Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تازه ترین راه های درمان پیرچشمی

تازه ترین راه های درمان پیرچشمی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیرچشمی یک مشکل عمومی در سنین بالا است ولی دلیل آن هنوز کاملاً شناخته نشده است. با افزایش سن، عدسی چشم انسان قابلیت انطباق خود را از دست می دهد و

پیرچشمی یک مشکل عمومی در سنین بالا است ولی دلیل آن هنوز کاملاً شناخته نشده است. با افزایش سن، عدسی چشم انسان قابلیت انطباق خود را از دست می دهد و برای دیدن اشیای دور و نزدیک باید از عینک استفاده کرد.آنچه مشخص شده این است که عدسی چشم قابلیت انعطافش را از دست می دهد و نمی تواند خود را با فاصله های مختلف تطبیق دهد.

پیشرفت علم راه حل های مختلفی برای رفع این مشکل ارائه داده است تا کسانی که مایلند، بتوانند از گذاشتن عینک اجتناب کنند. ازجمله اینکه جراح می تواند به جای عدسی سفت شده، یک لنز مصنوعی مثل عدسی های چند کانونی بگذارد تا بوضوح اشیاء دور و نزدیک را در یک زمان ببینیم. این کار اغلب در جراحی آب مروارید انجام می شود. ولی این عدسی ها بی عیب نیستند.

رئیس بخش چشم پزشکی بیمارستان جیمنز دیز در اسپانیا، راه درمان ایده آل پیرچشمی را در ساختن نوعی از عدسی می داند که به فیزیولوژی انسان نزدیک باشد وبتواند کار عدسی چشم انسان را تقلید کند. ایرادی که به لنزهای مصنوعی گرفته می شود اینست که اگرچه قدرت دید دور و نزدیک را تصحیح می کند ولی قابلیت تقلید مکانیسم تطابق را ندارد.

دانشمندانی که در چارچوب یک پروژه اروپایی تحقیق می کنند به پیشرفت هایی دست یافته و ایمپلنت هایی ساخته اند که بیشتر اورگانیک هستند و قادرند شکلشان را بصورت طبیعی عوض کنند. این پژوهشگران می گویند که لنزهای آینده، لنزهای قابل انطباقی هستند زیرا مانند یک عدسی جوان در چشم انسان عمل می کنند.

با استفاده از دستگاه های لیزری می توان داخل ساختمان چشم را مطالعه و مناسب ترین لنز در بین گزینه های موجود را برای بیمار انتخاب کرد. کسب اطلاعات مشخص، به ساختن عدسی مخصوص برای هر بیمار کمک می کند.

علاوه بر آن، با داشتن مدل دیجیتالی چشم بیمار، دکتر می تواند یک ایمپلنت قابل انعطاف بسازد که شکل آن اجازه می دهد آن را به ماهیچه های چشم وصل کند، به نحوی که ایمپلنت جای عدسی پیر شده را بگیرد. این لنز قابل انعطاف است و نقطه کانونی اش با حرکت ماهیچه های چشم عوض می شود.

محققان می گویند می توانند دستگاه های لیزری کوچک و آسانی بسازند که برای مراکز درمانی قابل استفاده باشد و از این راه یک وسیله مؤثر برای درمان پیرچشمی در اختیار چشم پزشکان قرار دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان