Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سوئد با هدف رفع مشکل انرژی، رآکتورهای کوچک هسته‌ای می سازد

Sweden's Ringhals atomic power station
Sweden's Ringhals atomic power station Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصمیم برای ساخت رآکتورهای جدید در حالی گرفته شده که سوئد از سال ۱۹۹۹ میلادی، به تدریج شمار رآکتورهای فعال خود را از ۱۲ راکتور به شش رآکتور کاهش داده و تنها در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی چهار رآکتور را تعطیل کرده است.

آگهی

گروه انرژی سوئدی «واتنفال» روز سه‌شنبه اعلام کرد که مطالعات برای ساخت راکتورهای هسته‌ای کوچک در خاک سوئد، با هدف پاسخگویی به تقاضای رو به رشد برق را آغاز کرده است.

این شرکت دولتی در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد دست‌کم دو رآکتور کوچک مدولار را در نیروگاه هسته‌ای «رینگالز» واقع در جنوب‌غرب این کشور بسازد.

تصمیم برای ساخت رآکتورهای جدید در حالی گرفته شده که سوئد از سال ۱۹۹۹ میلادی، به تدریج شمار رآکتورهای فعال خود را از ۱۲ راکتور به شش رآکتور کاهش داده و تنها در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی چهار رآکتور را تعطیل کرده است.

بنا بر اعلام آنا بورگ، رئیس گروه واتنفال «چنانچه مطالعات به این نتیجه ختم شود که ساخت این راکتورها مقرون‌به‌صرفه هستند و تمام شرایط دیگر برای سرمایه‌گذاری در این پروژه نیز مهیا شود» آنگاه می‌توان انتظار داشت که اولین رآکتور کوچک مدولار در اوایل سال ۲۰۳۰ میلادی عملیاتی شود.

ساخت رآکتورهای مدولار کوچک (برخلاف رآکتورهای سنتی) نسبتاً ساده است و این امکان وجود دارد که قطعات آن در کارخانه ساخته و سپس به محل عملیات منتقل شوند.

برخلاف رآکتورهای هسته‌ای کلاسیک که قدرتی بیش از ۱۰۰۰ مگاوات دارند، توان الکتریکی تولیدیِ این رآکتورهای کوچک از ۳۰۰ مگاوات تجاوز نمی‌کند. با این وجود می‌توان آنها را با هم گروه‌بندی کرد و به این ترتیب قدرتشان را افزایش داد.

سوئد یکی از پایین‌ترین نرخ‌های انتشار دی‌اکسید کربن در سطح اروپا را دارد و انرژی هسته‌ای نیز در حال حاضر منبع تامین حدود ۳۰ درصد از برق مصرفی آن است.

با این وجود تمایل عمومی به استفاده از انرژی هسته‌ایِ غیرنظامی در این کشور پایین است. پیش از این در دهه ۱۹۸۰ میلادی نتیجۀ یک همه‌پرسی مشورتی نشان داد که شهروندان سوئد خواستار ترک تدریجی سیاست استفاده از رآکتورهای هسته‌ای غیرنظامی هستند؛ از سال ۱۹۸۵ میلادی نیز هیچ رآکتور جدیدی در این کشور راه اندازی نشده است.

اما اکنون بحران انرژی روی داده در سطح اروپا در پی حمله روسیه به اوکراین و افزایش بهای آن در بازارهای جهانی، باعث شده که موضوع تامین انرژی بویژه در درازمدت به یک موضوع جدی در میان دولتمردان کشورهای مختلف از جمله سوئد تبدیل شود و حتی در صدر موضوعات داغ کارزارهای انتخابی این کشور برای انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر قرار بگیرد.

هفتۀ گذشته خشایار فرمانبر، وزیر ایرانی تبار انرژی و توسعه دیجیتال سوئد از بازنگری در مقررات مرتبط با انرژی هسته‌ای خبر داد و استدلال کرد که اکنون انرژی هسته‌ای به بخشی غیرقابل انکار در پروسۀ تولید برق سوئد تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج انتخابات سوئد به‌دلیل رقابت نزدیک تا چند روز دیگر مشخص می‌شود

کمبود شدید انرژی در آفریقای جنوبی؛ خاموشی طولانی و قطع مکرر برق در این عضو بریکس اعمال خواهد شد

نخستین قرارداد صادرات گاز آمریکا به آلمان منعقد شد