Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اگزومارس؛ نحوه فرود کاوشگر روی سیاره سرخ

اگزومارس؛ نحوه فرود کاوشگر روی سیاره سرخ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اگزومارس پروژه ای برای جستجوی نشانه های حیات هم در حال حاضر و هم در گذشته، در مریخ است. هیچ مأموریت اکتشافی درباره مریخ تاکنون این قدر بلند پروازانه

آگهی

اگزومارس پروژه ای برای جستجوی نشانه های حیات هم در حال حاضر و هم در گذشته، در مریخ است.

هیچ مأموریت اکتشافی درباره مریخ تاکنون این قدر بلند پروازانه و پیچیده نبوده است. در سال ۲۰۱۶ اولین فضاپیما به سیاره سرخ می رسد و فرودی آزمایشی روی سطح مریخ انجام می دهد و به دنبال چشمه های متان خواهد گشت. چند سال بعد مریخ نوردِ اگزومارس به مریخ خواهد رفت تا با حفاری سطح سیاره به دنبال نشانه های حیات زیر سطح مریخ بگردد.

در طول سال ۲۰۱۶، یورونیوز بطور مرتب از گروه مسئول این پروژه در آژانس فضایی اروپا و روس کاسموس خبر خواهد گرفت و بدین ترتیب، خواهیم دید چگونه اولین فضاپیمایشان را به فضا پرتاب خواهند کرد؛ چگونه اولین مریخ گرد (مریخ نورد) را خواهند ساخت، و چطور آن را روی سطح سیاره سرخ فرود خواهند آورد.

فضاپیمای اگزومارس اینک به سوی مریخ می رود و مأموریتش جستجوی نشانه های حیات در این سیاره است. وقتی در ماه اکتبر به مقصد برسد، کاوشگری را به سوی سطح سیاره خواهد فرستاد. این کاوشگر، اولین فرود کنترل شده ابزاری روی سطح سیاره سرخ خواهد بود.

وینچنزو جورجیو، یکی از مهندسان اصلی این پروژه است. وی درباره اینکه این فرود چگونه انجام می شود می گوید: «با سرعت ۲۶ هزار کیلومتر بر ساعت، به مریخ می رسیم و با جو سیاره مواجه می شویم. سیستم ما داغ می شود و برای نشستن روی سطح سیاره ترمز می کنیم تا سرعتمان به ۲۵۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. در این لحظه چترها را باز می کنیم. چتر سرعت را بیشتر کاهش می دهد و در زمان مشخص رادارها روشن می شود تا فاصله مان از سطح مشخص شود و سکو را آماده می کنیم.»

وی می افزاید: «سکوی ما به شکل خودکار به کمک ۹ موتور تعادل خود را به دست می آورد و تا رسیدن به سطح، سوار رتروکت ها (راکت های معکوس) هستیم. این لحظه ای است که موتورها را خاموش می کنیم و روی سطح می نشینیم. اکنون روی سطح مریخ هستیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سامانه جهت یابی «اگنوس»، ایمنی پرواز در اروپا

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین