Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استفاده از ماده ای جدید در آسفالتها برای کم کردن سروصدای جاده

استفاده از ماده ای جدید در آسفالتها برای کم کردن سروصدای جاده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سر و صدای زیاد ترافیک کنار جاده ها ارتباط چندانی به احتراق موتور ماشینها ندارد: اصطکاک لاستیکها با جاده عامل اصلی این سر و صدا است، اما راههای مقابله

سر و صدای زیاد ترافیک کنار جاده ها ارتباط چندانی به احتراق موتور ماشینها ندارد: اصطکاک لاستیکها با جاده عامل اصلی این سر و صدا است، اما راههای مقابله با آن چیست؟

در شیوه ای که در دانمارک آزمایش شده است، قسمتی از سطح جاده با ماده ای آزمایشی پوشانده می شود که صدای لاستیک ماشینها را کاهش می دهد.

لوک گوبرت، محقق در زمینه صدا و مشخصات پوشش جاده ها از مرکز تحقیق جاده ای بلژیک می گوید: «برای کم کردن سرو صدای ناشی از ترافیک باید صدای اصطکاک لاستیک روی سطح جاده را کم کرد و برای اینکار باید سطح جاده را بهینه کرد. سه پارامتر در این امر دخیل هستند : ماده ای که سطح جاده از آن ساخته شده، میزان جذب آن و خاصیت ارتجاعی لاستیک. خاصیت ارتجاعی عاملی است که تا کنون به آن توجه نشده است.»

در یکی از پروژه های پژوهشی اتحادیه اروپا موسوم به “پرسیود” (Persuade) ماده ای با پوشش کشسان (ارتجاعی) ساخته شده است. اندازه گیری های صوتی نشان می دهد که این پوشش کشسان میزان صدای آزاردهنده ناشی از ترافیک جاده ها را حدود ۸۵ درصد کاهش می دهد.

هانس بنتسن، پژوهشگر در زمینه صدای ترافیک جاده ای می گوید که در مورد این ماده شدت صوت را حدود ۸ دسی بل کم شده است. وی می افزاید : «این میزان، میزان قابل توجهی است. اگر بخواهید با سد صوتی میزان صدا را به همین میزان کاهش دهید نیاز به سد صوتی با سه متر ارتفاع دارید.»

اما پوشش کاهش دهند صدا در عمل چگونه کار می کند؟

این ماده که حاصل کار مداوم در آزمایشگاه است، آب باران را عبور می دهد، در حالی که موجب چسبندگی لاستیکها به اندازه کافی می شود.

آنت نیدل، متخصص آزمایشگاه می گوید: «لاستیک له و خردشده خودروها با چسب پولی یورتان با گرانیت خرد شده مخلوط می شود تا ماده ای کشسان و متخلخل برای پوشش سطح جاده ها ساخته شود.»

ایده پوشاندن جاده ها با لاستیکهای بازیافت شده امر جدیدی نیست، اما تلاشهای پیشین برای تولید این مواد با مشکلاتی جدی در زمینه دوام و دیگر خصوصیات مهم آنها مواجه شده بود.

هانس بنتسن می گوید: «تلاش می کنیم ماده ای به وجود بیاوریم که صدا را به میزان زیاد کم کند، بادوام باشد، قیمتش مناسب باشد و به میزان لازم اصطکاک تولید می کند.»

اصطکاک درست برای امنیت ترافیکی امری ضروری است که در دیگر جاده های آزمایشی همچون جاده ای در سوئد مورد مطالعه قرار گرفته است. مشخص شده است که در زمستان این ماده حاوی لاستیک می تواند از آسفالت معمولی چسبندگی بهتری داشته باشد.

کارل سودرگرن مهندس پژوهشگر در فناوری اندازه گیری می گوید: «مقدار اصطکاک را با این خودروی خاص که چرخ پنجم دارد ،اندازه می گیرم. وقتی دگمه را فشار دهم، چرخ پایین می آید و در تماس با سطح قرار می گیرد و می توانم مقدار اصطکاک روی این جاده خاص را اندازه بگیرم.»

اولف ساندبرگ، پژوهشگر که در مورد مواد تشکیل دهنده سطح آسفالت تحقیق می کند، می گوید: «این سطح از پوشش معمولی سطح جاده ها گران تر است. اما فکر می کنیم که به جای برپا کردن سدهای صوتی، باید از این ماده برای پوشش سطح جاده ها استفاده کرد، چون سدهای صوتی خیلی گران هستند و در این موارد می توان از این گزینه استفاده کرد.»

اما آیا دوام این ماده کافی خواهد بود؟ پژوهشگران برای شبیه سازیِ سالها بار ترافیک بر روی سطح این ماده، چرخ گردانی را به کار می برند که نشان می دهد سرعت از بین رفتن ماده چقدر است و چه میزان آلودگی تولید می شود.

بیورن کالمن، پژوهشگر در زمینه مهندسی آسفالت می گوید: «این سطح کشسان و متخلخل به اندازه آسفالت دوام دارد. در اینجا هم مقدار گردوغباری را که تولید می شود، اندازه گرفته ایم. این ماده از آسفالت معمولی گردوغبار کمتری تولید می کند.»

این ماده سر و صدا را کم می کند، قابل اطمینان است و محیط زیست را هم آلوده نمی کند. پژوهشگران معتقدند اینها باعث می شود که این ماده بتواند بزودی جای موانع صدا در جاده های اروپا را بگیرد.

http://www.persuadeproject.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان