زهره، سیاره ای ناشناخته در منظومه شمسی

زهره، سیاره ای ناشناخته در منظومه شمسی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

از رصدخانه پاریس اینبار همکارمان نیم نگاهی به سیاره ونوس انداخته است. سیاره ای ناشناخته، سیاره ای که در آن خورشید از مغرب طلوع می کند و در شرق غروب و یک روز آن نزدیک به یکسال می گذرد.

تاریخ بنانهادن رصدخانه پاریس به ۱۶۶۷ میلادی بازمی گردد. در این رصد خانه منظومه شمسی بطور کامل مورد مطالعه دانشمندان و کاوشگران است و بخش مهمی از این مطالعات به شناخت سیاره عجیب و غریب ونوس، یا همان زهره، می گذرد.

رصد خانه پاریس، تبدیل به یکی از مهمترین مکانها در جهان برای مطالعه سیاره های منظومه شمس شده است. توماس ویدمن، یکی از دانشمندانی است که زندگی اش را وقف مطالعه روی سیاره رمزآلود زهره کرده است. وی می گوید:” زهره و زمین، دو سیاره خواهر هستند. آنها در یک ساختار شمسی بوجود آمده اند. نزدیکی آنها بیشتر از نزدیکی زمین و مریخ نیز هست، در واقع پوسته های تشکیل دهنده دو سیاره کاملا مشابه هستند، گازهایی مشابه، صخره هایی مشابه. با این حال دو سیاره با سرنوشتی کاملا متفاوت مواجه شده اند.”

در واقع سیاره زهره در آغاز پیدایش کاملا مانند زمین ما بوده است، اما امروز بدلیل تحولاتی ناشناخته تبدیل به سیاره ای شده که هوای آن مملو است از اسید سولفوریک و دی اکسید کربن. یکی از کاوشگران پروژه ونوس اکسپرس می گوید: “فضای جوی ونوس بسیار متراکم است، هوایی که ۹۷ درصد آنرا دی اکسید کربن تشکیل می دهد، حضور وحشتناک گازهای گلخانه ای، دمای سطح این سیاره را به ۴۵۰ درجه سانتی گراد هم می رساند، فشار جوی به ۹۲ بار نزدیک می شود،یعنی معادل ۱۰۰ برابر سیاره ما، محیطی کاملا ناخوشایند برای زندگی، یک جهنم واقعی. “

ناخوشایند و شگفت انگیز، ونوس تنها سیاره ای است که در جهت عقربه های ساعت می چرخد.

مسئول عملیات ونوس اکسپرس: “سیاره زهره تنها سیاره منظومه شمسی است که نیاز بیشتری به زمان برای چرخش و گردش بدور محور اصلی خود و گردش دور خورشید دارد. ۲۴۳ روز برای چرخش بدور خود و ۲۲۴ روز برای چرخش بدور خورشید.”

در سال ۲۰۰۵ دانشمندان آژانس فضایی اروپا، با پرتاب کاوشگر ونوس اکسپرس تلاش کردند نگاهی دقیق تر به سیاره عجیب و غریب زهره داشته باشند. پس از ۸ سال کاوشهای طاقت فرسا، تیم وِیژه ونوس اکسپرس با استفاده از سیستم اصطکاک فضایی موفق به پرتاب کاوشگر زهره به فضا شد.

نتایج اولین تحقیقات عملی بسیاری از پیش فرضهای دانشمندان روی زهره را رد می کرد. هماهنگ کننده عملیات ونوس اکسپرس: “اولین نکته ای که نظر ما روی این سیاره را جلب کرد، که کاملا غیر طبیعی بود، تغیرات نیروی فشار جوی بود. انگار که در جو این سیاره امواجی با فشارهای متنوع موجود بود و ساختارهای این سیاره آنگونه که انتظار می رفت نبود. به همین دلیل تجزیه و تحلیل این سیاره هنوز نیاز به کمی زمان دارد تا دانشمندان نتایج تحقیقاتشان را اعلام کنند.”

اما بواسطه اطلاعات بدست آمده از کاوشگر زهره، دانشمندان با اسرار تازه ای درباره این سیاره مواجه شده اند.

هماهنگ کننده عملیات ونوس اکسپرس می گوید: “زمانی که ۸ سال پیش به زهره رسیدیم، متوجه حضور بادهای شدید با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت شدیم، اما تفاوت اساسی که از آن زمان بوجود آمده است، افزایش سرعت بادها تا ۴۰۰ کیلومتر در ساعت است. هنوز نمی توانیم دلیل آنرا تشریح و توصیف کنیم.”

رمز و رازهای زیادی در سیاره ونوس نهفته است، یکی از تصاویر نادر از این سیاره، که بوسیله فضانوردان روس گرفته شده نشان می دهد، هیچ آثاری از آتشفشان در این سیاره ندارد اما در عین حال صخره های آتش فشانی زیادی روی این سیاره موجود هستند. توماس ویدمان از رصدخانه پاریس می گوید: “سطح زهره کمابیش جوان است با این حال هیچ گونه فعالیت آتشفشانی در این سیاره دیده نمی شود و این عامل اصلی شگفتیهای ماست. در حالی که سطح سیاره کاملا جوان است. به همین دلیل ایده یک فاجعه نادر در این سیاره که آنرا طی یک روند ژئولوژیک تبدیل به سیاره امروزی کرده است وجود دارد ایده ایی که در واقع ما با یک روکش و پوششی جدید از این سیاره مواجه ایم.”

اما چه اتفاقی، سیاره زهره را بدل به چنین سیاره ای روشن و جهنمی کرده است؟

هماهنگ کننده عملیات ونوس اکسپرس می گوید: “در آغاز پیدایش سیاره زهره، یک فاجعه عظیم رخ داده است، ونوس با یک شی در فضا برخورد کرده و باعث انفجار فضایی شده است و به همین دلیل نوع گردش خود را از دست داده است. این یک آغاز مهم در زندگی سیاره زهره است.”

زهره روشنترین سیاره های منظومه شمسی است. این سیاره پس از خورشید و ماه همیشه می درخشد. زهره بخشی از فرهنگ و تاریخ ما نیز هست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان اکسیژن را در جو سمی سیاره زهره شناسایی کردند

کشف جدید دانشمندان از احتمال وجود حیات در سیاره زهره

چگونه می‌توان یکشنبه پنج سیاره و هلال ماه را بدون تلسکوپ تماشا کرد؟