Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلسکوپ جدید اروپایی پرده از رازهای خورشید بر می دارد

تلسکوپ جدید اروپایی پرده از رازهای خورشید بر می دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چه چیزی باعث انفجارهای شدیدی می شود که از سطح خورشید بلند می شوند و سیستم های مخابراتی سطح زمین را به خطر می اندازند؟ رفتار میدان مغناطیسی اسرارآمیز خورشید چگونه است؟

فیزیک پیچیده خورشید هنوز هم برای پژوهشگران مانند یک معما است. امروز بزرگترین تلسکوپهای زمینی برای حل این معما کافی نیستند. برنارد ژلی، اختر فیزیکدان از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه می گوید: «رصد میدان مغناطیسی خورشید در طول یک روز به تنهایی کفایت نمی کند. باید بتوان میدان مغناطیسی را چندین بار، در هر ساعت مشاهده کرد تا مثلا بتوان فهمید انفجارهای خورشیدی چگونه رخ می دهند و متحول می شوند. به این دلیل لازم است که تلسکو‍پ بسیار بزرگی در اختیار داشت. چنین تلسکو‍پی می تواند جزئیات تصویر را با دقتی ۴ تا ۵ هزار بار بیش از آنچه اکنون در اختیار پژوهشگران است، به آنها نشان دهد.» پژوهشگران کار روی تلسکوپ خورشیدی جدیدی را شروع کرده اند. این پروژه متعلق به اتحادیه ارو‍پاست. اخترفیزیکدان های ارو‍پایی در رصد خانه ای در جزایر قناری اسپانیا مشغول کار بر روی تلسکوپی هستند که بتوان با آن رفتارهای متغیر خورشید را مشاهده کنند.

مانوئل کولادوس، مسئول هماهنگ کننده تلسکوپ خورشیدی اروپا می گوید: « در حال حاضر می دانیم کدام نواحی خورشید بیشتر احتمال دارد منشا انفجار ها ی ناگهانی و عظیمی باشد. انفجارهایی که مقدار زیادی انرژی آزاد می کنند و به درون فضا می فرستند. راه هایی هم داریم که بتوانیم معلوم کنیم این انفجار ها مثلا طی یک یا دو یا سه روز آینده رخ خواهند داد. آنچه فعلا نمی توانیم مشخص کنیم این است که این انفجارها دقیقا چه زمانی رخ خواهند داد و شدت آن ها چه خواهد بود.»

تلسکوپ خورشیدی واقع در رصد خانه جزایر قناری که آینه ای چهارمتری خواهد داشت، به دانشمندان امکان می دهد فهم بهتری از فرآیندهای بسیار گذرای فیزیکی و شیمیایی خورشید داشته باشند.

مانوئل کولادوس درمورد ویژگیهای این تلسکوپ می گوید: «اتمسفر زمین کیفیت تصاویری را که از خورشید می گیریم خراب می کند. خیلی اوقات وضوح تصویر کافی نیست. به همین دلیل تلسکوپ خورشیدی اروپا چیزی دارد که به سیستم اپتیکیِ تطبیقی معروف است و در زمان واقعی اثرات مختل کننده اتمسفر را تصحیح می کند.»

پژوهشگران امیدوارند که تلسکوپ جدید در همراهی با تلسکو‍پ هایی که اکنون در مدار زمین قرار دارند به آن ها امکان بدهد با دقت بیشتر، دوره های بحرانی و خطرناک در تحولات خورشید را ‍پیش بینی کنند.

دانشمندان تلاش خواهند کرد با این تلسکوپ قویتر دریابند چگونه انرژی در بخش درونی خورشید تولید شده، سپس به سطح آن منتقل می شود و از آنجا وارد فضا می شود.

این دانش می تواند نتایج فوق العاده ای بر زندگی روزمره ما داشته باشد. هکتور سوکاس ناوارو، یکی از اختر فیزیکدانهای این موسسه اروپایی در اینباره می گوید : « انرژی در خورشید از طریق واکنشی تولید می شود که همجوشی هسته ای نام دارد. در حال حاضر همه اعتقاد دارند که همجوشی هسته ای می تواند پاسخی نهایی برای بحران انرژی فعلی باشد و از نظر اصولی منبع پاکیزه و بالقوه نامحدود انرژی است. هم اکنون پروژه های تحقیقاتی بسیار مهمی سعی می کنند با همجوشی هسته ای درون رآکتورهای مخصوص، انرژی تولید کنند. اگر این پروژه ها موفق باشند، می توانند راه حلی حیاتی برای مشکلات انرژی بشر فراهم کنند.»

هنوز مشکلات مالی بر سر این طرح وجود دارند. دانشمندان امیدوارند که با بهره برداری از تلسکوپ خورشیدی ی اروپا در سال ۲۰۲۰، بسیاری از رازهای خورشید بر آن ها آشکار شود.

www.est-east.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان