در برنامه این هفته "جهان آینده" :خطرات جهان بدون زنبور عسل

در برنامه این هفته "جهان آینده" :خطرات جهان بدون زنبور عسل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کندو داران زنبور عسل در سراسر جهان با خطر از دست دادن زنبورهای خود روبرو هستند.

در آمریکا ظرف سال های 2006 و 2007 بیست و پنج درصد زنبوران عسل ناپدید شده اند و در تعدادی از کشورهای اروپایی وضع از این هم بدتر است.

این پدیده نا به هنجار که “سقوط کندوها” نام گرفته، علاوه بر تاثیرات منفی در اقتصاد، پی آمدهای جدی در به هم زدن توازن طبیعت دارد (زیرا زنبوران عسل عامل اصلی پراکندن تخم بسیاری از گل ها، درختان و سبزی جات هستند).

یک تولید کننده عسل در فرانسه می گوید:

ما زنبوران زیادی را از دست می دهیم. در نواحی ای مانند آلزاس و لیون و مناطق اطراف لیون این میزان به بیش از 50 درصد کندوهایمان می رسد. در اینجا سالانه تا 25 درصد زنبورها از بین می روند. البته مرگ و میر 15 درصد آنها در پایان زمستان عادی است.

برای تحقیق در مورد این مسئله اتحادیه اروپا از ماه مارس گذشته پروژه ای را بنام بی دوک به اجرا گذاشته است.

یازده دانشگاه از 9 کشور مختلف، زیر نظرپرفسوررابین موریتس یکی از کارشناسان برجسته در این زمینه، روی این پروژه کار می کنند.

پرفسور رابین موریتس در این باره می گوید:

هدف پروژه بی دوک، جستجو پیرامون سه رکن مختلف مربوط به پدیده است. مسئله اول تشخیص نوع بیماری زنبور عسل و توسعه امکانات این تشخیص است. دوم، توسعه راه های پیش گیری در مناطق گرمسیری است و سوم کوشش در جهت کشف درمان های جدید برای این بیماری است، به نحوی که بتوان استفاده تکراری از شیمی درمانی را کاهش داد.

در دانشگاه هوهن هایم در شهر اشتوتگارت در آلمان، یک بخش از این پروژه اتحادیه اروپا در حال اجراست. پژوهش گران زیر نظر دکتر پیتر رزن کرانس، برای دریافت اثرات متقابل مواد مختلف بر روی زنبوران عسل ، برخی عناصر سمی نظیر انگل ها یا مواد ضد آفت را روی گروهی از زنبوران آزمایش می کنند.

دکتر پیتر رزن کرانس در این باره می گوید:
ما اول از همه می خواهیم تاثیر واقعی تلفیقی از انگل ها و مواد ضد آفت بر روی زنبورها را بشناسیم. علاوه بر آن، می خواهیم بدانیم که کندوی زنبوران در مجموع چه واکنشی نسبت به این مسئله نشان می دهند. آیا می توانند با تاثیر این مواد کنار بیایند و اینکه آیا گروهایی از زنبوران عسل وجود خواهند داشت که نسبت به این مواد و فشار محیط پیرامون، تطبیق پذیری بیشتری داشته باشند.

بر اساس طرح پژوهشی اتحادیه اروپا، بیشترین ظنی که درباره علت زوال کندوهای زنبوران عسل می رود، از یک سو کاهش تنوع زیستی در طبیعت است ( گرایشی که به سمت انفراد در گونه های زیستی متمایل است) و از سوی دیگر افزایش سموم و آلودگی هاست. باوری که پژوهش گران بر آن اتفاق نظر دارند اینست که تاثیر مشترک چند عامل می تواند دلیل اصلی بیماری زیست محیطی ای باشد که به زوال کندوها منجر می شود.

دکتر پیتر رزن کرانس:
سقوط کندوها می تواند دلایل زیادی داشته باشد. در حال حاضر بزرگترین مسئله تاثیر عامل بیولوژیک وارویا است بویژه در پائیز و زمستان. ولی در عین حال عواملی چون گرسنگی و تغذیه بد زنبوران و سوء مدیریت می تواند دست به دست هم دهد و باعث این پدیده شود.

همچنین در آلمان در دانشگاه مارتین لوتر در ویتنبرگ-هاله ، بخشی از پروژه تحقیقاتی اتحادیه اروپا روی شناخت عوامل ژنتیک این پدیده متمرکز است. دکتر برهارد کراوس هماهنگ کننده این بخش از پژوهش است و گروه او تاثیر عوامل بیرونی مانند بیماری و مواد سمی و انگلی را بر سلول های ژنتیکی زنبوران بررسی می کنند.

دکتر برنهارد کراوس، ژن شناس، از دانشگاه مارتین لوتر در آلمان:
بررسی مواد مربوط به سوخت و ساز زنبوران عسل از دو سال پیش مرتبا دنبال شده و در حقیقت ما به عملکرد کلی آن آگاهی داریم. درست مثل کتابی که می دانیم چگونه نوشته شده اما هنوز تمام آن را نخوانده ایم. بیولوژیست ها امسال و سال آینده را صرف شناخت ژن هایی خواهند کرد که می توانند مشخصا حامل ویژگی های مربوط به این پدیده باشند.

یک رویکرد چندگانه انظباطی، می تواند تنها راه حل این مسئله باشد، و بنا به ماهیت پروژه های علمی و تحقیقاتی اروپا، این رویکرد باید چند ملیتی نیز باشد.

دکتر برنهارد کراوس:
ما برای این بخش از پروژه تحقیقاتی اتحادیه اروپا، اطلاعات و تخصص بسیاری از کارشناسانی را که در اروپا روی بیولوژی زنبوران عسل کار می کنند در اختیار داریم. ما کارشناسان متخصص در بیوشیمی و مواد ضد آفات گیاهی و همچنین کسانی را داریم که در زمینه نگهداری کندوهای زنبور عسل کار می کنند. ما همه مشغول کار روی ساخت ژنتیک زنبورها هستیم.

بخش دیگر پروژه اتحادیه اروپا در مورد پدیده زوال زنبوران عسل، در شهر آوینیون در فرانسه متمرکز است. اینجا تیم “ایو لو کونت“، روی منطقه ی ویژه ای از زنبوران عسل کار می کند که نسبت به تاثیر عوامل بیرونی مقاومت نشان می دهند.

ایو لو کونت، مدیر انستیتوی ملی تحقیقات کشاورزی در شهر آوینیون می گوید:
ما در آوینیون و در غرب فرانسه زنبورانی داریم که در برابر انگل ها و هر نوع بیماری مقاومت می کنند.ما می خواهیم بدانیم که آنها چگونه برخلاف دیگر زنبورانی که می میرند زنده می مانند. این برای ما نمونه جالبی است و می توانیم مکانیزم این تفاوت را تا مرحله ژنتیک تجزیه و تحلیل کنیم.

برای پروژه سه ساله ای که هدف آن کمک به زنبورداران برای نجات کندوهاست، شاید تا یافتن راه حل نهایی هنوز زمان درازی باشد. اما دست اندرکاران پروژه اتحادیه اروپا همچنان کار بر روی این مسئله را دنبال می کنند.

پرفسور رابین موریتس می گوید:
ما صورت مسئله را حذف نمی کنیم، بلکه ابزاری در دست زنبورداران قرار می دهیم که بتوانند “تولید مسئله” را منتفی کنند. فکر می کنم این هدف واقع بینانه ای باشد که ما در این سه سال با اجرای پروژه اتحادیه اروپا دنبال می کنیم.

جستجوی راه های حفاظت از زنبوران عسل، شبیه تلاش در راه حفاظت از توازن طبیعت است. زنبوران عسل جلوه ظریفی از سلامتی سیاره ما هستند، اگر آنها نجات پیدا نکنند، انسان نیز دچار مشکل خواهد شد.

http://www.bee-doc.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان