تهیه کود کشاورزی از استخوان حیوانات

تهیه کود کشاورزی از استخوان حیوانات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا تولید کود از استخوان های حیوان ممکن است؟ چنین تولیدی چه تاثیری بر فعالیت های فرهنگی و زیست محیطی دارد؟

در یک نیروگاه نمونه در مجارستان، دانشمندان در یک طرح پژوهشی سرگرم پرورش کود آلی از استخوان حیوان اند.

ادوارد سومئو، مهندس محیط زیست و هماهنگ کننده این طرح می گوید: “در اینجا استخوان خوک را می بینید که دارای ارزش غذایی و پر از فسفات و دیگر مواد معدنی است. از سوزاندن آن نوعی کود تولید می شود که دارای ذخیره فسفات برای کشاورزی است.”

استخوان ها در حرارت ۶۰۰ درجه سانتیگراد در کوره های بدون هوا و اکسیژن سوزانده می شود، بدون اینکه هیچگونه گازی در محیط منتشر شود. محصول تولید شده، نوعی پودر سرشار ار مواد معدنی و متفاوت با کود شیمیایی و عاری از فلزات سنگین است. به نظر پژوهشگران این محصول برای تولید کود آلی فسفر دار ایده آل است.

ادوارد سومئو: “این ماده دارای ساختاری متخلخل و برای ریزجانداران داخل خاک به ویژه انواع قارچ مفید است. قارچ می تواند از این ماده به عنوان محیطی برای زندگی و رشد استفاده کند.”

اما کیفیت و سلامتی این محصول در کجا بررسی و تایید می شود؟ بنا بر ارزیابی پژوهشگران در این آزمایشگاه در بوداپست، این محصول عاری از منابع بالقوه آلودگی مانند فلزات سنگین و انواع هیدروکربن هاست. نمونه هایی از این محصول برای شناخت ترکیب شیمیایی آن نیز مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج به دست آمده امید بخش بوده است.

زولتان پالوتای، شیمیدان: “این محصول با ۳۰ درصد فسفات می تواند در آینده ذخیره طبیعی مناسبی از فسفات برای خاک کشاورزی باشد. به غیر از فسفات همچنین حاوی بسیاری آلکالوئیدها مانند کلسیم است، زیرا عنصر اصلی آن فسفات کلسیم است.”

پژوهشگران اکنون سرگرم مطالعه روی این مسئله اند که محتوای این ماده چگونه می تواند در محصولات غذایی مفید باشد. به گفته آنها آزمایش های تاکنونی کاملا مثبت بوده است.

ماسیمو پوگلیز، کارشناس کشاورزی: “استفاده از کود استخوان حیوانات، مقاومت گیاهان در مقابل فشارهای محیطی مانند خشکسالی را بیشتر می کند و به آنها در مقابله با عوامل بیماری زا یاری می رساند. و سرانجام اینکه از بذر محصولات بهتری به عمل می آورد.”

گام بعدی، ارائه محصول به بازار است. در یک واحد تولیدی در نزدیکی بوداپست، هر سال پنج هزار تن کود آلی از استخوان تولید می شود. تصور مدیران این کارخانه این است که این محصول هم به تنهایی یک کود طبیعی خوب است و هم می تواند مکمل کودهای دیگر با قیمتی مناسب برای بازار باشد.

لازلو آلکسا، مهندس کشاورزی: “پرسش واقعی در مورد رقابت پذیری این محصول است. حتی اگر تاثیر مطلوب آن از نظر علمی ثابت شود، آیا بازار از هزینه اضافی یک کود تلفیقی حمایت خواهد کرد؟”

پژوهشگران نسبت به رقابت پذیری این کود آلی در بازار محصولات اروپایی، ظرف کمتر از پنج سال آینده، خوش بین اند.

www.refertil.info

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان