Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا تازه ترین فن آوری های رایانه ای می توانند از خطرات رانندگی بکاهند؟

آیا تازه ترین فن آوری های رایانه ای می توانند از خطرات رانندگی بکاهند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مرکز پروژهش های فنی شهر هلموند در هلند، تازه ترین مدل های خودروهای هوشمند به آزمایش گذاشته شده اند. هدف از بکار گیری این فن آوری ها کاشه خطرات ناشی از رانندگی و حوادث جاده ای است.

موریس کواکیرنات از جمله پروژهشگر این مرکز است. وی کارکرد یکی از نمونه های مورد آزمایش را توضیح می دهد: «این خودرو مجهز به سامانه رایانه ای ست که امکان ارتباط با خودروهای دیگر را فراهم می کند. مکان اطلاعات خودرو از طریق آنتی، که بر روی سقف نصب شده است، منتقل می شود. در بخش جلوی خودرو، رادار و حسگرهایی نصب شدند که اشیاء اطراف خودرو را شناسایی می کنند.»

اگر روزی بتوان به آنجا رسید که خودروها به طور خودکار با یکدیگر وارد ارتباط شوند و تبادل اطلاعات کنند، آن وقت بی تردید رانندگی کم خطرتر می شود و محیط زیست نیز کم تر آسیب خواهد دید.

موریس کواکیرنات حین آزمایش توضیح می دهد: «خودرو را در حالت خودکار قرار داده ام و دیگر پایم بر روی پدال نیست. تنها کاری که می کنم تماشای منظره و خیابان است.»

با این سامانه خودکار، سرعت خودرو به نسبت خودروی روبرو تنظیم و در نتیجه، فاصله آن دو همواره در حد مجاز حفظ می شود.

موریس کواکیرنات می افزاید: «اطلاعات خودروی روبرو یعنی افزایش و کاهش سرعت و شتاب آن، به این خودرو منتقل می شود. این اطلاعات توسط رادار، حسگرها و دوربین های دریافت می شود و همانطور که می بیند اگر خودروی روبرو ترمز کند، بلافاصله و به طور خودکار، خودروی ما نیز از سرعت خود می کاهد.»

یک نمونه دیگر از این خودروهای هوشمند می تواند علایم راهنمایی و رانندگی را شناسایی و تحلیل کند. مثلا با نزدیک شدن به چراخ راهنمایی و رانندگی، سامانه خودرو تشخیص می دهد که تا لحظاتی دیگر چراغ سبز خواهد شد و در نتیجه نیازی به توقف کامل نیست. این سامانه برای خودروهای سنگین بسیار مفید است و می تواند مصرف سوخت آنها را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد.

سیبه تورکسما در این مورد می گوید: «تصور کنید که روزی تبادل اطلاعات بین خودروها ممکن شود و هر خودرویی بتواند به طور خودکار علایم راهنمایی و رانندگی را شناسایی و تحلیل کند. در این صورت، مراکز کنترل ترافیک می توانند با استفاده از این اطلاعات، کارآیی مسیرها و جاده ها را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند.»

اینگونه فن آوری ها می تواند برای عابر پیاده و دوچرخه سوار نیز مفید باشد. مثلا زمانی که هوا بد و دامنه دید محدود است، دوچرخه سوارها می توانند با استفاده از این حسگرهایی ویژه، جان خود را نجات دهند.

موریس کواکیرنات توضیح می دهد: «این دوچرخه مجهز به یک سامانه رایانه ای پیشرفته است که در این جعبه سیاه نصب شده و به واسطه آن، موقعیت دوچرخه توسط جی پی اس به خودروهای اطراف منتقل می شود.»

سیبه تورکسما بر اینن باور است که «استفاده از خودروهای خودکار در آینده نزدیک ممکن است. ما امکان ساخت و استفاده از این فن آوری را که در حال حاضر هواپیما و قطار استفاده می شوند و از میزان تصادفات نیز کاسته اند کاملا داریم. و این در حالی است که ما هنوز شاهد سوانح جاده ای زیادی هستیم که اغلب به خاطر خطای راننده است.»

اکنون که فن آوری موجود و ممکن است، باید دید چه زمانی صنایع خودروسازی حاضر به سرمایه گذاری در این زمینه خواهند بود.

www.imobilitychallenge.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مکان یاب رایگان جدید با دقت و سرعت بیشتر از جی پی اس

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی