شانس دیگری برای بیماران ضربه مغزی

شانس دیگری برای بیماران ضربه مغزی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر ساله یک و نیم میلیون اروپایی از آسیب های ضربه مغزی رنج می برند. چطور می تواند شانس دیگری برای این بیماران فراهم کرد؟ در این برنامه «جهان آینده» از جنوب فنلاند این موضوع را بررسی کرده ایم.

بیش از یک سال پیش، زندگی جونی و خانواده اش به بدترین وضعی تغییر کرد، اکنون دانشمندان تلاش می کنند آنرا به وضعیت بهتری برگردانند.

جونی نزدیک شهر تورکو در فنلاند زندگی می کند. مدیر اجرایی سابق با ۴۷ سال سن، حالا تمام وقتش را با خانواده اش می گذراند. او اکنون در مرخصی استعلاجی پس از حادثه تصادف رانندگی در سفر کاری اش در دوبی، به سر می برد.

جونی بیمارضربه مغزی می گوید: «سرم اول به عقب رفت و سپس به شدت به جلو پرت شد. بعد از آن سرم به صندلی راننده کوبیده شد و من داخل ماشین به این طرف و آن طرف پرت می شدم. من الان چیز بیشتری از آن لحظات به یاد ندارم.»

صدمات شدیدی که او از آن رنج می برد، تنها مدتی بعد از حادثه آشکار شد. او با از دست دادن مکرر هوشیاری مواجه شد و تحرک بخشی از بدنش را از دست داد. توانبخشی به او کمک کرد که کیفیت زندگی اش را بهتر کند اما مشکلات هنوز باقی است.

او می افزاید: «من با درد مداوم و انواع مشکلات مثل عدم تعادل و مشکلات حافظه زندگی می کنم. نمی توانم تنها در اینجا پیاده روی کنم چون امکان دارد گم شوم. بنابراین مسئله برای من آموختن راه و روش جدید ی برای زندگی کردن است. »

چطور می توان شانس دیگری برای زندگی به بیماران ضربه مغزی مانند جونی داد؟

آسیب های ضربه مغزی به سختی درمان می شوند. هر آسیبی از دیگری متفاوت است. مغز تقریبا تمام فعالیت های بدن ما را کنترل می کند. بنابراین متخصصان مغز و اعصاب قادر به تشخیص و
پیشنهاد بهترین روش درمان و توان بخشی نیستند. به همین دلیل محققان در یک طرح تحقیقاتی اروپایی، پایگاه بزرگی از اطلاعات درباره الگوهای فیزیولوژیکی مرتبط با ضربات مغزی را با مجموعه کاملی از اطلاعات ارزشمند برای کمک به پزشکان و بیماران ایجاد کرده اند.

اولی تینوو، متخصص مغز و اعصاب از بیمارستان دانشگاه تورکو می گوید: «تمام سوابق بالینی از جمله انواع بیماری هایی که بیمار قبلا داشته را جمع آوری می کنیم. اینکه آیا قبلا صدمه ای دیده و اگر آری، چه نوع صدماتی، چه نوع داروهایی برای درمان استفاده کرده، همچنین آنچه تصویر برداری پزشکی یا نمونه برداری خونی به ما می گوید را جمع آوری می کنیم.»

این پایگاه اطلاعاتی به متخصصین مغز و اعصاب اجازه می دهد تا مشکلات بیمارانشان را با نمونه های مشابه دیگر مقایسه کنند. مهندسین باید مدل های الگوریتمی و آماری را به شیوه ای معتبر با هم ترکیب کنند، بنابراین چنین سیستمی می تواند به دقت در پیش بینی درمان های برنامه ریزی شده برای هر بیمار کمک کند.

مارک ون جیلز، مهندس پزشکی و هماهنگ کننده پروژه می گوید: «اغلب داده های از دست رفته زیادی داریم. همیشه ممکن نیست که عکسبرداری کنیم یا در شرایط خاص، نمونه خونی برداریم. آنچه ما انجام می دهیم گرد آوری نمونه ها واطلاعات قابل اعتماد و قابل فهم کردن آنها برای پزشکان است.»

جونی اکنون به طول کامل درگیر برنامه های توانبخشی است که حتی شامل این سخنرانی در یک سمینار صدمات ناشی از ضربه مغزی می شود.

پس از گذشت چندین ماه سختی و دشواری، او می گوید که اکنون نگاهش به آینده است: «تلاش می کنم که تعادلم را در زندگی از طریق موسیقی و کمک دوستان پیدا کنم. شاید بزودی در نوعی کار داوطلبانه شرکت کنم. شاید وقتی زمانش برسد بتوانم با بیماران دیگری که در شرایط مشابه من هستند نوعی کار داوطلبانه را انجام دهیم . شاید بتوانم آنها را حمایت کنم و کارهایی شبیه این.»

www.tbicare.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان