Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استفاده از حسگر برای تضمین ایمنی لیفتراکهای خودکار

استفاده از حسگر برای تضمین ایمنی لیفتراکهای خودکار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در انباری، در بیلبائو در شمال اسپانیا، قرار است نوعی رقص باله روباتی آغاز شود. دانشمندان اروپایی لیفتراکهایی ساخته اند که بطور کاملا خودکار و بدون راننده کار می کنند، اما این لیفتراکها چگونه جهت خود ر

دانشمندان طرحی اروپایی موسوم به «پان روبات» لیفتراکهایی خودکار ساخته اند. هدف از برنامه “پان روبات” ساخت روباتهای حرفه ای برای کارخانه های هوشمند است. اما این لیفتراکهای خودکار و بدون راننده چگونه جهت خود را تشخیص می دهند و به موانع برخورد نمی کنند؟

ویتوریو کاویرانی مهندس الکترونیک شرکت ایتالیایی “التریک ۸۰” که با این طرح همکاری می کند، می گوید: «با لیزر فاصله تراک با دیوارهای انبار اندازه گیری می شود. روبات به این ترتیب مکان خود درون انبار را پیدا می کند و می تواند مسیرها ی مختلف را به شکل بسیار دقیق با دقت میلی متری بپیماید. فراهم کردن شرایطی برای اینکه این لیفتراکها به شکل خودکار در فضایی مانند این انبار حرکت کنند چالش بزرگی است. این روبات ها باید بتوانند مسیر و سرعت خودشان را محاسبه کنند طوری که برخوردی پیش نیاید. در این وضعیت، ایمنی یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید در نظر گرفته شود.»

پیش نمونه این فیلتراکهای خودکار که هشت تن وزن دارد، در بیلبائو در شمال اسپانیا آزمایش می شوند.

مهندسان حسگرهای الکترونیک که با برنامه اروپایی “ پان روبات” همکاری می کنند، سیستمهایی ساخته اند که به روباتها امکان می دهد محیط اطراف خودشان را درک کنند و با پرهیز از موانع، مسیرهای معینی را طی کنند. این کار نیاز به کار هماهنگ ابزارهای پیچیده ای دارد که روی روبات نصب شده است.

چزاره فانتوتزی، مهندس الکترونیک دانشگاه “مودنا و رجیوامیلیا” در ایتالیا درباره نحوه کار فناوری این لیفتراکها می گوید: «قطعات اصلی حسگرهایی هستند که اطراف را می یینند و خبر می گیرند که آیا در اطراف روبات انسانی هست یا خیر. از یک حسگر جهت یاب هم استفاده می شود. همین طور دو دوربین داریم که همه جهت ها را می بینند و درون ماشین هم سیستم کنترل است که حرکت ماشین را کنترل می کند و همین طور مسیرهایی مختلفی را می تواند طی کند چون از طریق سیگنال وای فای (اینترنت بدون سیم) با دستگاه کنترل مرکزی ارتباط دارد.»

پژوهشگران می گویند یکی از مشکلات اصلی ایجاد سیستمی بود که نسبت به محیط اطراف ادراک داشته باشد، یعنی ایجاد یک سیستم ادراک گر. این لیفتراک های خودکار با استفاده از اسکنرهای لیزری و سیستم بینایی سه بعدی می توانند محیط اطرافشان و موانع را ببینند، از آنها پرهیز کرده و مسیرشان را تعیین کنند. به این ترتیب ایمنی کارگران کارخانه هم تضمین می شود.

سرگیو ندِوسکی، متخصص علوم کامپیوتر از دانشگاه فنی کلوژناپوکا از رومانی که با طرح اروپایی “پان روبات” همکاری می کند، می گوید: «این سیستمها محیط اطراف را برای ماشین ها تعریف می کنند، به معنی این است که ماشین ها می دانند کف انبار کجاست، موانع و مسیر آنها چیست، سرعت حرکت شان چیست و می توانند آنها را طبقه بندی کنند، یعنی بفهمند که مانع ساکن است یا متحرک.»

مشکلات فنی بزرگی باید حل می شد تا دانشمندان بتوانند به یک سیستم ادراک گر با این مشخصات دست پیدا کنند. کی فورستنبرگ مهندس برق و مسئول هماهنگ کننده پروژه می گوید: «یکی از چالش ها ی فنی، وضعیت نور در انبار است که در انبارهای مختلف بسیار متفاوت است. برای سیستم های متکی به دوربین این تفاوتها، چالش بزرگی است. اما اسکنرهای لیزری، مستقل از وضعیت نور عمل می کنند و توانسته ایم این اسکنرها را بصورت مکمل سیستم دوربین ها به کار ببریم و مطمئن شویم که سیستم ها همیشه درست عمل خواهند کرد.»

در حال حاضر، پژوهشگران در فکر این هستند که چه بازاری برای محصول آنها وجود دارد و چگونه این محصول توان رقابت اروپا را در بازار تولیدات صنعتی افزایش خواهد داد.

کی فورستنبرگ می گوید: «پروژه تکمیل طراحی ها و به بار آوردن محصول تجاری آغاز خواهد شد و یکی دو سال طول خواهد کشید. سپس این محصولات وارد بازار خواهد شد.»

پژوهشگران معتقدند که بازاری با پتانسیل فراوان برای این ابزارهای خودکار وجود دارد، چون در حال حاضر تنها یک درصد لیفتراک هایی که در سراسر جهان فروخته می شوند خودکار هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان