Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ربات کاوشگر فیله بعد از دو سال پیدا شد

ربات کاوشگر فیله بعد از دو سال پیدا شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ربات کاوشگر فیله، بعد از دو سال گم شدن، در قسمت سایه ستاره دنباله دار پی- ۶۷ پیدا شد.

آگهی

ربات کاوشگر فیله، بعد از دو سال گم شدن، در قسمت سایه ستاره دنباله دار پی- ۶۷ پیدا شد. دوربین کاوشگر فضاپیمای روزتا سه هفته قبل از پایان ماموریتش تصویر فیله را ثبت کرد.

این ربات در نوامبر سال ۲۰۱۴ بعد از رها شدن از فضاپیمای روزتا و فرود بر سطح ستاره دنباله دار پس از نخستین تماس چندین بار از جای خود بلند شد و دوباره فرود آمد اما به دلیل اینکه در بخش سایه ستاره قرار گرفت تا همین چند روز پیش محل استقرار دقیق آن مشخص نبود.

مت تیلور، دانشمند پروژه رزتا می گوید: «بر روی این ستاره یک سلسله کوه وجود دارد و دستگاه فرود ربات آن را در سوراخی بسیار تاریک پشت این سلسه کوه فرود آورد. ما آنجا پیدایش کردیم. قبلا هم فکر می کردیم که آنجا باشد ولی خوب شد که تصویرش را هم گرفتیم. اگر به تصاویری که دوربین شیوا(دستگاه دوربین روزتا) از ربات فیله گرفته نگاه کنیم، یکی از پایه ها روی هواست و طرف دیگر روی یک تخته سنگ است.»

تا سه روز پس از جدا شدن از فضاپیمای، «فیله» بطور مداوم داده های خود را ارسال می کرد. اما بعد از تمام شدن باتری، این ربات به خواب زمستانی رفت.

اکنون نیز در صورت امکان انتقال داده های علمی این ربات بسیار مفید بود اما زمان ملاقات او با فضاپیمای در حال چرخش روزتا گذشته است. مت تیلور می گوید: «اکنون مسیر حرکت به صورتی است که نمی توانیم بالای سر فیله پرواز کنیم و شانسی نداریم. درهر صورت در حال حاضر ما یک یا دو شانس دیگر تصویربرداری از آن مکان را داریم. این شانس باقیمانده است.»

داده های فضاپیمای روزتا و ربات کاوشگر فیله تا همینجا هم درک علمی از ستاره دنباله دار و نقش آنها در دوران نخستین شکل گیری گیتی در اختیار دانشمندان گذاشته است. لورنس او رورک، هماهنگ کننده عملیاتی رزتا می گوید: «ما از میراث روزتا در آینده مراقبت می کنیم تا مطمئن شویم که زمانی که ماموریت تمام شود این داده ها در اختیار دانشمندان آینده قرار گیرد.»

کاوشگر روزتا به عنوان ماموریت نهایی، روز سی ام سپتامبر بر روی ستاره دنباله دار فرود و یا سقوط خواهد کرد. زیرا به دلیل خواب زمستانی طولانی در مدار و به دور از خورشید بعید است که نجات پیدا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات