می توانند تغییرات محیطی مختلف در هوا را حس کنند.»

اندرو گریو، تحلیلگر ارشد کیفیت هوا در کالج سلطنتی لندن، مستقیما با پروژه «حسگر انسانی» همکاری می کند. او یک “هواسنج” همراه خود دارد تا بتواند کیفیت هوا را در نقاط مختلف بسنجد. وی درباره پروژه «حسگر انسانی» می گوید: «کاری که می خواستیم در این پروژه بکنیم این بود که آلودگی را به شکلی، قابل روئیت کنیم، طوری که مردم داخل خیابان بتوانند آن را ببینند و واقعا به آنها نشان بدهیم آلودگی یک چهار راه چطور می تواند به پارکِ کنار آن منتقل شود.»

اندرو نتیجه نمونه برداری تازه اش را در آزمایشگاهش بررسی می کند. نموداری روی رایانه نشان می دهد که سطح آلودگی در ساعتهای مختلف چقدر بوده است. او می افزاید: «می توانید ببینید که با نزدیک شدن به ترافیک میدان، نمودار به شکل برجسته ای اوج می گیرد و آلودگی حتی تا روی پل هم ادامه دارد. امروز خیلی باد می آمد اما با این وجود باز هم وقتی به سمت ترافیک رفتیم می بینید که نمودار نقاط اوجی پیدا کرده است.»

پژوهشگران می گویند علاوه بر کاستن از گازهای آلاینده، هشدار دادن به مردم درباره مناطق آلوده تر نیز برای حفظ سلامت عموم کارساز است.