چگونه تعداد حشرات حامل گرده گیاهان را افزایش دهیم؟

چگونه تعداد حشرات حامل گرده گیاهان را افزایش دهیم؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران می گویند که از دست رفتن زیستگاههای زنبورها، افزایش بیماری در بین حشرات، وجود گونه های غیر بومی، استفاده از آلاینده های شیمیایی در کشاورزی و حتی تغییرات آب وهوایی از علتهای کاهش تعداد زنبورها و حشراتی هستند که با حمل گرده، گیاهان را بارور می کنند.

کم شدن این حشرات برای گیاهان وحشی، تولید غلات و در نهایت موادی که برای تغذیه انسان تولید می شوند، اثرات منفی بدنبال خواهد داشت.

تعداد حشراتی مانند زنبورهایی که گیاهان را بارور می کنند، در اروپا رو به کاهش است. پژوهشگران در پروژه ای اروپایی در دانشگاه ردینگ بریتانیا تلاش می کنند علت این مشکل را دریابند و راه حلی برایش پیدا کنند.

یکی از گزینه هایی که به نظر آنها می تواند این مشکل را حل کند، پوشاندن حاشیه زمینهای کشاورزی با ترکیبی از گلهاست تا به موجوداتی که در گرده افشانی نقش دارند امکان دهد زیستگاههای جدید پیدا کنند.

ویکتوریا ویکنز، کارشناس محیط زیست و کشاورزی از دانشگاه ردینگ در بریتانیا می گوید: «اگر گونه های گیاهی را که زیاد گل می دهند، بکاریم، خواهیم توانست از زمینهای کشاورزی بیشترین مقدار محصول را برداشت کنیم. می توانیم با استفاده از ترکیب خاص گلها، گونه های مختلف حشراتی را که گرده را جابجا می کنند به این نقاط جلب کنیم: حشراتی مثل زنبور عسل، خرمگس و هر حشره دیگری که به گرده افشانی گیاهان کمک می کند. وقتی این حشرات به اینجا آمدند، خواه ناخواه بین گیاهان زراعی هم خواهند رفت.»

پژوهشهای مستمر در زمینهای کشاورزی درستی این حدس را تأیید می کند. به نظر می رسد کاشتن این گلها سبب افزایش تعداد این حشرات و تنوع گونه ها آنها می شود.

جنیفر ویکنز، یکی دیگر از کارشناسان محیط زیست و کشاورزی از دانشگاه ردینگ می گوید: «نتایج اولیه نشان می دهد که حاشیه های گلکاری شده، تعداد حشرات حامل گرده را تا پنج برابر افزایش می دهد. بعلاوه تنوع گونه های آنها هم زیاد می شود. گونه های کمیاب را در زمین های کشاورزی دیده ایم که پیامد جالبی است، زیرا به این معنی است که موجودات زنده ای را که به گرده افشانی کمک می کنند، به زمین های زراعتی جلب کرده ایم. »

برای آنکه حشراتِ حاملِ گرده، بخت بیشتری برای بردن گرده ها داشته باشند، پژوهشگران دست به ابداعات دیگری می زنند.

حشرات حامل گرده در طبیعت و و در زندگی روزمره مان اهمیت دارند و از این رو کارشناسان باروری گیاهان، مرتبا در مدارس و فروشگاه های بزرگ برنامه هایی را برای افزایش آگاهی مردم برگزار می کنند. نمونه هایی از این برنامه ها در شهر ردینگ انگلستان برگزار می شود.

دانکن کاستون، زیست شناس از دانشگاه ردینگ می گوید: «نوعی گونه ریز مگس است که گرده گیاه کاکائو را با خود حمل می کند. بدون این گونه مگس، از شکلات خبری نخواهد بود. انواع خاص زنبور هم گیاه قهوه را بارور می کنند و بدون این گونه های زنبور هم از قهوه خبری نخواهد بود. پنبه هم برای گرده افشانی به حشرات وابسته است. بنابراین بدون این حشرات حامل گرده، بهره این محصولات بشدت کم می شود و قیمتشان سر به فلک خواهد زد.»

http://step-project.net

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان