Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کاربرد ربات ها در اعماق دریاها و رودخانه ها

کاربرد ربات ها در اعماق دریاها و رودخانه ها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ربات ها در زیر آب می توانند با هماهنگی و کار مشترک به کشف عمق دریاها و رودخانه ها و حل مسائل آنها بسیار کمک کنند. اما چگونه می توان کار با این ربات ها را سازمان داد؟

مهندسان بر روی یک طرح اروپایی در بندر پورتو در کشور پرتغال به نام «طلوع» کار می کنند که مربوط به زیردریایی های کوچک بدون سرنشین و چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر از طریق علائم صوتی است.

شیارا پتریولی، استاد علوم کامپیوتر و هماهنگ کننده این طرح می گوید: “آنچه اینجا می بینید ربات های مخصوص زیر آب اند که می توانند با همدیگر ارتباط بگیرند و همکاری کنند. یعنی ایجاد نوعی شبکه اینترنت بین اشیا و فضاهای زیر آب. این در حقیقت طرح جدیدی است که اجازه می دهد دستگاه های مختلف مانند حسگرها و ربات ها به تبادل اطلاعات با هم بپردازند و این راه های جدیدی را برای کنترل اقیانوس ها، دریاچه ها و رودخانه ها به روی ما می گشاید.”

به این ترتیب گروهی از ربات ها با همکاری هم می توانند اشیای گم شده در زیر آب و یا نشت مواد شیمیائی را دیده بانی کنند. هر یک از ربات ها مجموعه خاصی از حسگرها را با خود حمل می کنند و با همکاری می توانند اطلاعات کاملی را در مورد حوادث در کوتاه ترین زمان جمع آوری کنند.

ریکاردو مارتینز، پژوهشگر دانشگاه پورتو می گوید: “ارتباط صوتی دستگاه ها بسیار شبیه حرف زدن انسان هاست. در حقیقت وسائل نقلیه زیر آب با استفاده از طیفی از فرکانس های صوتی که برای ما قابل شنیدن نیستند با هم صحبت می کنند.”

گزارشگر یورونیوز: “اما این ربات ها در زیر آب چه چیزهایی را می توانند ببینند؟”

این زیردریایی های کوچک اطلاعات خود را به مرکز کنترل در روی زمین می فرستند. اطلاعاتی که شامل موقعیت دقیق خود آنها و برخی شاخص های زیست محیطی مانند درجه حرارت و ترکیب شیمیایی آب دریاست و روی صفحه نمایش قابل مشاهده است.

روبرتو پتروچا، پژوهشگر علوم کامپیوتر می گوید: “وسائل نقلیه متعددی در زیر آب به طور همزمان و در منطقه واحدی فعالیت می کنند و ما می توانیم همه آنها را از این مرکز کنترل کنیم. به آنها فرمان های مشخصی می دهیم مانند حرکت از نقطه A به نقطه B و حرکت آنها را در همان زمان کنترل می کنیم. برای ارتباط در زیر آب از امواج صوتی و در سطح آب از امواج رادیویی استفاده می کنیم.”

پوشش ضد آب این زیردریایی ها اجازه می دهد که تا عمق ۱۰۰ متری زیر آب بروند و بسته به ماموریت شان، ترکیب متفاوتی از داده ها را جمع آوری، ثبت و انتقال دهند.

ریکاردو مارتین: “مودم های صوتی که به زیردریایی ها امکان ارتباط در زیر آب می دهد، با خود حسگرهای زیست محیطی، سیستم های کامپیوتری، باتری های ۸ ساعته و امکان ارتباط رادیویی و ماهواره ای را به همراه دارند که امکان گشت زنی آنها در زیر آب را فراهم می کند.”

برای سونارهایی که به عملیات کشف و نجات اشیای غرق شده در زیر آب می پردازند، انتشار ضربان ها و علائم و پژواک های صوتی بسیار مهم است و اکنون در بندر پورتو کمک زیادی از این دستگاه ها دریافت می کنند.

لینو آنتونس، رئیس اداره حوادث اضطراری بندر پورتو می گوید: “این دستگاه ها برای سه کاربرد اصلی مفیدند: اول امنیت بندرها، دوم کنترل محیط زیست که برای ما بسیار مهم است و سوم بازرسی کشتی هایی که در بندر لنگر می اندازند.”

این زیر دریایی های کوچک در هر اقیانوس یا رودخانه ای که انجام ماموریت توسط غواص ها پر خطر و یا بسیار گران است، می توانند وارد عمل شوند. این تکنولوژی جدید می تواند به ما درک بهتری از جهان آرام زیر آب بدهد.

شیارا پتریولی: “این تکنولوژی درک بهتری از جهان در کشف آتشفشان ها و سایت های باستان شناسی زیر آب، حفاظت از سواحل، زیر ساخت ها و بنادر به ما می دهد و این از ضرورت های اساسی برای آینده بشریت است.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ربات خودگردان برای کاوش در معادن زیر آب و مکان‌های دور از دسترس غواصان

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی